Дострокові вибори в Україні страшніші, ніж здаються – Atlantic Council

Поділитися
Дострокові вибори в Україні страшніші, ніж здаються – Atlantic Council Дострокові вибори шкідливі для України. Ілюстрація © Ольга Кононенко, ZN.UA
Як свідчить історія, такі вибори приводять до влади не нових реформаторів, а якраз тих, хто проти будь-яких змін.

Нещодавно експерт з питань України і економіст Андрес Аслунд в своїй статті написав, Захід помиляється, коли радить Києву уникати дострокових виборів. Він стверджував, що нова кампанія може очистити Верховну Раду від корупціонерів, привести в парламент нові обличчя і пожвавити процес реформ. Однак факти грають проти оптимізму Аслунда.

Про це у своїй статті пише експерт Atlantic Council Андріан Каратницький. Він зауважує, що в історії подібні дострокові вибори у важливий період змін приводять до влади сили, які чинять опір реформам.

Як приклад експерт наводить вибори в 1992 році в Польщі, які закінчилися поразкою "Солідарності" і поверненням старих корумпованих еліт. Той період відзначився застоєм у проведенні реформ. Їх вдалося зрушити з місця лише завдяки тиску Заходу і потенційному членству в Євросоюзі.

Другий аргумент проти виборів в Україні полягає в тому, що всі виборчі кампанії в країні дуже дорогі. Це дозволяє олігархам зміцнювати свій контроль. Президентські вибори в 2014 році коштували 215 мільйонів доларів, а парламенту ще більше. Політики змушені звертатися по фінансування до великого бізнесу і таким чином стають лобістами шкідливих для країни інтересів. Ще один інструмент в руках олігархів для маніпуляції політичними силами – це п'ять основних телеканалів України, які вони контролюють.

Також вибори не допоможуть реформаторам в нинішньому уряді зміцнити свої позиції на позачергових виборах. Останні дані соціологічних опитувань свідчать про високу популярність націоналістичних і популістських партій. Збільшення кількості таких політиків у парламенті не піде на користь Україні. Крім того, нові вибори не гарантують, що після виборів у Верховній Раді з'явиться міцна більшість, не кажучи вже про її прихильність до реформ.

Читайте також: Лідер "Самопомочі" виступив проти дострокових парламентських виборів

І останній аргумент проти виборів – це факт, що Україна досі в стані війни проти Росії, яка атакує її як у військовому, так і в економічному плані. Країна під такою загрозою повинна бути якомога прозорішою, передбачуваною і консолідованою.

На думку Каратницького, навіть без дострокових виборів Україна може вийти з політичної кризи. Для цього він радить президенту Петру Порошенку скористатися своїм впливом в парламенті і змусити лідерів партій домовитися про чотири принципові умови.

По-перше, економічно чутливі міністри і урядові посади повинні очолити технократи-експерти без ділових і політичних зв'язків з олігархами. По-друге, правила кабінету міністрів потрібно переписати. По-третє, слід взяти до уваги, що популярність деяких партнерів по коаліції скоротилася, а інших – зросла. І четверта умова – державні компанії повинні бути продані на відкритому тендері вже цього року.

У свою чергу, президент Петро Порошенко пообіцяв не допустити дострокових парламентських виборів. Під час зустрічі з представниками Аспен інституту він сказав, що коаліція "має визначитися – і щодо кандидатури членів Кабінету міністрів та керівника уряду, і щодо програми і порядку реформ, які мають бути проведені, і щодо позицій фракцій, які будуть входити до складу цієї коаліції".

За даними опитування "Рейтингу", в січні 2016 року ідею розпуску парламенту і призначення нових виборів Верховної Ради підтримували 50% українців, проти - 34%.

Останнім часом неодноразово заявляла про необхідність дострокових парламентських виборів лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

Лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий заявив, що проти дострокових виборів.

Результати опитувань показують, що при дострокових виборах збільшать свої фракції в Раді "Батьківщина" і "Опозиційний блок". При цьому "Народний фронт" Арсенія Яценюка опиниться за бортом парламенту. Також у Раду можуть пройти "Свобода" та "Громадянська позиція".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі