У крутому піке

Поділитися
У крутому піке
Один із найбільших і найбагатших університетів столиці - Національний авіаційний університет (НАУ) уже рік перебуває в центрі суспільної уваги. З червня минулого року у виші фактично немає повноцінного керівництва. У колишнього ректора Миколи Кулика закінчився контракт, але вибори нового керівника вже кілька разів відкладалися через гучні корупційні скандали.

Через корупційні скандали Національний авіаційний університет досі без ректора

Один із найбільших і найбагатших університетів столиці - Національний авіаційний університет (НАУ) уже рік перебуває в центрі суспільної уваги.

З червня минулого року у виші фактично немає повноцінного керівництва. У колишнього ректора Миколи Кулика закінчився контракт, але вибори нового керівника вже кілька разів відкладалися через гучні корупційні скандали. Та коли, здавалося б, усе налагодилося й на осінь заплановані вибори, новий міністр освіти Лілія Гриневич своїм наказом (№487 від 06.05.2016 р.) призупинила наказ колишнього міністра Сергія Квіта "Про оголошення конкурсу на заміщення посади ректора Національного авіаційного університету" та створила комісію для перевірки скарг і звернень з приводу функціонування НАУ, що надійшли до Міністерства освіти і науки України.

Більшість скарг, що надійшли до цієї комісії, надіслали колишні посадовці й працівники НАУ, свого часу з різних причин звільнені з університету. Всі вони безпосередньо пов'язані з колишнім першим проректором НАУ та колишнім народним депутатом від Партії регіонів Максимом Луцьким, який є кумом міністра-втікача Табачника і тривалий час очолював парламентський комітет з питань науки та освіти. Як сам М.Луцький, так і колишній ректор М.Кулик і решта посадовців фігурують у розслідуваннях правоохоронних органів, журналістів, аудиторському звіті МОН, проведеному в часи міністра С.Квіта, та звіті Наглядової ради університету.

Повернення Максима Луцького в університет, фактично, означатиме повернення старої гвардії у керівництво освітою. Луцький - ключова фігура для колишніх регіоналів. І не лише тому, що очолює Солом'янську районну організацію Партії регіонів. Очевидно, що як екс-депутат і екс-голова Солом'янської РДА м. Києва, де й міститься НАУ, він має потужну мережу зв'язків, у тому числі й серед ректорського корпусу. Як колишній голова району він може мати вплив на місцевих прокурорів та суддів. Тому дуже важливо зробити процес вирішення цього конфлікту максимально публічним і прозорим.

До всього додалася ще одна прикра подія: справи, пов'язані з НАУ, розглядалися в Солом'янському суді столиці. Тому самому суді, в якому так несподівано 13 червня спалахнула пожежа. Невідомо, чи вціліють у ньому справи, пов'язані з НАУ. Тому, поки засідає МОНівська комісія, вважаємо за доцільне допомогти їй і нагадати основні факти. Їх немало: афери з державним будівництвом, закупівля навчальних літаків за завищеними цінами, будівництво фітнес-центру замість ремонту гуртожитків. Наведемо кілька прикладів.

1. Забудова

За останні 10 років НАУ уклав кілька сумнівних інвестиційних договорів, пов'язаних із забудовами та реконструкціями. Про це заявила Наглядова рада університету, на яку законом покладено обов'язок перевіряти ефективне використання та розпоряджання майном університету. В "Аналітичній довідці Наглядової ради НАУ щодо реалізації програми забезпечення працівників НАУ житлом та реконструкції (ремонту) гуртожитків і виробничих приміщень" зазначено: "В період з 2009-го по 2015 рік, за часів керівництва ректора Кулика Миколи Сергійовича, держава та сам університет зазнали багатомільйонних збитків, які були заподіяні шляхом використання механізмів спільного інвестування будівництва на невигідних для держави та університету умовах. В результаті реалізації цих схем на користь приватних фірм, підконтрольних тодішньому керівництву НАУ, незаконно були виведені високоліквідні активи, а саме земельні ділянки, житлові та нежитлові приміщення та майнові права на об'єкти незавершеного будівництва".

В Аудиторському звіті МОН ідеться про те, що внаслідок укладання певних інвестиційних договорів та здійснення господарських операцій "навчальним закладом не отримано матеріальних активів у вигляді …квартир, вартість яких на 01.01.2015-го розрахунково становить 28 млн 828 тис 856грн.; можливі втрати в подальшому університетом матеріальних активів (права користування земельними ділянками…) площею 8,5657 га, вартість яких на 01.07.2015 розрахунково становить 73 млн 165 тис 856 грн.; можливі втрати в подальшому університетом матеріальних активів у м. Вишневому Києво-Святошинського району Київської обл., становить 598 тис 920 грн."

Зупинимося стисло на окремих випадках.

Об'єкт на вул. Михайла Донця, 2а

Ця ділянка є частиною більшої ділянки, яка має площу 38 га і охоплює всю територію НАУ та призначена для житлової і комерційної забудови. На підставі рішення Київради (№109/770 від 8.02. 2007 р.) її було надано Національному авіаційному університету у постійне користування для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу навчальних, спортивних, господарських будівель, гуртожитків та житлових будинків. Звісно, жодного об'єкта інфраструктури для університету за цей час побудовано не було, проте житлова забудова триває досі.

На цей час уже введено в експлуатацію три з восьми секцій житлового будинку, збудованого впритул до Авіакосмічного ліцею. Наглядовою радою університету встановлено, що, за умовами договору в редакції 2007 р., спочатку передбачалася компенсація у вигляді 10% загальної площі квартир та 7000 кв. м. вбудованих адміністративних приміщень за твердою (фіксованою) ціною. Крім того, за умовами договору, всі витрати на розробку проектної документації покладалися на підприємство, якому було передано функції замовника.

У 2009 р., з приходом ректора М.Кулика, замовника будівництва замінили на іншого, а університет зобов'язали розробити всю проектну документацію. На це з державного бюджету було витрачено 8 млн 992 тис. 300 грн. При цьому керівництво університету не лише не компенсувало витрати на розробку проектної документації збільшенням площ чи зменшенням вартості квадратного метра, а, навпаки, зменшило раніше погоджений розмір компенсації житлової площі з 10% до 4 %, а від вбудованих адміністративних приміщень університет взагалі відмовився.

Стосовно цього факту колишньому ректору НАУ М.Кулику оголошено підозру у вчиненні злочину - неналежному виконанні службовою особою своїх обов'язків, що завдало тяжких наслідків державним інтересам.

Цікавий також той факт, що реалізацією житлової площі в цьому будинку займається ТОВ "Фінансова компанія "Толока". Місце знаходження юридичної особи: м.Київ, вул. Лебедєва-Кумача, 5. Одним із засновників цього товариства є ТОВ "Компанія "Інвестгарант", місцезнаходження юридичної особи: м.Київ, Проспект Космонавта Комарова, 1. За цією адресою міститься центральний корпус Національного авіаційного університету. Керівником і підписантом "Інвестгаранту" є Литвиновський Юрій Володимирович - начальник відділу оренди НАУ, який наразі перебуває на тривалому лікарняному та оскаржує тиск на себе з вимогою звільнитися з НАУ в комісії, створеній при МОН.

Об'єкт на вул. Лебєдєва-Кумача, 5

У 2009 р. ТОВ "Альфа-Капітал-Груп" без конкурсу отримало замовлення від НАУ - реконструювати гаражі та приміщення у Солом'янському районі столиці, за адресою Лебєдєва-Кумача, 5.

У 2012 р., за рішенням Солом'янського районного суду, підрядник несподівано отримав право власності на об'єкт реконструкції. І знову - за мовчазної згоди керівництва університету в особі М. Кулика. Що найцікавіше - за два роки до цього, 2 червня 2010 р., "Альфа-Капітал-Груп" попередньо віддає в оренду це приміщення фізичній особі. Термін оренди - 15 років. Тепер за цією адресою розташований фітнес-клуб.

Кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:69:146:0013. Право постійного користування земельною ділянкою належить Національному авіаційному університету.

А тепер стосовно ТОВ "Альфа-Капітал-Груп". Бенефіціарним власником цього товариства є Клименко Сергій Дмитрович - давній бізнес-партнер Максима Луцького, його помічник часів перебування в статусі народного депутата та колишній голова наглядової ради "Терра Банку", якого ще торік восени заарештували за підозрою у крадіжці банківських активів.

Якщо копнути глибше, то можна встановити, що одним із двох засновників цього товариства є Пунда Оксана Віталіївна - колишній керівник відділу кадрів та документообігу НАУ. На даний момент Оксана Віталіївна оскаржує своє звільнення з НАУ в суді та комісії, створеній при МОН. Її чоловік, Пунда Сергій Петрович, - ще один помічник колишнього екс-депутата Максима Луцького, колишній директор Навчально-спортивного оздоровчого центру, також оскаржує своє звільнення з НАУ в суді та комісії, створеній при МОН. На цей час стосовно Пунди Сергія Петровича відкрито кримінальне провадження за підозрою в підробці документів.

Об'єкт на розі вул. Гарматної та пр. Відрадного

Університетом і ТОВ "Дитячий Світ - Солом'янський", в особі представника Клименка С.Д. (як уже згадувалося вище, бізнес-партнер Максима Луцького), укладено договір на інвестування та будівництво житлового комплексу на пр. Космонавта Комарова,1, від 15.11.2007 р. За надання земельної ділянки під забудову спочатку передбачалася компенсація у вигляді 10% загальної площі квартир.

У 2013 р. НАУ в особі ректора Кулика М. С. зменшив раніше погоджений розмір компенсації житлової площі з 10% до 6%.

Об'єкт у м. Вишневому

Міська рада м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області своїм рішенням від 21.10.2005 р. затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки університету в довгострокове користування на умовах оренди терміном на 10 років під будівництво житлового комплексу на вул. Вітянській, 2. Між університетом і ТОВ "Інвесттехнологія" укладено договір (від 14.02.2007
№ 1-з) на будівництво. Вимогами укладеного договору визначено, що університет передає повноваження замовника будівництва ТОВ "Інвесттехнологія" і доручає останньому укласти договір на будівництво житлового комплексу із ТОВ "Фінансова компанія "Толока" (вже згадувалася раніше).

ТОВ "Інвесттехнологія" за надану ділянку та передані повноваження замовника будує і передає працівникам університету 10% загальної площі квартир за твердою ціною. У 2013 р. НАУ в особі ректора Кулика М. С. зменшив раніше погоджений розмір компенсації житлової площі з 10% до 332 кв. м.

Також вдалося встановити, хто зі співробітників НАУ за дуже цікавих обставин отримав квартири в цьому будинку. Їх перелік можна знайти на сайті Окружного адміністративного суду м. Києва у тексті судової ухвали: "… суд прийшов до висновку, що рішення у даній справі може вплинути на права, свободи та інтереси Михальченка Олексія Анатолійовича, Станка Петра Олександровича, Ібрагімової Людмили Миколаївни, Войцехівського Валентина Вікторовича, Гасанової Майї Фахраддинівни, Гури Світлани Миколаївни, Пунди Сергія Петровича, Муравської Наталії Іванівни, Ільєнко Оксани Вікторівни та Луцького Максима Георгійовича, про що поставив на обговорення відповідне питання".

Більшість названих вище людей обіймають або обіймали керівні адміністративні посади в НАУ. Михальченко Олексій Анатолійович - директор навчально-наукового інституту післядипломного навчання. Станко Петро Олександрович - директор Студентського містечка, помічник колишнього народного депутата Максима Луцького. Войцехівський Валентин Вікторович - чинний проректор з господарської роботи. Ібрагімова Людмила Миколаївна - дружина Ібрагімова Таріеля Толомушевича, директора Вищого професійного училища, який уже в 2015 р. встиг відзначитися причетністю до корупційних дій. Гасанова Майя Фахраддинівна - заступник начальника планово-фінансового відділу. Гура Світлана Миколаївна - колишній помічник першого проректора Максима Луцького. На цей момент переведена новим першим проректором на іншу посаду. Пунда Сергій Петрович - уже згадуваний нами колишній директор Навчально-спортивного оздоровчого центру, стосовно якого відкрито кримінальне провадження за підозрою в підробці документів. (Чоловік Пунди Оксани Віталіївни- колишнього керівника відділу кадрів та документообігу НАУ). Муравська Наталія Іванівна - начальник планово-фінансового відділу. Ільєнко Оксана Вікторівна - декан факультету менеджменту та логістики.

Тепер стисло про умови, на яких чинні й колишні співробітники НАУ отримали квартири. Всі вони були придбані в іпотеку від "Терра банку" (банк також мав прямий стосунок до Максима Луцького). Виходячи з постанови суду щодо цих квартир незадовго до краху та введення тимчасової адміністрації банком було укладено договір про відступлення права вимоги з ТОВ "ВВС-Факторинг". "ВВС-Факторинг" також (як і "Толока") зареєстровано за вже відомою нам адресою - м.Київ, вул. Лебедєва-Кумача, 5. А одним із засновників "Факторингу" є ПАТ "Страхова компанія "Українські резерви". У цій компанії тривалий час примусово незаконно страхувалися студенти НАУ, а також у 2001 р. на посаді першого заступника голови правління цієї компанії перебував особисто Максим Луцький. Факт неправомірного відступлення права вимоги був зафіксований Фондом гарантування вкладів, та, на жаль, у суді справа була розглянута на користь "Факторингу".

Об'єкт на вул. Симиренка, 1

19.11.2007 р. між НАУ і ТОВ "Лігвіс Л" було укладено договір на інвестування та реконструкцію будівель з добудовою на вул. Симиренка. Згідно з договором, після затвердження проекту з реконструкції НАУ мав отримати не менше 35% площ. Після цього між НАУ в особі ректора Кулика та "Лінгвіс" було укладено ще кілька договорів, що, врешті-решт, призвело до фактичної втрати НАУ права на цей об'єкт. 19.09.2014 р., у зв'язку з неможливістю ТОВ "Лігвіс Л" належним чином виконати свої зобов'язання за договором, було укладено договір про зміну сторони у зобов'язанні. Всі права інвестора були передані ТОВ "Енергоекспертсервіс". Таким чином, ТОВ "Лігвіс Л" вийшов із цих правовідносин, залишивши за собою як інвестор право на майнові права фактично на всі 100% реконструйованих площ, право користування земельною ділянкою, що належить НАУ, а зобов'язання щодо капітального ремонту гуртожитків передав іншим особам, які й не намагалися їх виконати.

А вже 27.02.2015 р., на підставі Договору про зміну сторони, ТОВ "Енергоекспертсервіс" було замінено на ТОВ "Т Інвест", яке, знову ж таки, зареєстроване за вже відомою нам адресою - м.Київ, вул. Лебедєва-Кумача, 5. На сьогодні "реконструйовані" об'єкти використовуються в господарській діяльності третіх осіб. Більше того, як зазначено в Аналітичній довідці Наглядової ради, ТОВ "Т Інвест" вже намагалося протиправно заволодіти "реконструйованими" об'єктами через Солом'янський районний суд м. Києва.

2. Літаки

У листопаді-грудні 2012 р. університет за державні кошти придбав 7 літаків первісною вартістю 29 млн 297 тис. 792 грн. Літаки, фактично, не використовувалися до 2015 р., коли були передані Державній прикордонній службі.

В аудиторському звіті МОН зазначено: "В зв'язку з неправомірним застосуванням неконкурентної процедури закупівлі літаків в одного учасника за бюджетні кошти … дана процедура проведена всупереч вимогам п.2 ст.39 Закону України "Про здійснення державних закупівель", запланована вартість якої складає 35 000 000 грн."

Крім того, за результатами розслідування програми "Наші гроші" встановлено, що університет купив літаки в Австрії, переплативши у півтора рази.

За даними виробника цих літаків, літак DA40 NG RefurbishedClub виробництва 2006 р. з серійним номером D4.211 продається за 190–220 тис євро, що більш ніж у півтора разу нижче, ніж ціна для українського вишу.

При цьому серійні номери літаків, придбаних вишем, - D4.069, D4.120, D4.128, D4.129, D4.142, - вказують на їх більш ранній час виготовлення.

3. Форма

До 2014 р. в НАУ, незважаючи на відсутність правових підстав, було запроваджено обов'язкову для студентів форму одягу, куповану ними за власний кошт.

Єдиним постачальником форми було ЗАТ "Астра люкс" (на даний момент ПАТ "Астра люкс"). Кінцевим бенефіціарним власником "Астра люкс" є Сергеєва Ольга Олексіївна - заступниця голови Солом'янської районної організації Партії регіонів, яку донині очолює колишній перший проректор НАУ Максим Луцький.

Докладніше з корупційною діяльністю регіоналки О.Сергеєвої можна ознайомитися в розслідуванні "Слідство.інфо".

Очевидно, що розв'язання проблеми Національного авіаційного університету стане для нової команди Міносвіти випробуванням, яке покаже готовність міністерства до реальної боротьби із корупцією.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі