Велика годівниця — ПДВ

Поділитися
Завдана попередньою, кучмівською, владою рана — незаконне відшкодування ПДВ — досі гноїться на тілі державного бюджету...

Завдана попередньою, кучмівською, владою рана — незаконне відшкодування ПДВ — досі гноїться на тілі державного бюджету. Роботу над відміною цього податку і заміною його податком з продажу, яка полягала у «спільних дискусіях» з підприємцями, проводив уряд Юлії Тимошенко. Наступний склад Кабміну під керівництвом Юрія Єханурова заявляв про потребу «очищення економіки від фіктивного експорту і незаконного відшкодування ПДВ». Але обидві урядові команди далі декларацій не просунулися. У східних та південних регіонах України фігурують суми незаконного відшкодування вельми кругленькі — від 6 до 600 млн. гривень. Проте навіть на маленькій Тернопільщині спритні ділки з держбюджету теж викачують немало. І в цій житейській справі їм допомагають люди, професійний обов’язок яких протилежний — а саме наповнення державної скарбниці.

Найбільш поширена схема — фіктивний експорт підприємствами непрофільної продукції за завищеною у десятки, сотні разів митною вартістю. Як відомо, ставка ПДВ при експорті — нульова. Далі йдуть заявки на відшкодування цього податку.

Прокуратура області у ході перевірки встановила, що службові особи ВАТ «Українська тютюнова компанія» (тютюнова фабрика) у лютому 2004 року подали в Монастириське відділення Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції декларацію з ПДВ за січень 2004-го, в якій задекларували до відшкодування переконливу цифру — 781 тисячу гривень за придбаний у Києві «важливий» товар — 150 скульптур для меморіальних комплексів на суму понад 4 млн. грн. Тоді ж компанія оформила вантажно-митну декларацію, за якою експортувала ці скульптури італійській компанії. Оформлення митних документів нібито проводилося на Чорноморській митниці в Іллічівську. Та з’ясувалося, що скульптури не перетинали державний кордон зазначеним у декларації транспортом. А переробники тютюну не зверталися із відповідним листом-узгодженням для проведення митного оформлення вантажів у зоні діяльності Чорноморської митниці.

Службові особи Монастириського відділення Бучацької МДПІ та податкової міліції ДПА в області не вжили заходів для встановлення достовірності проведення цієї експортної операції і такими діями сприяли незаконному обмілінню державної скарбниці на суму понад 700 тисяч гривень.

Проти службових осіб ВАТ «Українська тютюнова компанія» прокуратура порушила кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст. 222 ККУ («шахрайство з фінансовими ресурсами… якщо воно вчинене повторно або завдало великої матеріальної шкоди»), ч.2. ст.364 («зловживання владою або службовим становищем… якщо воно спричинило тяжкі наслідки»), ч.2 ст. 366 («службове підроблення… якщо воно спричинило тяжкі наслідки»), а проти монастириських податківців — за ч.2 ст.364. Нині триває досудове слідство.

А тернопільському товариству «Торг Електроніка» за поданою податковою декларацією ПДВ з бюджету відшкодували. Сума у цьому разі солідніша — 1 млн. 275 тисяч грн. У ході прокурорської перевірки встановлено, що ТОВ «Торг Електроніка» товарно-матеріальних цінностей у ПП «Статім», внаслідок чого виник податковий кредит, фактично не одержувало, а тому права на відшкодування ПДВ не мало. У травні 2005 року прокуратура м.Тернополя порушила кримінальну справу щодо службових осіб ТОВ «Торг Електроніка» за ст. 209 ч. 1 КК України («легалізація (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом»), ч.5 ст.191 («привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах…») та ч.2 ст.366 («службове підроблення, якщо воно спричинило тяжкі наслідки»). За результатами додаткової перевірки порушено нову кримінальну справу — щодо посадовців Тернопільської ОДПІ за ч. 2 ст. 367 КК України («службова недбалість… яка спричинила тяжкі наслідки»).

Обвинувачення пред’явлено колишньому ревізору — інспектору А.Валєєву та начальнику Тернопільської ОДПІ А. Зубрицькому (останньому — у скоєнні злочинів, передбачених аж трьома статтями). Нехай славиться у віках десант львівських податківців під керівництвом Сергія Медведчука у сусідні регіони! Справу уже направлено до суду, а ще двох посадовців — згаданої податкової інспекції та товариства — оголошено в розшук.

Однак фінансові махінації з ПДВ набрали обертів не лише у містах Тернопільщини. Оборудки щедро процвітають і в забутій Богом сільській глибинці. Наприклад, у невеликому селі Мшанці Теребовлянського району одна спритна особа — О.Павлюк — самовільно присвоїла звання директора приватного підприємства «М’ясар». Курям на сміх: зареєстровано воно було на 75-річну бабусю, яка від бізнесу аж надто далека. Директор-самозванець укладав угоди на реалізацію нібито виготовлених на цьому підприємстві м’ясопродуктів (а насправді, як довело слідство у кримінальній справі, вони були імпортними та ще й невстановленого походження) з великими м’ясокомбінатами — Тернопільським та Житомирським, — виписував їм накладні, податкові накладні і отримав від них пристойну суму — майже 2,5 млн. грн. Водночас «директор», як встановила міліція і прокуратура району, систематично вносив у податкові декларації з ПДВ неправдиві відомості, і в такий спосіб створював податковий кредит. Внаслідок незаконних дій горе-підприємець приховував незаконне походження на рахунках фірми коштів, зокрема у вигляді ПДВ. А врешті-решт, усю вказану суму зняв готівкою. Йому було пред’явлено обвинувачення за 5 статтями Кримінального кодексу. Найважча санкція — ч.4 ст.190 та ч.3 ст.209 — позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією грошових коштів та конфіскацією майна. Днями справу передано до суду. Проте у бурхливій бізнесовій діяльності головного м’ясара знову ж підтримували податківці! Вчитаймося у результати прокурорської перевірки в ДПА: податковий ревізор-інспектор ДПА в області С.Денисюк, провівши позапланову документальну перевірку на підприємстві «М’ясар», склав акт. І вніс в цей документ свідомо неправдиві дані, що цій фірмі м’ясопродукти продавало за готівку товариство «Украгроресурси». Та виявилося, що останнє «м’ясарам» будь-яких товарів ніколи не поставляло, готівки не отримувало та жодних документів, в тому числі податкових накладних, не виписувало. За вказаним фактом прокурор району порушив кримінальну справу (ч.2 ст.364 та ч.2 ст.366 ККУ), проводиться досудове слідство.

ПДВ з його відшкодуванням або створенням з нього податкового кредиту наче дбайлива мама: і бізнес від нього нагодований, і податкові органи на життя не нарікають. Понад рік нова українська влада начебто сушила мізки, як реформувати цей податок, щоб зменшити зловживання і спростити його адміністрування. Завершилося нічим. Нарешті, днями голова ДПА України Олександр Кирєєв на прес-конференції зробив епохальний висновок: «ПДВ і демократія — дуже недосконалі, але нічого кращого людство ще не придумало. Внаслідок відміни ПДВ або заміни його збільшеним податком з обороту Україна може втратити технологічно складні виробництва…» Запитайте, навіщо було заварювати всю цю реформаторську кашу, коли операції з ПДВ — економічно обгрунтовані і невмирущі?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі