Давос-2011: нові реалії посткризового світу - Політика - dt.ua

Давос-2011: нові реалії посткризового світу

28 січня, 2011, 16:10 Роздрукувати Випуск №3, 29 січня-4 лютого

За 40-річну історію у Всесвітнього економічного форуму склався свій порядок, виробився формат зустрічей і навіть зміцнилися традиції.

За 40-річну історію у Всесвітнього економічного форуму склався свій порядок, виробився формат зустрічей і навіть зміцнилися традиції. Одна з них — це тематичний девіз форуму. Він має ємко позначити зріз проблем, що хвилюють сучасний світ, і водночас задати тональність усім заходам форуму. Відповідно до тематики складається сценарій п’ятиденних зборів світової політичної та економічної еліти в маленькому містечку Давос у швейцарських Альпах.

Девіз нинішнього, 41-го, Давоського форуму звучить доволі буденно — «Загальні норми для нової реальності». На перший погляд, це всього лише констатація того факту, що посткризовий світ вступив у новий період свого життя.

«Насправді ми засвоїли не всі уроки кризи, — сказав із приводу ризиків «нової реальності» професор економіки, засновник Давоського форуму і його незмінний керівник Клаус Шваб. — Треба уважно стежити, щоб вона не перетворилася на кризу соціальну, що вже відбувається в окремих країнах. І щоб не стала кризою поколінь, оскільки спостерігається тенденція розв’язувати сучасні проблеми за рахунок майбутніх поколінь».

72-річний професор Шваб вірний собі. Багато років йому не зраджує почуття соціальної відповідальності. Саме він зумів вибудувати Всесвітній економічний форум у такий спосіб, що на його майданчику ефективно обговорюються не лише економічні та політичні події, а й соціальні, гуманітарні, наукові, культурні, релігійні проблеми світу. Також у Давосі, паралельно з економічним, відбувається Форум соціальних підприємців, заснований з ініціативи Клауса Шваба та його дружини Хільди. Хоч би як журналісти кепкували з приводу споживаних у Давосі ікри та шампанського, але протягом останніх двох десятиліть немає у світі більш престижного і привабливого місця для обговорення глобальних викликів сучасності.

Якщо в січні 2010-го в Давосі стримано святкували 40-річний ювілей ВЕФ і з побоюванням дивилися у майбутнє, то нині настрій зовсім інший — не радісний, але підбадьорюючий. Великої депресії, що загрожувала звалитися на голову, не сталося. Проте у світі не поменшало проблем, загроз, небезпечних тенденцій. У середині січня ВЕФ опублікував шостий випуск доповіді «Глобальні ризики». Висновки дослідження доволі песимістичні. Вони зводяться до того, що системи ХХ століття не спроможні управляти ризиками XXI століття. Роберт Грінхілл, управляючий директор ВЕФ, вважає, що «потрібні нові мережні системи — для розпізнавання глобальних ризиків ще до того, як вони перетворяться на глобальну кризу».

Економічним підтекстом нинішнього форуму став двошвидкісний розвиток світової економіки, що чітко позначився. За словами професора Шваба, відбувся «зсув політичної та економічної потуги із Заходу на Схід та з Півночі на Південь». Країни, що розвиваються, серед яких у ролі «тигрів» виступає четвірка БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), прискорюють економічне зростання набагато швидше, ніж стабільні розвинені економіки. Останні прогнози МВФ лише підтверджують цифрами обгрунтованість цих висновків. Напередодні Давоського форуму МВФ опублікував економічний прогноз, відповідно до якого світова економіка 2011 року загалом зросте на 4,4%. Зокрема прогноз для Китаю становив 9,6%, для Індії — 8,4, для Росії — 4,5%, а для розвинених країн — у середньому лише 2,5%.

Кризі єврозони і майбутньому Європейського Союзу присвячено одну з ключових сесій, і головні спікери тут — канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Ніколя Саркозі. До них приєднається прем’єр-міністр Греції, який спробує згладити неприємний осад в інвесторів після торішнього колапсу грецької економіки.

Зміну ландшафту світової економіки Давос відчуває, як барометр. Головні місця в порядку денному форуму відведено двом економікам світу, які розвиваються найпотужніше, — китайській та індійській. Це не тільки масштабні дискусії про вплив Китаю на світову торгівлю або про те, чи зможе Індія обігнати Китай в економічному зростанні, а також десяток тематичних семінарів і обговорень. Паралельно відбуваються виставки, прийоми, вечірки, присвячені Індії та Китаю. Цього року делегації цих країн — найчисленніші, в кожній близько 150 чоловік.

Як завжди, у порядку денному Давоса важливе місце відведено соціальній тематиці. Причому наголошується на двох акцентах: 1) наслідки жорстких заходів державної економії з метою скорочення бюджетних дефіцитів; 2) зростання цін на продовольство, що загрожує слабким економікам соціальними вибухами. Цікаво, що опитування учасників форуму напередодні показало, що більшість із них мають намір обговорювати саме соціальні питання, адже продовольча криза цілком може обернутися кризою соціальною.

У попередні роки розбіжності між двома найбільшими економіками — Китаю та США — виникали з питань валютного і торговельного дисбалансу. Їх обговорення передбачено й нинішнім порядком денним Давоса. Проте сучасні проблеми мають уже стратегічний характер і поширюються на сферу безпеки. США — поки що єдина країна, яка дозволяє собі публічно ставити запитання, незручні для Китаю, зокрема, про відносини з Північною Кореєю, нарощування військового потенціалу, територіальні претензії у Південно-Китайському морі та дедалі помітніше прагнення КНР домінувати в Тихоокеанському регіоні.

Як і раніше, однією з найпривабливіших тем Давоса було так зване глобальне управління. Передбачалося, що йтиметься також про можливості двох глобальних організацій — ООН і великої «двадцятки», які стали в певному сенсі конкурентами. Однак перша — застаріває і стрімко втрачає вплив, друга, як показав листопадовий саміт у Сеулі, поки що не спроможна ефективно координувати світові процеси.

Кількість постійних учасників Давоського форуму коливається близько 2,5 тис. Змінюється хіба що персональний склад. Цього року, наприклад, прибула безпрецедентна за останні роки кількість перших осіб великих компаній — 1400. Корпоративним партнерам форуму (а це 100 найбільших компаній із річним внеском учасника 480 тис. дол.) організатори висунули нову вимогу — гендерну: частка жіночої присутності в їхніх делегаціях має становити як мінімум 20%. Ідея полягає в тому, щоб Давоський форум позбувся титулу «чоловічих зборів» і сприяв просуванню жінок у верхні ешелони бізнесу.

Останні кілька тижнів, навіть днів, внесли істотні зміни в порядок денний Давоса-2011. Президент Єгипту скасував свій візит на форум через масові протести в країні та вимогу його відставки. У порядку денному форуму з’явилася не запланована раніше тема «Туніс — точка зростання чи цунамі». Російський президент через вибух в аеропорту Домодєдово скоротив своє перебування в Давосі до кількох годин. Хоча раніше планувалося, що Дмитро Медведєв як глава російської офіційної делегації буде серед ключових доповідачів форуму і візьме участь у низці робочих сесій.

На Давоському форумі, з ініціативи його засновника Клауса Шваба, уже давно склалася традиція — доручати відкриття щорічного форуму новообраному національному лідеру. Цього року роль «зірки» відводилася президентові Росії. Хоча він не новачок на Давоському форумі — у
2007-му Дмитро Медведєв був тут як перший віце-прем’єр і потенційний кандидат в президенти.

Трагічні події в Домодєдово не тільки внесли корективи в графік візиту російського президента в Давос, а й змінили фабулу його вступного послання. Дмитро Медведєв змушений був сказати про терор. Він навіть пояснив, що залишив жалобну Москву, щоби тут, у Давосі, нагадати світовій спільноті про глобальну загрозу тероризму, бо «жодна держава не має імунітету проти тероризму».

У промові російського президента було виписано гуманістично-патетичні меседжі, адже Давоський форум — саме те місце, де такі речі вітають. Але ще більше в Давосі вітають нові ідеї, в усіх сферах. Тому ті, хто одержує 20 хвилин ексклюзивної уваги для вступної промови, а це зазвичай президенти чи прем’єри, намагаються донести світу щось важливе. Медведєв дотримався цього правила: він сказав хорошу фразу про необхідність нових ідей для поліпшення світу. Та самих ідей не запропонував.

Із домашніх заготовок залишилася частина, яку було присвячено інвестиційній привабливості Росії, й звучала вона дуже своєрідно: «Ми такі, які є... Повчати нас не треба. Треба працювати разом!»

Російський президент і його команда розуміли, що в Давосі доведеться пояснювати такі незрозумілі для Заходу речі, як повторний вирок Ходорковському, вбивство юриста Магнітського. Саме ці питання лідирували серед поставлених російському президентові на інтернет-сайті ВЕФ. Саме напередодні відкриття Давоського форуму було опубліковане заочне інтерв’ю Ходорковського чотирьом іноземним виданням, при тому що відповіді на запитання ув’язнений написав давно. «Спростування вступної промови Медведєва в Давосі надійшло з російської в’язниці», — написала американська газета The New York Times.

Президент України Віктор Янукович також бере участь у Давоському форумі. У п’ятницю, 28 січня, він виступив як співдоповідач на сесії «Енергетичне майбутнє Європи». Того ж дня під час українського інвестиційного ланчу, організованого фондом Віктора Пінчука, український президент зустрівся зі своїм польським колегою. Відбулася також низка двосторонніх зустрічей із главами держав і керівниками міжнародних організацій.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1287, 21 березня-27 березня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво