Початок кримінального сезону…

Поділитися
Існує думка, що з настанням осені й закінченням збору врожаю дачний сезон завершується. Проте спів...

Існує думка, що з настанням осені й закінченням збору врожаю дачний сезон завершується. Проте співробітники правоохоронних органів мають щодо цього власну думку — осінь на дачах традиційно вважається початком «кримінального сезону».

Йдеться не лише про розкрадання вирощених городниками овочів, а й про серйозні правопорушення, до яких кримінальний світ готується ґрунтовно: злочинці заздалегідь вибирають не захищені сигналізацією і технічними засобами дачі, кооперативи й селища, які не охороняються. Готуються до зими й особи без постійного місця проживання, іншими словами — бомжі: нові заміські будинки без вікон і дверей, які ще не обладнані, часто перетворюються на «зимівлю» для публіки такого штибу. А іноді незвані «квартиранти» вторгаються і в обжиті дачні будиночки.

Тому міліція радить не розслаблятися: зібрав урожай — пора засукати рукава й обладнати свою заміську резиденцію решітками й надійними дверима, адже більшість громадян залишають дачі на кілька місяців…

Понад 20 крадіжок на дачних ділянках Кіровоградського і Знам’янського районів Кіровоградської області скоїла за останній час група раніше засуджених молодих людей.

Під час обшуку на місці проживання злочинців співробітники міліції виявили частину награбованого майна, та нахабні злодії навіть самі не могли пригадати, де й що вони вкрали, — розповідає начальник Центру громадських зв’язків УМВС України в Кіровоградській області Віталіна Бевзенко. — Ідея обкрадати дачні будиночки спала на думку двом юнакам із Знам’янки, старшому з них 26 років. Разом із подругою, брат якої працював охоронцем на території дачного кооперативу, молоді люди виходили вночі «на полювання». За ніч «чистили» кілька будинків, виламуючи замки на дверях і розбиваючи вікна. Насамперед брали те, що можна здати на металобрухт або легко продати — електроприлади, килими, ковдри, меблі й посуд. Щось лишали собі, інше продавали. Такою діяльністю злочинці займалися кілька місяців, дозволяючи собі між справою випити кави у щойно пограбованому будинку. Після однієї з крадіжок експерти одержали з місця події відбитки пальців одного з підозрюваних і встановили його особу. За ним потягнувся увесь ланцюжок…

Крадіжки — не найстрашніший злочин, розкритий у Кіровоградській області за останнє півріччя. У одному з дачних будиночків шокована господиня знайшла труп шістнадцятирічного підлітка, який пролежав там більше місяця.

Були затримані троє підозрюваних, які дали свідчення. Як з’ясувалося, убивство сталося через дрібницю — приятелям жертви сподобався його гарний мобільний телефон.

Прокурор області Олександр Гардецький вважає, що дачні будиночки можуть приховувати чимало несподіванок, тому працівники прокуратури разом із міліцією перевіряють житлові будівництва на дачних ділянках навколо Кіровограда.

Із початку 2006 року в Україні зареєстровано біля 20 тисяч крадіжок. Порушено до 1,5 тисячі кримінальних справ за фактом крадіжок на дачних ділянках. Проте ця цифра — досить скромна порівняно з кількістю заяв, які надходять від громадян, їх припадає на таку кількість порушених справ не менше 15—20 тисяч.

Справа в тому, що люди на дачах не зберігають дуже цінних речей, — коментує фахівець Департаменту кримінального розшуку МВС України полковник міліції Микола Рощин, — крадуть здебільшого інструменти, електроприлади, посуд та інший дачний скарб. Саме тому кількість порушених кримінальних справ значно менша, ніж кількість заяв: за чинним нині Законодавством кримінальну справу відкривають лише в тому випадку, якщо сума украденого перевищує 525 гривень. Це «розв’язує руки» дрібним злодіям — їх не можна притягти до кримінальної відповідальності. Статистики про правопорушення на дачах сьогодні не існує — два-три роки тому в нас відбулося скорочення цієї звітної графи, її приєднали до загальної кількості правопорушень, хоча багато років така статистика велася. Співробітників, спеціально закріплених за цим напрямом, у департаменті немає — такими правопорушеннями займається відділ майнових злочинів.

Водночас в усіх областях України дуже багато крадіжок та інших злочинів на дачних ділянках. Лідерами у цьому «рейтингу» є Дніпропетровська, Донецька й Луганська області, а також місто Київ із багатомільйонним населенням. Наприклад, за перше півріччя 2006 року в Дніпропетровській області зареєстровано 2311 крадіжок особистого майна громадян, зокрема близько 200 — із заміських будинків, садових кооперативів, дачних ділянок…

У Хмельницькій області під час крадіжки на дачі було затримано велику організовану групу, яка промишляла подібними злочинами в Київській, Івано-Франківській, інших областях.

Правоохоронці досі згадують, із яким розмахом діяли злочинці: у зелених насадженнях біля дач викопували ями, у яких ховали приймачі, телевізори, меблі. Перечекавши момент, злодії відвозили награбоване на квартиру, сортували і збували на ринках, пунктах прийому металобрухту й у комісійних у справу йшло буквально усе.

Серед «дачних» злочинів нерідко зустрічаються убивства, наприклад, минулого року на території Баришівського району Київської області було зареєстровано напад на дачника, який приїхав на свою ділянку. Через сніг він не зміг під’їхати до будинку й залишив машину на відстані 400 метрів від входу. Компанія молодих киян спробувала викрасти автомобіль, а коли підійшов хазяїн, його забили на смерть. Убивці забрали магнітолу і дрібні речі, залишивши людину гинути на снігу.

Наприкінці цього літа в селищі Дніпровському Дніпропетровської області було виявлено убитого хазяїна однієї з дач. Судово-медична експертиза встановила, що смерть настала в результаті вогнепального поранення в голову з дробовика…

Статистика свідчить, що 80% тяжких злочинів, скоєних на дачах, у котеджних містечках і садових кооперативах, стається за участі так званих підсобних робітників, які приїжджають на заробітки з інших регіонів. Проживаючи поруч із будівництвами, вони вживають спиртне, на ґрунті чого виникають конфлікти з летальним кінцем.

Такий випадок стався навесні цього року у Васильківському районі Київської області, де у недобудованому дачному будинку було виявлено труп, загорнений у поліетиленову плівку. Скоїли злочин підсобні робітники, а знайшла убитого нова бригада приїжджих будівельників.

Найбільше правопорушень на дачах відбувається на прилеглих до столиці територіях, вважають фахівці, оскільки 40% киян мають власні дачні ділянки, будиночки або котеджі.

У Київській області зареєстровано 1992 садово-дачних товариства, які нараховують 282 145 дачних ділянок.

Як повідомили в Центрі громадських зв’язків ГУ МВС України в Київській області, з початку року в районі дачних масивів за різні правопорушення затримано 428 осіб. Станом на 24 липня цього року на території дачних ділянок скоєно 140 крадіжок особистого майна, із них розкрито 56.

Зональний принцип роботи дільничних інспекторів міліції і співробітників кримінального розшуку, в обов’язок яких входить профілактика й розкриття злочинів, скоєних на закріпленій за ними території, передбачає патрулювання цієї ділянки, — пояснює заступник начальника Управління кримінального розшуку ГУ МВС України в Київській області підполковник міліції Валентин Куць. — Йдеться не про охорону — цим займається відділ державної служби охорони або приватні охоронні агентства. Особового складу катастрофічно не вистачає, а треба, щоб у кожному населеному пункті був співробітник. Нині один співробітник кримінального розшуку обслуговує близько восьми-десяти населених пунктів, дільничний — трохи менше. Якщо дачний кооператив нараховує, наприклад, 10 тисяч ділянок і його площа понад 100 гектарів, він не може бути цілком обгороджений, туди можуть проникнути сторонні. Поза населеними пунктами дачні ділянки патрулюються періодично, у таких місцях ризик здійснення правопорушень зростає. «Пік» крадіжок припадає на осінньо-зимовий період, коли люди їдуть із дач на три-чотири місяці…

Злочинців, які промишляють на дачах, у кримінальному розшуку поділяють на три категорії: це місцеві мешканці, які зазвичай вживають алкоголь, і влітку наймаються на підсобну роботу, а взимку крадуть. До другої категорії належать злодії, які «працюють» за рухом електропоїздів і здійснюють правопорушення у різних регіонах (серед них також багато наркоманів і п’яниць). До третьої зараховують «професіоналів», як правило, злочинну групу, що заздалегідь готується пограбувати конкретну дачу.

Переважають дрібні крадіжки, їх припадає 20—30 на одне пограбування (відкрите заволодіння майном, що може бути пов’язане з тяжким злочином, наприклад, убивством).

Громадяни, які мають дачні ділянки й будиночки, не завжди відповідально ставляться до свого майна — таких, на думку міліції, 30% від загальної кількості. Інші або взагалі не охороняють свою власність, або роблять це некваліфіковано — часто металеві грати на вікнах і вхідних дверях просто неправильно встановлені.

Саме в такі неукріплені будиночки найчастіше проникають бомжі, причому цілком безкарно. Якщо немає факту крадіжки, порушити кримінальну справу проти незваних гостей неможливо. Установивши, що подібний суб’єкт займається бродяжництвом і не має постійного місця проживання, міліція має право помістити його в приймальник-розподільник, це є одним із видів адміністративного стягнення.

Часті гості на дачах і наркомани, особливо там, де посіяно мак або коноплі.

Як застерегтися від дачних крадіжок? Фахівці радять користуватися засобами технічної сигналізації — це найнадійніший засіб уберегти своє заміське майно. Дачні кооперативи наймають охорону, часом намагаючись заощадити, проте дідусь у сторожці може лише констатувати факт пограбування, а не протистояти злочинцям. Приватні охоронні агентства іноді пропонують дешевші послуги порівняно з Відділом державної служби охорони, але з ними необхідно укладати договір про матеріальну відповідальність — часті випадки, коли пограбування скоїли самі приватні охоронці…

Підмогою для міліції і кримінального розшуку останнім часом стають громадські формування з охорони порядку, які створюються на базі дачних кооперативів, — розповідає інспектор Центру громадських зв’язків ГУ МВС України в Київській області Микола Гулевич. — Наприклад, у селищі міського типу Глеваха Васильківського району створене громадське формування «Орлан». Його співробітники разом із дільничними інспекторами міліції несуть службу з охорони 2 тисяч дачних ділянок на 160 гектарах території. Члени формування екіпіровані за кошти кооперативу. Ці підрозділи мають власний статут, реєструються в сільській або селищній раді, одержують свідоцтво про реєстрацію і стають самостійною організацією. До складу формування входять самі дачники й місцеві мешканці, а в патрулюванні звичайно беруть участь два добровільних помічники й дільничний інспектор міліції…

За рубежем надають перевагу технічній сигналізації. У близькому зарубіжжі ситуація аналогічна до нашої. Дачні кооперативи в Росії не мають статусу населених пунктів. Відповідно, їхня наявність не позначається на кількості дільничних міліціонерів. До десятка сіл, які «висять» на сільському «шерифі», додаються ще десятки тисяч дачних ділянок. Якщо постраждалі в Росії подають заяву в міліцію з приводу дачного «нальоту», то справа часто кваліфікується як адміністративне правопорушення, позаяк для порушення кримінальної справи сума збитку має перевищувати 450 рублів.

Навколо Ставрополя, де 400 тисяч населення, розташовані 64 тисячі дачних ділянок. Дев’ять із десяти — зазнають вторгнення незваних гостей і служать притулком для біженців і антисоціальних елементів, які існують за рахунок злодійства й розкрадання кооперативної власності, отримуючи таким шляхом їжу й кошти для існування.

Облаштувавшись на зиму, зайди демонтують дачні будиночки і продають матеріали, розбирають на дрова будівництва, улаштовують із них вогнища.

У Астраханській області щороку реєструється до 300 злочинів, пов’язаних із крадіжками на приміських дачних ділянках, яких в області близько 40 тисяч. Розкриття цих злочинів становить лише близько 60%, а міліція просто не в змозі забезпечити порядок.

Аби боротися з правопорушеннями, сформовано спеціальну «дачну» роту чисельністю у 150 осіб, але через постійні відрядження у Чечню на патрулювання виходять не більше 55—60 співробітників міліції.

У Самарі пропозицій продати свій «заміський будинок» величезна кількість — за 30, 40, 50 тисяч рублів. Основна причина — крадіжки на дачах. У області діють «козачі дозори», також, як і в Ростовській області, де міліція не може впоратися з дачним злодійством і сподівається на допомогу кінних нарядів муніципальних козачих дружин. На Дону діє 89 козачих кінних нарядів, під їхнім контролем 10 тисяч дачних ділянок в округах Ростова, Аксая, Азова й Кагальницької. Зарплата козачому кіннотнику виплачується в розмірі 2300 рублів з обласного бюджету. Подумують у Росії і про необхідність створити відновлююче право, за яким дачний злодій (що візьмеш із бомжа?) мусить відпрацювати на пограбованому городі.

У деяких регіонах Росії дачники, не сподіваючись на міліцію, самостійно проводять «зачистки» й облави, що зрідка призводять до самосудів.

Кожний обороняється, як може: в Іванківському районі Київської області господар заміського будинку спорудив розтяжку (самостріл), у результаті чого убив пострілом неповнолітнього. При обшуку виявили ще один пристрій, зараз йде слідство у справі про перевищення самооборони. Винахідливі дачники ставлять капкани і пастки — не на хижаків, а на небажаного гостя...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі