Провал «недипломованого фахівця» - Право - dt.ua

Провал «недипломованого фахівця»

6 травня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №17, 6 травня-13 травня

Представляючи читачам новопризначеного міністра юстиції Романа Зварича, «ДТ» писало про те, що йо...

Представляючи читачам новопризначеного міністра юстиції Романа Зварича, «ДТ» писало про те, що його сім’ї не чужий великий бізнес, і висловило надію, що він усе-таки зуміє подолати спокуси, що відкрилися йому у зв’язку з цим на новій посаді. Про те, з якими труднощами зіштовхнувся в цьому плані міністр юстиції, сьогодні загальновідомо. Фактично перший скандал у новому уряді був пов’язаний саме зі Зваричами в контексті реекспорту нафти. Але Роман Зварич не примусив довго чекати й нової нагоди говорити про себе зовсім уже в несподіваному ракурсі.

Журналістське розслідування інтернет-видання «Українська правда» привело до нищівного провалу, вочевидь, із самого початку слабенько відпрацьованої легенди про освіту Романа Зварича. Коментарі самого міністра щодо цього різним ЗМІ та інтернет-виданням у контексті раніше власноручно підписаних ним анкет і заяв укладаються в непривабливу мозаїку з правди, напівправди, маленьких хитрощів і неправди. Може, журналісти знову неправильно його зрозуміли, як уже траплялося, якщо вірити Зваричу? Та вірити йому дедалі важче. Залишається сподіватися, що на прес-конференції, запланованій на 10 травня, Р.Зварич якимось чином зуміє розвіяти сумніви щодо його ступенів. Ось тільки незрозуміло, чому відповісти на поставлені справедливі запитання міністр зважився лише через місяць після пред’явлення йому обвинувачення.

Втім, позиція Зварича з цього питання зрозуміла вже сьогодні. Тому що прес-служба Міністерства юстиції анонсує захід таким чином: «через поширення маніпуляцій вирваною з контексту інформацією щодо освіти міністра юстиції України Романа Зварича вважаємо за доцільне звернути увагу мас-медіа на те, що представниками ЗМІ допущені численні підміни фактів і понять у висвітленні теми. Зокрема, автори публікацій плутають поняття «науковий ступінь професор» (до речі, що за ступінь такий? — Ред.) — «звання професор»; «наявність вищої освіти» — «наявність вищої юридичної освіти» тощо. Далі прес-служба Мін’юсту розповідає про те, що шеф із метою «покласти край поширенню неправдивої інформації щодо отриманої ним академічної освіти у США здійснить поїздку до Америки й надасть після повернення в Україну документи, що підтверджують отриману ним у США, зокрема і в Колумбійському університеті, вищу освіту».

По-перше, щоб отримати документи, які підтверджують наявність у нього вищої освіти, зовсім не обов’язково мотатися до США. Очевидно, одержати відповідні документи, завірені уповноваженими офіційними органами США, уже хто-хто, а міністр юстиції, уродженець міста Нью-Йорка, міг би набагато простіше й швидше, не чекаючи візиту до неблизького зарубіжжя. Нагадаємо, що вперше скандальна інформація пролунала 14 квітня. Чому розвіяти «інсинуації» міністр планує лише через місяць? Може, екстерном щось закінчує, для чого й необхідна особиста присутність на батьківщині?

Ну, а щодо «маніпуляцій», то хто б уже говорив. Заповнюючи анкету для довідника «Хто є хто в Україні», Р.Зварич зазначив: «Освіта: Колумбійський університет (Нью-Йорк), філософський факультет (1976—1981); кандидатська дисертація «Онтологічні основи етики Платона» (1981 р.)». Допитливі журналісти звірили власноручно заповнену ним анкету з фактами реального життя і виявили значну кількість невідповідностей. Виникають запитання і щодо факультету — філософський чи міжнародний, і щодо освоєної Зваричем програми — начебто і не докторської зовсім, а магістерської, і щодо її реальної завершеності.

Газета «Ukrainian Weekly» встановила-таки, що Зварич не одержав у Колумбійському університеті «завершеного ступеня освіти». В інтерв’ю виданню Зварич зізнається, що «Ніколи не закінчував докторантуру і ніколи не завершував свого навчання (у Колумбійському університеті), яке розпочав 1976 року».

«Я не закінчив університет, оскільки подався в докторантуру. Не закінчив і її — почав викладати в Колумбійському університеті...», — довірливо повідомив Зварич в інтерв’ю газеті «Факты». Тернистий шлях, що й казати. Взагалі, можна було відразу податися в докторантуру, а вже потім, у перервах між підготовкою курсу лекцій для студентів, отримати, наприклад, початкову освіту.

Що ж до «професора». За словами міністра, так зверталися до нього його студенти і на ім’я професора Зварича адресувалися листи з американського університету. Воно, звичайно, дрібниця, яку й брехнею прямо назвати не можна, проте це слово асоціюється в нас — стійко й однозначно — з ученим званням. І більше ні з чим. І якщо в лондонському ресторані офіціант називає вас «сер», то це зовсім не означає, що його точка зору збігається з позицією королеви Англії. Тобто що, відобідавши у Великобританії, ви отримуєте право вказувати у своїх анкетних даних приємне звернення як свій титул. Ну хай навіть із професором — це не маніпуляція, а так — неточність. Але якось багато їх.

В інтерв’ю каналу «Інтер» Зварич повідомив: «Я навчався з 1971 по 1976 рік у Манхеттенському коледжі. Він називається коледжем, але це рівень університету, один із найкращих у Нью-Йорку... Якщо ви сумніваєтеся, що в мене є диплом про вищу освіту, то це переходить усі межі». Так, сумніваємося. Тому що, як це траплялося з емоційною Попелюшкою, після того, як годинник укотре пробив північ, кандидатська дисертація Зварича плавно перетворюється на... «роботу в контексті одного так званого колоквіуму»; диплом зникає з матеріального світу, а сам «магістр філософії» перетворюється наразі незрозуміло на що (почекаємо результатів вояжу Зварича на батьківщину)... Залишається сподіватися, що в результаті міністр усе-таки не потішить нас якоюсь довідкою про не до кінця прослуханий ним цикл лекцій на найкращих у США курсах для домогосподарок, які, на його особисту думку, тут, в Україні, автоматично мають прирівнюватися... до вченого ступеня.

Заради справедливості не можна не сказати, що «недипломований фахівець» Р.Зварич упевнено дасть фору багатьом вітчизняним юристам, обтяженим документально підтвердженими вченими ступенями. І обгрунтованим сумнівам піддається зовсім не його освіченість, а освіта. Крім того, трудяться ж на не менш відповідальних посадах в СБУ і МВС не обтяжені спецзнаннями О.Турчинов та Ю.Луценко. Але вони не вказують у власноручно заповнених анкетах даних, які не відповідають дійсності. А крім того — не намагаються видати свої вправи в рамках всесоюзної гри «Зірниця» за цілеспрямовану багаторічну підготовку до того, щоб нині з повним правом обіймати свої високі посади. Тому й запитань до них щодо цієї частини немає. А до Зварича — є. Оскільки, хоч як глянь, хоч із погляду верховенства права, хоч із погляду етики, хай не Платона навіть, а просто державного службовця, — після таких непорозумінь годилося б піти у відставку. Швидко і, бажано, добровільно.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво