Асоціація України з ЄС виявила, наскільки болючі відносини Нідерландів з РФ – FT

Поділитися
Асоціація України з ЄС виявила, наскільки болючі відносини Нідерландів з РФ – FT Виборці в Нідерландах бояться розлютити Путіна © pixabay.com
Підготовка до референдуму показала, наскільки нідерландці розділені у ставленні до Євросоюзу.

Коли налаштованим проти Брюсселя активістам вдалося добитися проведення референдуму щодо ратифікації угоди про асоціацію України з ЄС, європейські лідери почали нервувати. Вони боялися, що насправді прихованою темою референдуму може стати сам Євросоюз.

Однак в центрі уваги під час підготовки до референдуму опинилася зовсім інша проблема: Володимир Путін. Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Джим Брунсден, який нагадує, що нідерландці підуть на виборчі дільниці вже 6 квітня.

Оглядач пише, що якщо виборці проголосують "проти" асоціації України з ЄС, тоді прем'єр-міністр Марк Рютте опиниться в неприємному становищі. Хоча навряд чи він відмовиться ратифікувати угоду, зважаючи на рекомендаційний характер референдуму. До того ж її вже підтримав нідерландський парламент, а інші 27 країн-учасниць ЄС майже закінчили процес ратифікації. Документ вже виконується з початку року і, швидше за все, лишиться в силі й надалі.

На додачу, голосування відбудеться невдовзі після вибухів у Брюсселі. Терористична загроза зараз стала головною темою для Амстердама. З іншого боку, проблемою лишається війна, яка триває на Сході України і про яку згадують під час дебатів щодо того, чи варто королівству ухвалювати угоду про асоціацію.

"Відносини Нідерландів з Росією надзвичайно болючі через вибух літака MH-17 Malaysia Airlines у повітрі над територією України, яку контролюють проросійські бойовики. До цієї трагедії відносини нідерландського уряду з Москвою були одними з найбільш близьких в ЄС. Великі об'єми російської торгівлі проходили через порт Роттердам і десятки голландських компаній активно інвестувати в Росії", - йдеться в статті.

Депутат-соціаліст Харрі ван Боммел ввадає, що підтримка ратифікації угоди про асоціацію України з ЄС ще більше загострить зіпсовані відносини Амстердама з Москвою.

"Не підтримуючи точку зору Путіна, ми розуміємо побоювання Росії, що ЄС і НАТО просуваються на схід", - сказав він, додаючи, що "Європа і Росія потрібні один одному".

З іншого боку, депутат від партії Stem Voor Nederland Міхель ван Хультен назвав таку аргументацію противника ратифікації угоди з Україною "майже дослівним повторенням заяв Кремля".

Оглядач підкреслює, що суперечка всередині політичної еліти Нідерландів відображає ставлення до питання більш широких кіл електорату. Згідно з даними компанії I&O Research, 58% прихильників українсько-європейської угоди переконані, що відмова від її підтримки стане перемогою Володимира Путіна. В цей же час, 44% тих, хто готовий проголосувати "проти", вірять, що підтримка угоди поставить під загрозу відносини Амстердама з Москвою.

У свою чергу, депутат від партії D66 Кес Верхувен вважає нідерландські страхи розізлити Кремль невиправданими.

"ЄС не каже, що Україна не може співпрацювати і торгувати з Росією. Вибирати між чорним і білим Україні пропонує лише Путін", - вважає Верхувен.

Тим часом, прем'єр-міністр Нідердандів підтримує ратифікацію угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Однак він заявив, що Нідерланди не хочуть бачити Україну членом ЄС. Тому що, на його думку, так Україна не зможе зберегти хороші відносини з Росією і з ЄС водночас. За версією Рютте, це випливає з історії регіону, так як "якщо ви подивитеся на історію Росії, вона також виникла в Києві та інших регіонах України". Однак, він зазначив, що Москва заходить занадто далеко, коли говорить, що Україна повинна підтримувати хороші відносини тільки з Росією.

Раніше Рютте заявив, що більшість голландців підтримає Угоду про асоціацію між Україною та ЄС на референдумі, який відбудеться 6 квітня. Як сказав прем'єр, підтримка Угоди про асоціацію - "в інтересах розвитку торгівлі і стабільності в Європі".

Референдум щодо угоди про асоціацію між Україною і ЄС відбудеться 6 квітня. Чиновники Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" і євроскептикам "Форуму для демократії".

Детальніше про політичні відносини Нідерландів та України, а також позицію Амстердама по антиросійських санкцій читайте у спецпроекті "Викрадення Європи".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі