80-тисячна армія безробітних у Києві? Столичні підприємці просять у президента захисту від Київради

Поділитися
Зустріч Нового року в шоковому стані — такий сюрприз отримали десятки тисяч родин киян від Київра...

Зустріч Нового року в шоковому стані - такий сюрприз отримали десятки тисяч родин киян від Київради, яка прийняла 23 грудня 2010 року рішення «Про деякі питання з упорядкування в місті Києві роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, вином столовим, пивом (крім безалкогольного) та тютюновими виробами», котре здатне в одну мить знищити сімейний бізнес та позбавити робочих місць як мінімум 80 тисяч киян. (Воно повністю забороняє торгівлю переліченими товарами в малих архітектурних формах (МАФ) площею до 40 м2.) Під популістськими гаслами боротьби з дитячим алкоголізмом та тютюнопалінням київські депутати проголосували за рішення, що призвело до перерозподілу ринку роздрібної торгівлі продуктами харчування на користь великого рітейлу. Фактично, позбавивши сімейні МАФи конкурентоспроможності, поставили хрест на їх існуванні (докладно див. «ДТ» №48 від 25.12.2010 р.).

Замість того, щоб виробити спільну програму боротьби з порушеннями правил торгівлі, недопущенням випадків продажу алкоголю і тютюну неповнолітнім, усі гріхи, які є в цій сфері, депутати приписали виключно МАФам, хоча досвід свідчить, що працівники супермаркетів допускаються й серйозніших порушень.

Маємо ситуацію, яка спровокує черговий соціальний вибух у столиці України. Щоб не довести до крайнощів, громадські організації, котрі представляють інтереси приватних підприємців Києва (ГО «Правозахист», ГО «Громадянський корпус», «Асоціація СІТІ», ГО «Асоціація Київ-МАФ», спілка підприємців «Сузір’я»), змушені терміново шукати захисту в президента України. У своєму письмовому зверненні (копію якого має редакція) вони просять гаранта Конституції захистити їхні законні права, порушені столичними депутатами.

У зверненні констатується, що рішення Київради суперечить нормам чинного законодавства:

«- ст. 42 Конституції, яка передбачає право кожного на здійснення підприємницької діяльності, не забороненої законом, і обов’язок держави забезпечувати захист конкуренції у підприємницькій діяльності;

- ст. 15 Закону «Про захист економічної конкуренції», що забороняє вчинення антиконкурентних дій органами влади та органами місцевого самоврядування;

- ст. 1 Закону «Про державне регулювання виробництва та обороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», що містить чітке визначення місця торгівлі та вимог до нього;

- ст. 31 Господарського кодексу, згідно з якою дії депутатів міської ради можна розцінювати як дискримінацію суб’єктів господарювання».

Логіка підприємців, викладена у зверненні, така.

1. Органи місцевого самоврядування не хочуть перевантажувати себе участю в організації контролю за продажем підакцизної продукції і пива в роздрібній торгівлі, хоча для цього вони мають усі законодавчі та адміністративні можливості. Але тоді їм доведеться зіштовхнутися з тим, що їхня необгрунтована «заборона продажу зазначеної групи товарів у МАФ скоротить мережу торгових точок, які легально продають алкоголь і тютюн, і призведе до чергового сплеску стихійної неконтрольованої торгівлі контрафактною продукцією (контрабандного походження і фальсифікатом), у тому числі до її продажу неповнолітнім, як це було на початку 1990-х.

2. Рішення створює вочевидь неконкурентні умови ведення бізнесу, наділяючи великі мережі додатковими преференціями і тим самим порушуючи свободи підприємницької діяльності, передбачені Конституцією.

3. Погіршення умов для малого підприємництва призведе до втрати 80 тис. робочих місць і виведення з обороту міста понад 2 млрд. грн. (додатково на виплату допомоги безробітним треба буде виділити з міського бюджету понад 400 млн. грн.).

4. Прийняття такого рішення не зменшить рівень споживання алкоголю і тютюну населенням. Навпаки, воно сприятиме збільшенню споживання міцних алкогольних напоїв, бо чим менший легальний продаж, тим більше споживання горілки і сурогатів».

За наведеними у зверненні даними, сумарні збитки від нововведення для міської скарбниці перевищать 3,5 млрд. грн. Надходження до держбюджету від акцизу і ПДВ зменшаться
на 15%.

«Лобізм під прикриттям» - так називають те, що відбувається, підприємці у своїх коментарях. Зокрема голова «Правозахисту» Геннадій Черевко вважає, що можливість прийняття такого відверто лобістського рішення могла з’явитися тільки в Київраді. «Народні обранці, - каже він, - спочатку довго займалися розбором київської землі. Коли, з приходом нової влади, виникли проблеми з цією діяльністю, вони вже не знають, чим займатися і де заробити грошей...»

Так, вирішувати проблеми МАФів треба. Зменшувати їх кількість, реконструювати (швидко і за зрозумілими правилами). Але при цьому принципи конкуренції та рівноправності всіх форм бізнесу мають бути непорушними.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі