Не прощається і не йде... БЮТ нагадав голові Вищого господарського суду України, що він уже півтора місяця має бути на пенсії

Поділитися
На сьогоднішній день голова Вищого господарського суду України Сергій Демченко ще не передав до комітету Верховної Ради з питань правосуддя заяву про відставку в зв’язку з досягненням граничного для судді віку...

На сьогоднішній день голова Вищого господарського суду України Сергій Демченко ще не передав до комітету Верховної Ради з питань правосуддя заяву про відставку в зв’язку з досягненням граничного для судді віку. Таку заяву поширив минулого тижня член зазначеного комітету, народний депутат фракції БЮТ Сергій Соболєв. За його словами, відповідно до вимог статті 15 Закону «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року, відповідно до пункту 2 частини 4 статті 126 Конституції, суддя звільняється з посади у разі досягнення ним 65 років. Сергію Демченку виповнилося 65 років 21 лютого. Проте він продовжує фактично керувати судом, підписувати різноманітні господарські документи та рішення. У результаті всі рішення ВГСУ за підписом Сергія Демченка, починаючи з 22 лютого, можуть бути визнані нелегітимними.

На думку депутата Сергія Со­болєва, написання такої заяви має відбуватися автоматично, піс­ля закінчення терміну повноважень судді. За законом, із цього моменту він перестає вважатися суддею і стає приватною особою. При цьому комітет може очікувати надходження заяви про відставку С.Демченка «у межах розумного» часу. «Та нині, я думаю, ця межа настала, і це питання розглядатиметься на засіданні комітету», — зазначив Соболєв.

Коментарю самого Сергія Федоровича дістати не вдалося. Проте, за даними джерела у Вищому господарському суді, заяву він написав відразу після ювілею. Та до парламентського комітету вона так і не дійшла. «Наскільки мені відомо, він заяву написав, — підтверджує цю інформацію Сергій Соболєв. — Я передаю ті чутки, які звучали, що, мовляв, ця людина написала заяву після закінчення терміну повноважень. Та в комітеті ми її не бачили».

Депутат підкреслив: чинним законодавством України чітко передбачено, що після досягнення 65-річного віку для судді припиняються його повноваження як судді та адміністративні повноваження. При цьому парламентський комітет потрапляє «у дуже небезпечну ситуацію», коли на засіданнях комітету розглядають подання про призначення суддів Вищого господарського суду України за підписом особи, яка не є легітимною.

За словами Сергія Соболєва, така сама ситуація була і з першим заступником керівника Вищого господарського суду, котрий після досягнення пенсійного віку продовжував виконувати свої адміністративні повноваження. Тоді Верховна Рада «була змушена втрутитися і вирішити це питання». «Думаю, нині в нас закінчиться тим самим, оскільки за законом жодне подання з підписом людини, яка досягла пенсійного віку, не може бути розглянуте, — сказав Соболєв. — Така практика буде припинена нашим комітетом».

За словами депутата, обрання нового керівника Вищого господарського суду України вже назріло. Він пояснив, що, відповідно до процедури, кандидатуру на посаду глави Вищого господарського суду України вносить голова Верховного суду України, й ця кандидатура розглядається Радою суддів.

В середу, 16 квітня, дванадцять депутатів Верховної Ради, серед яких Шевчук, Полунєєв, Прокопчук, Трайчук, Денькович та інші, підписали депутатське звернення до генерального прокурора України Олександра Медведька. В запиті наводяться відомості про те, що, незважаючи на припинення повноважень, Сергій Демченко продовжує виконувати управлінські функції. Зокрема, розподіляє справи між суддями, проводить пленуми та президії ВГСУ, вирішує питання кадрового, фінансового та іншого характеру, підписуючи відповідні документи. Як відзначається в запиті, такі дії Сергія Демченка підпадають під дію статті 365 КК України «Переви­щення влади або службових повноважень». Депутати просять провести перевірку порушення Сергієм Демченком норм Закону «Про судоустрій України» й вирішити питання про його звільнення з адміністративної посади.

Подання глави Верховного суду України в Раду суддів на звільнення Сергія Демченка немає, хоча, відповідно до рішення Ради суддів №50 від 31 травня 2007 р., саме до компетенції глави Верховного суду України належить внесення в Раду суддів України подання на призначення чи звільнення голів вищих спеціалізованих судів. Таким чином, попри припинення повноважень, Сергій Демченко продовжує виконувати управлінські функції, в які входить розподіл справ між суддями, проведення пленумів і президій ВГСУ, вирішення питань кадрового, фінансового та іншого характеру, підписання відповідних документів.

Екс-голова Вищого господарського суду, член парламентського комітету з правосуддя Дмитро Притика (Партія регіонів) також вважає, що у зв’язку з досягненням 65-річного віку голова Вищого господарського суду Сергій Демченко має подати у відставку. За словами Притики, законодавство передбачає, що суддя після досягнення 65-річного віку не має права займатися суддівською діяльністю та обіймати адміністративну посаду в суді. Депутат зазначив, що невчасна подача заяви про звільнення може позбавити суддю набуття права на відставку, тобто суддя залишиться без пенсії. «Я думаю, що він принаймні не брав участі в здійсненні судочинства й нічого не підписував, у суддівських колегіях участі не брав. І ніяких фінансових документів теж не візував», — зазначив Притика.

Депутат Верховної Ради від блоку «Наша Україна — Народна самооборона», радник міністра внутрішніх справ Геннадій Москаль також звернув увагу на те, що всі рішення Вищого господарського суду є незаконними у разі, якщо Демченко брав участь у суддівських колегіях. «Демченко не має права керувати судом, брати участь у здійсненні судочинства. І коли Демченко брав участь у суддівських колегіях чи щось підписував, то всі ці рішення судів незаконні», — підкреслив депутат. Він нагадав, що суддя після досягнення 65 років має подати у відставку й очікувати поза роботою підписання цього прохання.

Експерти вважають, що найкращий приклад дотримання букви закону подав свого часу колишній голова Верховного суду Василь Маляренко. 65 років йому мало виповнитися 18 жовтня 2006 року, а у відставку він подав у квітні. А ще у травні 2005 року Василь Тимофійович спеціальним листом роз’ясняв, що продовження виконання обов’яз­ків судді після завершення повноважень за віком або після закінчення терміну обрання є грубим порушенням Закону «Про судоустрій». І у разі завершення повноважень судді, який обіймає адміністративну посаду, його управлінські обов’язки переходять до першого заступника, про що має бути виданий спеціальний наказ.

Нагадаємо, що Сергій Демченко був призначений на посаду голови ВГСУ України 5 грудня 2006 року. Чотири з половиною місяці до цього, із моменту відставки свого поперед­ника Дмитра Притики, він був виконуючим обов’язки голови суду. У січні 2006 року Демченко був призначений першим заступником голови ВГСУ замість Миколи Хандуріна. Тоді експерти пов’язували це з тим, що Хандурін намагався забрати розгляд питання про приватизацію НЗФ з апеляційної інстанції у ВГСУ, що викликало протест суддів. До цього Сергій Демченко очолював Судову палату з розгляду спорів між суб’єктами господарювання. У 1990 році Сергій Демченко працював заступником голови Вищого арбітражного суду УРСР.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі