Через відсутність ДБР робота прокуратури повністю паралізована - Горбатюк

Поділитися
Через відсутність ДБР робота прокуратури повністю паралізована - Горбатюк Відповідальність за ситуацію лежить на Верховній Раді © Андрій Товстиженко, DT.UA
В правоохоронних органах виник колапс.

Через відсутність Державного бюро розслідувань як органу, якому мають бути передані функції слідства до 20 листопада 2017 року, і неспроможність Верховної Ради продовжити можливість прокуратури відкривати кримінальні провадження, повністю паралізовано діяльність органів прокуратури. Про це заявив начальник департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк.

"Паралізована робота щодо неможливості слідчим прокуратури відкривати кримінальні провадження, а орган не створено, і немає єдиної позиції, як у цій ситуації діяти, і хто повинен їх розслідувати", - сказав Горбатюк.

Він заявив, що зараз фактично припинено розслідування проваджень щодо колишніх вищих посадових осіб, і розслідування справ про вбивства на Майдані під час Революції Гідності в 2014 році.

"У цих розслідуваннях слідчі прокуратури втрачають повноваження, а кому їх розслідувати? У поліцію не передаси... Нікому розслідувати", - підкреслив він.

На думку начальника департаменту Генпрокуратури, ситуацію необхідно якомога швидше врегулювати на законодавчому рівні. За його словами, з'явилася проблема є прямою відповідальністю Верховної Ради.

Він припустив, що можливо будуть ситуативно знайдені виходи з цієї ситуації, як то передача справ у поліцію або слідчі підрозділи СБУ.

"Але все це, по-перше, - на межі закону. По-друге, це збільшення навантаження - слідчі поліції і так вкрай завантажені, а тепер їм ще додається підслідність ДБР. Плюс, сама передача теж не є виправданою з точки зору закону, тому що прописано, що можуть передаватися в разі неефективного проведення розслідування іншим підрозділом. ДБР немає... Їх нікому розслідувати. І єдиної позиції з цього питання теж немає, немає розуміння, як у цій ситуації діяти", - додав Горбатюк.

Він також пояснив, що слідчим прокуратури законодавець надав можливість завершувати кримінальні провадження, розпочаті слідчими прокуратури.

"Мова йде про розпочаті провадження слідчими прокуратури. А розпочаті слідчими поліції, СБУ, податкової? У них теж втрачаються повноваження з розслідування", - додав начальник департаменту.

Нагадаємо, що сьогодні, 20 листопада, закінчився термін так званого "перехідного періоду", до якого прокуратура повинна передати справи, що підслідні ДБР, розслідування Держбюро. На минулому тижні народні депутати не включили до порядку денного законопроект, що передбачає продовження функцій для слідства прокуратури до 1 січня 2019 року.

12 листопада 2015 Верховна Рада прийняла закон про Державне бюро розслідувань.

16 листопада 2017 року конкурсна комісія директором ДБР обрала Романа Трубу, а його першим заступником - Ольгу Варченко. Зазначимо, що за інформацією DT.UA, саме секретар РНБО Олександр Турчинов погоджував із президентом Петром Порошенком кандидатуру Романа Труби у зв'язку з дискредитацією "кандидата від Банкової" Олексія Горащенкова.

"За нашою інформацією, Роман Труба є кумом співробітника прокуратури Ігоря Щербини... Щербина знайомить Трубу, як потенційного кандидата на керівні посади в ДБР, із впливовим народним депутатом від "Народного фронту" Сергієм Пашинським. Останній, у свою чергу, вустами секретаря Ради національної безпеки та оборони Олександра Турчинова погоджує кандидатуру Романа Труби із президентом Петром Порошенком. Як наслідок - нікому не відомий кандидат вийшов на перші позиції в конкурсі, обійшовши Анатолія Матіоса і Ольгу Варченко", - пише у своєму матеріалі для DT.UA експерт "Реанімаційного пакету реформ" Олександр Леменов.

Детальніше про результати відбору керівництва ДБУ і його політичні наслідки читайте в матеріалі Олександра Леменова "ДБР: незалежному - органу залежне керівництво" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Зазначимо, що ДБР - це надпотужний правоохоронний орган, який налічуватиме в штаті до 1,5 тис. співробітників і покликаний розслідувати злочини посадових осіб найвищого рівня - екс-президентів, членів уряду, керівників відомств, а також правоохоронців і суддів, - крім тих правопорушень, які підслідні НАБУ. Також до бюро будуть належати військові злочини, які зараз розслідуються підлеглими Анатолія Матіоса.

Після створення, бюро фактично отримає слідчі функції, які впродовж 20 років виконувала Генеральна прокуратура. Детальніше про проблеми зі створенням ДБР читайте в статті Олександра Леменова "Державне бюро очікувань: два роки в безодні".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі