Amnesty International закликала Київ припинити тиск на антикорупційних активістів

Поділитися
Amnesty International закликала Київ припинити тиск на антикорупційних активістів Amnesty International звернулася до Верховної Ради
Міжнародна правозахисна організація обурена втручанням правоохоронних органів у роботу неурядових організацій.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International публічно звернулася до Верховної Ради з призыовм переглянути нову редакцію закону "Про запобігання корупції" скасувавши норму про обов'язкове декларування надходжень антикорупційних неурядових організацій. У заяві Amnesty International також вказано на неприпустимість втручання правоохоронних органів в роботу неурядових організацій.

"Amnesty International закликає українську владу припинити переслідувати громадські організації і, щоб системою кримінального правосуддя не зловживали для переслідування і залякування громадських активістів та активісток", - сказано в заяві Amnesty International, поширеній у вівторок, 7 листопада.

AI вважають, що обов'язкове декларування може заблокувати роботу антикорупційних громадських організацій.

"Через цей закон антикорупційні активісти та активістки опиняються під тиском і загрозою переслідувань. Цей закон порушує їхнє право на приватне життя, оскільки вони змушені надавати свою особисту інформацію, включно з їхніми домашніми адресами", - додали в організації.

На думку міжнародної організації, порушення цих вимог може призвести до серйозних санкцій, у тому числі до втрати організацією свого некомерційного статусу і заморожування банківських рахунків. Ті, хто не подав декларації своєчасно, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності, аж до позбавлення волі строком на три роки.

"Такі заходи істотно обмежують право на свободу вираження думки, піддаючи антикорупційних та інших активістів і активісток небезпеці переслідувань і залякувань", - підкреслили в AI.

Правозахисники закликали український парламент переглянути чинне законодавство і не допустити невиправданих обмежень щодо працівників неурядових організацій у відповідності з міжнародними зобов'язаннями України.

AI також висловили обурення у зв'язку з втручанням СБУ, Нацполіції та Генпрокуратури у діяльність некомерційних організацій "Пацієнти України" та "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД".

1 лютого 2017 року на підставі одного поста в Facebook, не підкріпленої фактами, ГПУ зареєструвала кримінальне провадження стосовно цих організацій, запідозривши їх зловживання іноземними засобами, наданими Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. У той час як міжнародні донори не предьявляли до українським організаціям ніяких претензій.

У жовтні з ініціативи Національної поліції Податкова міліція здійснила рейди в офіси обох організацій, назвавши свої дії "податковою перевіркою без попереднього повідомлення".

СБУ, в свою чергу, проводила розслідування про нібито фінансування цими організаціями тероризму, здійснення незаконних банківських операцій, присвоєння майна, відмиванні коштів і зловживання владою.

"Відправивши запит в суд з проханням надати доступ до банківських рахунків організацій, слідчий СБУ припустив, що "Пацієнти України" та "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД" "фінансували тероризм" на сході України, відправляючи кошти організацій-партнерів в окупованому Росією Криму. В підтвердження запиту не було ніяких доказів, крім публікації в мережі Facebook. Запит, СБУ направила до суду, не пояснює, яким чином організації, які працюють з мешканцями Криму, хворими на ВІЛ, пов'язані з підтримуваними Росією сепаратистами, або з будь злочинною діяльністю", - сказано в заяві.

AI підкреслили, що у разі заморожування банківських рахунків цих організацій десятки тисяч людей можуть опинитися без медикаментів і базової допомоги, яку їм надають "Пацієнти України" та "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД".

Нагадаємо, 23 березня Верховна Рада внесла зміни у ст. 3 закону "Про запобігання корупції". Президентський законопроект підтримали 268 народних депутатів. Спочатку законопроект був направлений на звільнення солдатів і молодших офіцерів від необхідності подавати е-декларацій. Проте під час розгляду у другому читанні у законопроект були внесені суттєві правки.

Зокрема, закон зобов'язує подавати е-декларації представників антикорупційних організацій. Зміни антикорупційного законодавства жорстко розкритикували офіційні представники США, ЄС, посли країн "Великої сімки" та міжнародні організації.

У липні президент України Петро Порошенко вніс у Раду законопроекти про скасування е-декларування для антикорруцпионных організацій та запровадження публічної звітності для всіх неурядових організацій.

Детальніше про проблему невідповідності прийнятих в Україні законів конституційним гарантіям прав і свобод громадян читайте у статті Олександра Банчука "Свобода, яку ми втрачаємо" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі