ВИБОРИ В «ЗОНІ» - Право - dt.ua

ВИБОРИ В «ЗОНІ»

22 березня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №11, 22 березня-29 березня

На території Тернопільської області розташовано п’ять установ закритого типу. Серед них СІЗО в м....

На території Тернопільської області розташовано п’ять установ закритого типу. Серед них СІЗО в м. Чорткові, спецпоселення в селі Лосяч Борщівського району, колонія для неповнолітніх у Бережанах, в’язниця — жіноча в Добриводах Збаразького району й Копичинецька чоловіча (Гусятинський р-н). Як стверджує старший інспектор з соціально-психологічної роботи зі спецконтингентом Тернопільського управління держдепартаменту з питань виконання покарань Андрій Нитка, у списки «зональних» виборців внесено 2 тис.780 чол., зокрема вперше свій громадянський обов’язок зможуть виконати й 19 хлопців із колонії неповнолітніх, котрі досягли цього самого порога повноліття.

Для відносної стабільності й точності раніше заявленої кількості «зонального електорату» до кожної з установ до 31 березня припинено етапування в’язнів. Проте слід врахувати, що саме в ці дні деякі з зеків вийдуть на свободу, відбувши свій термін.

День виборів у «зонах» нічим особливим не відрізнятиметься: меню — як і в звичайні вихідні, хіба що хтось із кандидатів підкине «гуманітарні» яблука, борошно чи трохи м’яса. Хоч би що це було, пром- або продтовари тихенько роздадуть арештантам, залишивши, як запевняють відповідальні особи, імена благодійників у таємниці.

А тепер по суті. Приміром, про виборчі дільниці. У Бережанській колонії для неповнолітніх через нечисленність виборців вирішено, що вихованців установи організованою колоною приведуть у районний будинок культури, де вони зможуть проголосувати, за кого вважають за потрібне. Принаймні так передбачено теорією. В інших спецустановах виборчкоми містяться в межах зони, у тюремному клубі («червоному кутку», світлиці, бібліотеці й т.п.).

Варто уточнити: засуджені обирають лише депутатів до Верховної Ради; губернатори, мери та місцеві ради всіх рівнів у коло їхніх турбот не входять. З огляду на режим роботи колонії або зони безпосередньо на їхню територію можна потрапити лише за спецдозволом. Тому адміністрація управління департаменту завчасно розіслала звернення до всіх кандидатів щодо зустрічей із «спецелекторатом». Так, Міжнародного жіночого дня 18 кандидатів — представників місцевої політичної еліти — змогли проагітувати в Копичинецькій чоловічій колонії суворого режиму.

Крім того, виборчкоми відправлять усю передвиборну літературу, програми, листівки, інформбюлетені кожного з кандидатів у закриті установи. Тут у бібліотеках весь матеріал підшивається й видається на прохання в’язня.

У Чортківському слідчому ізоляторі, з огляду на специфіку об’єкта, передвиборну агітацію проводять з допомогою радіовипусків. Усі камери радіофіковано. Це дозволяє «достукатися» — просвітити кожного. Особливо якщо врахувати, що радіо звучить із шести ранку й до півночі, а применшити звук або вимкнути його зовсім неможливо.

Не менш специфічно проходять і самі вибори в СІЗО. За даними департаменту, участь у голосуванні там повинні узяти приблизно 300 чоловік. Крім 19 в’язнів із госпчастини, котрі відбувають тут покарання, інші — арештанти, підслідні, затримані — знаходяться в режимі повної ізоляції від зовнішнього світу. І, погодьтеся, коли до підозрюваного допустять адвоката, він навряд чи стане влаштовувати з ним політдебати й вимагати захисту своїх виборчих прав. Та й про які права може йтися, якщо голосування в ізоляторі проводитиметься... покамерно? До загального відома: у середньостатистичній камері знаходиться від 10 чоловік. І ось член виборчої комісії з урною в супроводі охоронця й соціального працівника роздадуть усім бюлетені для голосування — свято демократії відбулося. Продукт «волевиявлення» під пильним контролем опускається в урну.

Такий сценарій голосування в спецустановах.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво