Чвари навколо уряду в Україні стали прикладом безвідповідальності політичного класу – The Economist

Поділитися
Чвари навколо уряду в Україні стали прикладом безвідповідальності політичного класу – The Economist Видання пише, що щойно Яценюк оголосив про відставку, як почалися закулісні торги щодо нового уряду.
Видання пише, що єдина надія українців на трансформацію своєї посткомуністичної країни в європейську – це громадянське суспільство.

В Україні дуже легко впасти у відчай. Виснажена війною країна на додачу ще й охоплена політичною кризою, яка триває вже два місяці. "Революція Гідності", яка повалила корумпований режим Віктора Януковича два роки тому, не принесла революційних змін.

Корупція досі процвітає. Ключові реформи ще не завершені. Розділення влади між прем'єр-міністром і президентом лишається розмитим. Олігархи досі міцно стоять на ногах, а старі політичні обличчя поступово відновлюють привабливість. Уряд паралізований так само, як і міжнародні програми допомоги. І махінації навколо формування нового уряду до болю знайомі.

Про це сьогодні пише видання The Economist, нагадуючи, що прем'єр-міністр Арсеній Яценюк пішов у відставку, оскільки втратив популярність через падіння стандартів життя в Україні. Наслідки його роботи дуже суперечливі. З одного боку, він добився скорочення залежності своєї країни від російського газу і домовився про досить дешеві поставки. З іншого боку, його уряд опинився в центрі корупційних скандалів і провалив проведення необхідних реформ.

Видання пише, що щойно Яценюк оголосив про намір піти у відставку, як почалися закулісні торги щодо місць в новому уряді.

"Чвари стали прикладом безвідповідальності української політичної еліти", - пише The Economist.

Сьогодні, 14 квітня, Верховна Рада підтримала новий уряд на чолі з Володимиром Гройсманом, який до цього часу займав посаду голови парламенту. Новий Кабмін опирається на слабку коаліцію блоку Порошенка і партії Яценюка, який все ж зміг зберегти за собою деякі ключові посади, зокрема міністра внутрішніх справ.

"Ті, хто стежать за Україною, навряд чи уникнуть відчуття дежавю. 12 років тому після "Помаранчевої революції" почався період поганого управління тодішнього президента Віктора Ющенка. Порошенко в ті часи був один з "любих друзів" президента, які не виправдали надії революції", - нагадує видання.

Водночас, сьогодні все ж є одна відмінність: енергія "Революції Гідності" не випарувалася, вона трансформувалася у громадянське суспільство. З допомогою міжнародної спільноти українські громадські організації намагаються змусити уряд виконати обіцянки Майдану і реформувати корумповану, олігархічну пострадянську систему.

"На вулицях Києва поруч з адміністрацією президента десятки молодих активістів формують нову європейську державу, будуючи свої паралельні інститути і пишучи проекти законів, які потім просувають в парламенті. Близько 50 неурядових організацій сформували коаліцію, яка просуває законопроекти, влаштовує протести, стежить за просуванням реформ і проводить щотижневі зустрічі з депутатами", - йдеться в статті.

Також до коаліції входять групи, які проводять експертну оцінку таких реформ, як децентралізація і боротьба з корупцією, а також незалежні ЗМІ і близько 40 молодих депутатів, які називають себе євро оптимістами. Видання пише, що на відміну від Грузії, де реформи проводилися політичною елітою, в Україні зміни проштовхуються "знизу" і вони менш видимі.

Голова "Центру антикорупційної дії" Дарина Каленюк каже, що може здатися, що корупція в Україні лише посилилася, тому що вона зазнала сильного розголосу в ЗМІ, чого не було в часи правління Віктора Януковича.

Однак якщо в інформаційному просторі громадянське суспільство змогло здобути кілька важливих перемог, головна війна триває на полі виконання законів. Не маючи змоги зламати старі корумповані структури, такі як ГПУ, українське громадянське суспільство допомагає збудувати паралельні інститути. Видання пише, що великих містах з'явилася нова поліція, яка відкидає на другий план стару корумповану. НАБУ розслідує випадки підкупу на найвищому рівні, а Національна агенція із запобігання корупції моніторить декларації про доходи чиновників.

Громадянське суспільство намагається змінити виборчі правила, щоб обмежити можливість фінансування виборчих кампаній з приватних джерел, що дозволяє олігархам брати під контроль політичні партії.

"Перемога українського громадянського суспільства ще не гарантована. Частково все буде залежати від зусиль західних донорів, які повинні встановити жорсткі вимоги для нових виплат Україні. Створення НАБУ було однією з вимог МВФ в рамках програми допомоги на 17 мільярдів доларів, яка була заморожена через корупційні занепокоєння. Залежний від іноземної допомоги, український уряд має дуже обмежені можливості для маневру", - йдеться в статті.

"В країні, де чиновники крадуть в масштабах відсотків від ВВП, завжди була необхідна боротьба. І ми готові до неї", - прокоментувала виданню Каленюк.

Верховна Рада України 14 квітня прийняла відставку Арсенія Яценюка з посади прем'єр-міністра іпризначила на цю посаду Володимира Гройсмана. Це рішення підтримали 257 депутатів. "Проти" проголосували - 50 депутатів, утрималися - 48, не голосували 35 парламентаріїв.

Петро Порошенко на честь вступу Гройсмана на посаду прем'єра привітав його величезним букетом червоних троянд.

На цьому ж засіданні Андрій Парубій, нинішній перший віце-спікер Верховної Ради, представник фракції "Народний фронт" обраний головою Верховної Ради України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі