Інвестбанкір розповів, як Порошенко і Яценюк продавали місця у Раді – Der Spiegel

Поділитися
Інвестбанкір розповів, як Порошенко і Яценюк продавали місця у Раді – Der Spiegel Яценюк і Порошенко набрали в партії бізнесменів, щоб вони профінансували їхні кампанії. Ілюстрації
За словами Томаша Фіали, Порошенко і Яценюк не змінять Україну, тому що самі вийшли зі старої системи.

Реформи в Україні відбуваються дуже повільно, тому що при владі лишилося забагато бізнесменів, які просто купили місце у Верховній Раді, а також корумповані чиновники-вихідці із старої системи.

Про це в інтерв'ю Der Spiegel розповів чеський бізнесмен і засновник інвестиційного банку в Україні Dragon Capital Томаш Фіала. Його статки оцінюються в 180 мільйонів доларів, однак він каже, що намагається тримати дистанцію від политики. Уродженець Чехії з початку 90-х років живе в Києві.

За його словами, Майдан зупинив перетворення України на ізольовану і авторитарну Білорусь. Зараз реформи все ж відбуваються, але дуже повільно і не у всіх сферах.

"Була велика корумпованість політичних еліт. З тих пір парламент якісно змінився. Там є група нових і хороших політиків. Таких близько 60 депутатів. Вони не становлять більшість, але ефективно працюють і трохи посунули лобістів. Десь тритина міністрів чудово працюють. Особливо у сферах економіки, фінансів і інфраструктури", - ввадає Фіала.

Але, додає він, історія реформ у багатьох країнах світу свідчить про те, що рецептом успіху лишається звільнення 90% старих чиновників. А нові повинні отримувати достатню платню, щоб не залежати від хабарів. Україна ж надто довго створювала просто антикорупційний орган.

"За цей час можна було б реформувати Генеральну прокуратуру. Там працює 19 тисяч людей. І замість того, щоб боротися з корупцією, вони погрузли в ній. У 90-х мафія в Україні мала дуже великий вплив, але злочинці втратили його, тому що їхій бізнес був захоплений прокуратурою і МВС", - сказав банкір.

Він також додав, що нинішні керівники України прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і президент Петро Порошенко не здатні привести країну до тих змін, яких вона вимагає.

"Візьміть Яценюка. Він сам продукт старої системи і не справляє враження чоловіка, який прагне змін. Де втручання влади треба зменшити вдвічі, він наважується лише поступку в 10%. Він не розуміє, чому соціальні служби треба повністю змінити. Яценюк і сам завжди працював у державному секторі", - сказав Фіала.

За його словами, на минулих парламентський виборах Порошенко і Яценюк поставили на передній план у своїх списках хороших нових людей. Серед них були громадськи активісти з хорошою репутацією і військові герої.

"А далі у виборчих списках було багато бізнесменів. Згідно з моєю інформацією, парламентські місця продавалися за ціною від трьох до п'яти мільйонів доларів за мандат. Звісно, так завжди було в Україні. Але мені б хотілося, щоб цього більше не було після Майдану", - сказав Фіала, додавши, що бізнесмени купують місця в парламенті для лобіювання своїх комерційних інтересів.

За його словами, Порошенко і Яценюк пішли на це для того, щоб профінансувати свої передвиборчі кампанії.
"У Яценюка не було власних грошей на кампанію. А Порошенко не хоче витрачати свої статки. І таким чином вони стали знову заручниками старої системи", - пояснив інвестбанкір, додавши, що довідався про це з приватних розмов із головами партій.

Разом з тим, Фіала вважає, що Захід повинен допомогти Україні не зважаючи на корупцію, тому що "це хороша інвестиція".

"Українців не треба переконувати в необхідності змін, вони самі їх хочуть і готові потерпіти. Тарифи на газ були збильшені в кілька разів, але, як бачите, ніяких протестів немає. Дотого ж Україна найближчими роками буде залежати від західних кредитів. І це стане інструментом в руках Заходу. Гроші можна видавати лише тоді, коли принципові реформи будуть проведені. От як це може відбуватися", - вважає Фіала.

Експерт Андрес Аслунд вважає, що популізм загрожує реформам в Україні. В Україні триває робота над проведенням дерегуляції, закриття низки інспекційних відомств і продовження терміну оренди землі для аграрних компаній. На думку Аслунда, реальні реформи відбуваються.

В цей же час, українські експерти вважають, що "реформи" нинішнього Кабміну є окозамилюваннямі спробами потрапити "пальцем в небо". Експерти особливих надій на нинішніх реформаторів не покладають. На їхню думку, Наталія Яресько, людина, безумовно, знаюча і грамотна, від реформи дуже далека, оскільки зайнята речами глобальними - співпрацею з МВФ, реструктуризацією держборгу тощо.

Детальніше про інші неефективні "реформи" нинішнього Кабміну "реформаторів" читайте в статті Юлії Самаєвої Рік безнадійних реформ у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі