Александр Квасьнєвський: «Ті, хто думає, що криза є початком краху капіталізму, глибоко помиляються»

Поділитися
В ексклюзивному інтерв’ю «Дзеркалу тижня» екс-президент Польщі Александр Квасьнєвський поділився своїм баченням економічного і політичного стану Польщі, світу та України.

В ексклюзивному інтерв’ю «Дзеркалу тижня» екс-президент Польщі Александр Квасьнєвський поділився своїм баченням економічного і політичного стану Польщі, світу та України.

— Зовсім недавно вийшла збірка ваших виступів, інтерв’ю та документів, зібраних за десять років президентства, під назвою «Ми виграли майбутнє» (Wygralismy Przyszlosc). Який зміст ви вкладаєте в цей заголовок?

— Основні цілі програми, яку я десять років реалізовував на посаді президента Республіки Польща, пов’язані з майбутнім моєї батьківщини. Це — безпека держави, її всебічний розвиток і дружні кордони навколо. Книжка, про яку ви питаєте, є документом про ключові події в реалізації моєї президентської програми: вступ до НАТО, Європейського Союзу, налагодження дружніх відносин зі своїми сусідами, що дає основу для економічного та цивілізаційного розвитку. Назва книжки говорить про те, що ці десять років створили передумови для кращого майбутнього Польщі і поляків. І про те, що майбутнє будували ми всі — усе польське суспільство.

— Пане президенте, як ви оцінюєте сучасний економічний стан Польщі?

— Польща, як і весь світ, як і Україна, зазнала спочатку фінансової, а потім, як наслідок, еко­номічної кризи. Поль­ща, завдяки зусиллям її громадян, розумним і талановитим еконо­містам, які керували економікою держави в першій половині цього десятиріччя, а також зміцненню та збалансованості економіки завдяки вступу до Європейського Союзу, збудувала ефективну господарську модель, відносно надійну фінансову систему. Саме тому ми досить результативно, як на сьогодні, протистоїмо кризі. Маємо зниження темпів зростання, але не тотальний спад. Світові експерти зазначають, що цього року така ситуація для нас буде стабільною. Але Польща не була і не є ізольованою державою, а нинішня економічна криза має глобальний характер. Тому важко точно спрогнозувати подальший розвиток подій.

— Коли почнеться зростання польської економіки?

— На жаль, на це запитання не можуть відповісти навіть лауреати Нобелівської премії в галузі економіки. Повторюю, криза, з якою ми маємо справу, є глобальним явищем. Окремі країни, щоб відновити ефективність фінансової системи, захистити ринки праці, сприяти інвесторам, які створюють нові робочі місця, можуть і повинні розробляти та здійснювати відповідні конкретній ситуації програми. Так роблять багато країн, так намагаємося робити і ми в Польщі. Але зовнішні чинники відіграють надто важливу роль, тому передбачити — коли почнеться спад кризи у світі, а особливо в тій чи іншій країні, поки що неможливо.

— Чи спричинить криза появу нової світової валюти?

— Рішення, ухвалені для більшості гравців економічного рину світу, даються дуже непросто. З одного боку, є прихильники диверсифікації світових валют на основі нині чинних, з іншого — нової валюти і правил гри, які унеможливлять повторення глобальної фінансової кризи в майбутньому. Таким чином, це питання зводиться до створення спільних механізмів для запобігання аналогічним кризам. Нещодавно в польському тижневику Polityka було опубліковано інтерв’ю з лауреатом Нобелівської премії засновником теоретичних основ для євро — Р.Манделом (Р.Mundell). Рекомендую прочитати про перспективи впровадження глобальної валюти в цьому матеріалі.

— Чи зміниться у процесі подолання кризи сучасний світовий економічний устрій?

— Безперечно, хоча ті, хто думає, що ця криза є початком краху капіталізму, глибоко помиляються. Нещодавно на Варшавському економічному форумі група шанованих польських економістів ретельно проаналізувала можливі наслідки кризи. У результаті дискусії було сформульовано консолідований прогноз: зміни у світовому економічному порядку полягатимуть у зміцненні наявних і створенні нових міжнародних інструментів регулювання, контролю та координації глобальної фінансової системи. Інтенсивність і швидкість розширення нинішньої кризи є результатом процесів глобалізації, свідченням недостатнього рівня міжнародного співробітництва у галузі спостереження та коригування бізнес-процесів. Я поділяю цю позицію.

— Пане президенте, як ви ставитеся до того, що у стосунках між польськими прем’єром і президентом не все гладко?

— Як ви знаєте, розбіжності і навіть суперечки між президентом і прем’єр-міністром не тільки польська проблема. Найчастіше таке трапляється тоді, коли президент і прем’єр-міністр походять з різних політичних утворень. Тому є потреба в суворому дотриманні принципів мирного політичного співжиття. І найважливіше тут те, що стратегічні інтереси держави мають переважати над будь-якими відмінностями в думках, поглядах. Вони не можуть бути порушені і вимагають компромісу, консенсусу. Як на мене, загалом ця основоположна умова у Польщі виконується.

— Чи подолає Україна економічну кризу?

— У мене недостатньо даних про нинішній стан української економіки і фінансів, я не знаю стану конкретних економічних процесів, щоб відповісти на це запитання достатньо компетентно. Попри це, я вважаю, що потенціал української економіки, і насамперед особливості українського суспільства, дають підстави для оптимізму. Я, мабуть, як і всі поляки, найсердечніше бажаю Україні і українцям подолати кризу та її наслідки. Це наші спільні інтереси.

— Пане Квасьнєвський, як ви оцінюєте проект «Східне партнерство»?

— Дуже позитивно. Думаю, це — важливий крок Європейського Союзу в реалізації політики відкритості до східних сусідів і великий успіх дипломатії. Тим часом необхідно докласти всіх зусиль для того, щоб цей проект не залишився на папері. Це вимагає активності усіх сторін.

— Згідно з останніми соціологічними опитуваннями, проведеними у Польщі, 27% поляків хотіли б знову бачити вас в активній політиці. Це, безперечно, високий рейтинг. Цього року в Україні відбуватимуться президентські вибори. Які риси повинен, на вашу думку, мати претендент на найвищу посаду в Україні, щоб виграти вибори?

— Це краще знає українське суспільство, воно й покаже на виборах — кому довіряє найбільше. Можу лише сказати, що люди зазвичай засвідчують свою довіру тим, хто, на їхню думку, здатен краще зрозуміти їхні проблеми й очікування і зможе гарантувати національну безпеку, єдність і розвиток держави.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі