«Аль-Каїда»: «И вновь продолжается бой…»

Поділитися
Останнім часом фіксується зростання активності міжнародної терористичної організації «Аль-Каїда»...

Останнім часом фіксується зростання активності міжнародної терористичної організації «Аль-Каїда». Важко назвати випадковим збігом появу відеозапису її лідера Усами бін Ладена після стількох років конспіративного мовчання і майже одночасну заяву командуючого операціями «Аль-Каїди» в Афганістані Мустафи Абу аль-Язіда, який наголосив, що «Аль-Каїда» планує не лише захопити ядерну зброю Пакистану, а й, «коли на те буде воля Аллаха, то мусульмани застосують її проти американців». До того ж, відколи розпочалося виведення американських військ з іракських міст, значно збільшилася кількість терактів у Іраку.

Якщо уважно проаналізувати дії «Аль-Каїди» на теренах Пакистану, Афганістану та Індії, то не можна не помітити того факту, що в останні місяці тактика терористів зазнала істотних змін. Відчувається, що їхні дії координуються командою, здатною до великої тактичної гнучкості. «Аль-Каїда» тепер уже не задовольняється простою «різаниною», останні шість місяців її терористських вилазок свідчать, що кожен теракт проектується як окреме дійство, яке має, окрім людських жертв, викликати ще й потрібний терористам інформаційний міжнародний резонанс.

Нині майже кожен терористичний акт планується терористами як справжня військова операція, до якої вони підхо­дять дуже відповідально. Так, їхня атака у пакистанській культурній столиці Ла­хорі наприкінці травня розпочалася з того, що за декілька хвилин до спрацювання в годину пік вибухового пристрою потужністю 100 кг у тротиловому еквіваленті невідомі злочинці відкрили безладний вогонь по перехожих та автотранспорту. І це сталося в самому центрі Лахо­ра, де розмішені штаб-квартира поліції та місцеве відділення служби військової розвідки Пакистану (ISI). Ціль нападу було вибрано саме у тій частині центру міста, яка найбільше охороняється.

Аналогічні цілі терористи обрали і для координованого нападу в столиці Па­кистану Ісламабаді, поставивши за мету продемонструвати, що руки в «Аль-Каїди» достатньо довгі, аби одночасно атаку­вати два військові об’єкти, розміщені за декілька сотень кілометрів один від одного. Ще у листопаді 2008 року ті ж таки терористичні команди, сформовані переважно з відгалужень «Аль-Каїди», вперше продемонстрували свою здатність швидко подолати великі відстані морем і сушею, проводячи таємний рейд із південно-пакистанського міста Карачі до північно-західного індійського міста Мумбая. І вони так професійно підготували й скоординували своє «просочення» на територію Індії, що були виявлені лише тоді, коли почали штурмувати переповнений залізничний вокзал, популярний ресторан, два розкішні готелі і єврейський культурний центр. Теро­ристи діяли так раптово, що місцеві індійські війська, служба безпеки, поліцейські підрозділи виявилися безпорадними. Доки спецназівців доставили літаками з інших частин Індії, 161 людину було вже вбито і понад 500 поранено.

Варто також згадати, що 9 березня 2009 року «Аль-Каїді» вдалося досягти успіху, на багато років видаливши Пакистан із міжнародної спортивної карти. То­ді після блокування основної дороги до головного стадіону міста Лахора сім чле­нів цієї терористичної організації здійснили напад на команду Шрі-Ланки з крикету, яка їхала на матч. Вони вбили шістьох поліцейських, водія і поранили декілька шріланкійських спортсменів. Головним мотивом цього нападу було намагання взяти шріланкійців у заручники. І хоча «смертний збір» виявився набагато меншим, аніж у Мумбаї, цим був надовго унеможливлений приїзд до Пакистану спортивних міжнародних команд, а службам безпеки вдалося спіймати лише одного терориста із сімох.

Пізніше, 30 березня, та ж таки «Аль-Каїда», виставивши велику команду (від 15 до 20 терористів), спустошила інший стратегічний об’єкт у Лахорі — комплекс Поліцейської академії. Терористи залишили після себе 22 трупи і руїни. Але знову ісламським бойовикам вдалося уникнути втрат, хоча в цьому випадку пакистанці вперше задіяли проти терористів військові вертольоти.

Така активізація «Аль-Каїди» у Па­кис­тані й Афганістані стала можливою завдяки налагодженню «співпраці» її бойовиків із членами «Талібану», які пос­тавляють «Аль-Каїді» вже навчених терористів, готових здійснювати свої акції у будь-який момент. Після 11 вересня 2001 року американцям так і не вдалося захопити лідера «Аль-Каїди» Усаму бін Ла­дена. Він і його союзники швидко перегрупувалися, поширюючи свої ідеологічні трактати на ще чисельнішу мусульманську аудиторію (навіть через Інтернет) та заохочуючи новобранців «Аль-Каїди» діяти автономно під її прапором.

Хоча сьогодні «Аль-Каїда» не має власної безпечної бази для операцій в Афганістані, як це було до 11 вересня, проте така база їй уже й не потрібна. Вона може знайти прихильників через Інтернет і організувати напади, залишаючись віддаленою від виконавців терактів. «Аль-Каїда» пройшла трансформацію від ієрархічних груп до аморфної віртуальної мережі, яку дуже важко відстежувати. Можна сказати, що після нападів на Америку «Аль-Каїда» змінила свою стратегію і перетворилася з централізованої групи під контролем бін Ладена на конфедерацію вільно асоційованих частин організації. Після чого боротися з нею стало ще важче, ніж раніше. Бо на зміну заарештованим, убитим чи взятим у полон бойовикам приходили нові й нові послідовники терору, готові стати на місце тих, хто вибув. Після американського вторгнення до Іраку в 2003 році боротьба між США та «Аль-Каїдою» значною мірою перейшла до цієї країни. По суті, іракська територія стала одним із найбільших терористичних полігонів злочинної організації. А у своїх заявах через Інтернет Усама бін Ладен підкреслював, що повстанський рух в Іраку може зашкодити США в економічному плані. Терорист номер один впевнений, що він та інші джихадисти допомогли зруйнувати Радянський Союз, втягнувши його армію у тривалу й дорогу війну в Афганістані. Сьогодні ж він каже, що його мета — зробити те саме для Америки в Іраку.

Нині «Аль-Каїда» готується до активізації нового витка напруження. Чого, власне, й не приховує командуючий операціями «Аль-Каїди» в Афганістані Мустафа Абу аль-Язід, заявляючи: «Ми сподіваємося, що невдовзі зможемо подолати пакистанську армію». Мета боротьби «Аль-Каїди» залишається незмінна — робити все, аби обезголовити «гідру тиранії», знищивши США. На думку аль-Язіда, це завдання можна виконати, діючи на користь ісламу і мусульман — розширивши військові операції та відкривши новий фронт опору. «Ми не втомлюємося вимагати, — наголосив аль-Язід, — щоб усі гілки «Аль-Каїди» розпочали великомасштабні операції проти Сполучених Штатів».

Нинішня активізація «Аль-Каїди», що охоплює як потужні й несподівані для світової спільноти фахово сплановані й виконані терористичні акти, так і виступ Усами бін Ладена (саме існування якого останніх декілька років ставилося під сумнів), свідчить про те, що боротьба з «Аль-Каїдою» виявилася набагато складнішою, ніж сподівалися її противники в усьому світі. І пояснити це можна насамперед тим, що функціонує «Аль-Каїда» не декілька років, як багато інших ісламських терористичних організацій, а майже два десятиліття. Відтоді, як її створення ініціювали її нинішні найбільші противники задля боротьби з експансією Радянського Союзу в Афганістані.

Відтак, ця терористична організація набагато досвідченіша за інші. Здобувши за роки свого існування великі фінансові та людські ресурси, вона залучила і виховала й свою «інтелектуальну еліту», яка здатна не лише на військове планування, а й на глобальне політичне позиціювання. Про це свідчить її швидке пристосування до новітніх технологій, Інтернету, банківських технологій та багатьох інших сучасних можливостей.

Можна сказати, що сьогодні західна спільнота у боротьбі з «Аль-Каїдою» перебуває в режимі паузи. Оскільки ні операція в Афганістані, ні робота з витіснення ланок і сателітів «Аль-Каїди» у Пакистані, Іраку та інших арабських країнах не дали бажаного результату. Ця пауза триватиме принаймні найближчих півроку, тому що на планування нової стратегії і тактики дій західним спецслужбам потрібні час та концентрація зусиль.

На мій погляд, саме цим пояснюється нинішня активізація «Аль-Каїди». Скориставшись тимчасовим (переважно уявним) послабленням тиску на її ряди, а також, можливо, не такими значними, але тактичними перемогами на різних фронтах протистояння, «Аль-Каїда» намагається реалізувати свою тимчасову перевагу. Щоб поповнити лави своїх прихильників, розширити кількість місць базування в усьому світі, зміцнити власну фінансову й ресурсну, насамперед у плані озброєнь та техніки, базу і, не в останню чергу, залякати світову спільноту. Оскільки одна з останніх погроз — отримати й використати проти США ядерну зброю — більше примарна, ніж реалістична. Бо це питання надзвичайно складне, як технічно так і організаційно, і навряд чи найближчими роками буде під силу «фахівцям» із «Аль-Каїди».

Однак це зовсім не свідчить, що загроза від її діяльності може зменшуватись. Адже на піку своєї організованості «Аль-Каїда» вже продемонструвала (і найближчими місяцями зробить це ще принаймні декілька разів) свою здатність проводити широкомасштабні, а інколи — паралельні й дуже зухвалі акції. Що стосується здатності до ядерного теракту проти провідних країн світу, то, на жаль, певні перспективи в цьому питанні у неї таки є. Адже сьогодні набагато простіше, ніж колись, отримати матеріали для створення й використання так званої брудної ядерної зброї. Крім того, за інформацією американського National Terror Alert Response Center, західні антитерористичні служби попередили, що велика група з 15—20 терористів із «Аль-Каїди» пройшла підготовку в Пакистані та Алжирі з метою викрадення і підривання авіалайнерів. Ізраїльські джерела доповнюють цю інформацію тим, що члени «Аль-Каїди» таємно перебувають як мінімум у шести європейських та близькосхідних країнах і готові провести декілька терористичних актів. Вважають, що терористи «висадилися» у Велико­британії, Німеччині, Франції, Італії, Туреччині та Єгипті. Ідеться також про можливість захоплення в турецьких аеропортах літаків, які здійснюватимуть рейси до США або Тель-Авіву.

Один із чинників, який останніми місяцями відвернув увагу міжнародної спільноти від «Аль-Каїди», — потужна світова фінансова економічна криза, що певною мірою спричинила більший шок, аніж діяльність терористичної організації. І тому існує ще одна причина активізації «Аль-Каїди». Вона не може приписати собі світову фінансову кризу, але й не може допустити, щоб світова спільнота про неї забула.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі