Криміногенна ситуація погіршується, вважають міліцейські керівники

Поділитися
Продовжуючи розпочату в попередньому числі «ДТ» тему, надаємо читачам можливість ознайомитися з прогнозом розвитку криміногенної ситуації у країні людей, покликаних стояти на варті правопорядку...

Продовжуючи розпочату в попередньому числі «ДТ» тему, надаємо читачам можливість ознайомитися з прогнозом розвитку криміногенної ситуації у країні людей, покликаних стояти на варті правопорядку.

Микола КУП’ЯНСЬКИЙ, керівник ГУ УМВС України в Донецькій області

— Чи можна стверджувати, що вже сьогодні наявні тенденції до різкого зростання злочинності як одного з наслідків економічної кризи?

— Прояви цих тенденцій поки не настільки обурливі і кричущі, але ми вже тепер мусимо вжити заходів випереджального характеру. Ми аналізуємо інформацію з різних джерел. Не лише спираємося на статистичні звіти про кількість скоєних злочинів, а й вивчаємо, якого роду ці злочини, хто стає злочинцями і чому. Вся ця інформація дає нам підстави припускати різке погіршення криміногенної ситуації. Цифри свідчать, що у вересні, жовтні, листопаді кількість певних видів злочинів зросла. Ми це вже відчуваємо.

— Ви згодні з офіційним прогнозом, що найближчим часом зростатиме передусім число майнових злочинів?

— Таких злочинів однозначно побільшає. По-перше, зимовий період завжди характеризувався великою кількістю злочинів на дачних ділянках і у квартирах. Соціально незахищені люди, або бомжі, як їх називають у просторіччі, завжди чинять такі злочини в пошуках їжі. Окрім того, ми ж бачимо, що нині дуже багато людей відчувають проблеми з фінансами, втративши роботу. Я не кажу, що всі підуть коїти злочини, проте якась частина шукатиме розв’язання своїх проблем саме таким шляхом.

— Сьогодні можна розробити заходи, які дозволили б органам місцевої влади, місцевого самоврядування попередити такі негативні процеси чи, краще сказати, пом’якшити їх?

— Ми-то свою роботу робимо. Але є речі, на які ми вплинути не можемо.

— Якщо через кризу в області на початку року станеться різке зростання злочинності, міліція зможе цьому протистояти?

— Гадаю, ми впораємося з цими завданнями, бо вже тепер почали перебудовувати роботу своїх підрозділів. Насамперед це економія коштів (дуже важливе для нас питання), ефективніше використання працівників міліції. Тобто якнайбільше людей мають виконувати роботу не аналітичну, а практичну — як міліціонери. Тоді буде більшою віддача.

— Яких саме попереджальних заходів ви пропонуєте вжити владі, аби уникнути погіршення криміногенної ситуації?

— Я кажу про створення кризових центрів. Люди потрапляють у різні ситуації. Хтось узяв кредит, не може його виплатити і не знає, як бути. Крий Боже, щоб дійшло до суїциду. Їм конче потрібна якісна консультація. Ще хтось не може заплатити за комунальні послуги, він теж має дістати якусь допомогу. Втім, у таких випадках люди навіть не знають, до кого звернутися. Потрібен психолог, котрий роз’яснить людині, як поводитися, підтримає її.

Існують проблеми й іншого характеру, коли люди стають жертвами злочинів. Вони можуть укласти свої гроші в якусь піраміду. Широка роз’яснювальна робота дозволить запобігти таким ситуаціям, коли люди все, що у них є, вкладають в авантюрні проекти.

На рівні області має бути принаймні один такий кризовий центр. Він має складатися з представників усіх зацікавлених служб, адже проблем більше, аніж можна собі уявити. Приміром, особи, котрі звільнилися з місць позбавлення волі. Їм ніде жити, якщо немає ні сім’ї, ні квартири, у них великі проблеми з отриманням паспорта.

Я казав і про потребу організації соціального харчування для малозабезпечених верств. Так, є у нас бомжі. Але якщо ми будемо давати їм хліб, миску гарячого супу, то, напевно, якась частина не піде на скоєння злочину. Підготовка до таких процесів необхідна. Потім буде набагато важ­че, якщо цього не зробити вже тепер.

— Ви згадали про фінансові піраміди. Ви припускаєте, що фінансові піраміди знову стануть популярним видом злочинів?

— У кризових умовах завжди виникають лжебізнесмени, які намагаються набути капітал за рахунок людської біди. Люди ж починають шукати, як заробити, поліпшити свій матеріальний стан. І вони іноді стають жертвами таких лжепідприємців, віддаючи останні крихти.

Богдан Керницький, начальник УМВС України в Одеській області:

— Вплив світової економічної кризи, безперечно, погіршить криміногенну ситуацію в регіоні. Вже у жовтні-листопаді ми зауважували взаємозв’язок між соціально-економічними процесами, що відбуваються в суспільстві, і збільшенням кількості майнових злочинів. Найуразливішим сектором економіки виявився ринок будіндустрії. Сотні заморожених об’єктів через брак інвестицій у будівельних компаній викликали появу на вулицях міст безробітних нелегалів, насамперед із Придністров’я та Республіки Молдова. Раніше вони були зайняті на різних будовах і забезпечувалися роботодавцями бодай тимчасовим житлом, а нині залишилися не при ділі і не поспішають повертатися додому — молдавські населені пункти ще сильніше, ніж українські, вражені безробіттям.

Наряди міліції в Одесі, Ізмаїлі, інших містах дедалі частіше фіксують напади на перехожих із метою грабежу, розкрадання товарів зі зламуванням замків у кіосках і магазинах, крадіжки речей і цінностей з квартир і офісних приміщень.

Усього з початку року в Одеській області скоєно 319 розбоїв і 1125 грабежів, 4056 крадіжок, зокрема 955 крадіжок із квартир і 322 незаконні заволодіння транспортними засобами. Причому в останні місяці кількість таких злочинів зросла майже на чверть, а крадіжки особистого майна вшестеро перевищують кількість крадіжок майна державного чи колективного.

Аналіз свідчить: за нинішніх умов потрібно поставити заслін насамперед так званим майновим злочинам. Втрата роботи, неблаго­получне побутове оточення, важке матеріальне становище, а подекуди труднощі при погашенні кре­дитних зобов’язань — усе це сприяє зростанню криміногенності.

В останні дні зафіксовано почастішання фактів таких екзотичних правопорушень, як пошкодження автомобілів, у скоєнні яких фахівці страхових компаній схильні підозрювати самих власників автотранспорту. Не виключають, що «биттям машин» деякі громадяни намагаються домогтися страхової компенсації, оскільки не можуть розрахуватися з банківськими кредитами. А це загрожує втратою закладеного нерухомого майна.

Звідси висновок: мало посилювати патрульні наряди міліції, важливіше використовувати комплексний механізм органів внутрішніх справ із метою припинення проявів злочинності, контролю над оперативною обстановкою і забезпечення реалізації принципу невідворотності покарання. Зауважу: із загальної кількості злочинів у поточному році розкрито 82%. При цьому нерозкритим залишилося поки що тільки одне вбивство, встановлено та затримано 93,4% злочинців, які скоїли розбійні напади, 75,3% — грабежі.

Звичайно, економічна криза — природний ґрунт для зростання злочинності, адже людина не народжується злочинцем, а стає ним у певному соціально-економічному середовищі. Проте обов’язок правоохоронців — зробити все можливе для припинення будь-яких правопорушень і забезпечення правопорядку.

* * *

Відповісти на запитання «ДТ» начальник головного управління МВС України в Закарпатській області полковник міліції Павло Кононенко або хтось із його заступників не змогли через велику зайнятість, тому коментар тижневику дав Центр громадських зв’язків обласного ГУМВС.

— Чи вплине економічна криза на криміногенну ситуацію в краї?

— Обов’язково вплине. Триває скорочення виробництва, починаються масові звільнення, а досвід свідчить, що частина людей після втрати роботи і відповідно засобів до існування йде в кримінал. Це неминуче позначиться на кількості крадіжок, пограбувань тощо. Крім того, через фінансову кризу люди стали менше довіряти банкам і воліють зберігати свої заощадження вдома. Що в свою чергу провокує зростання кількості квартирних крадіжок. На Закарпатті в цьому плані поки все спокійно, але по Україні вже зафіксовані випадки «кризових злочинів».

— Як мінімізувати ці чинники й уберегтися від злочинності?

— Передусім це профілактична робота, яку ГУМВС у Закарпатській області вже почало проводити, зокрема через засоби масової інформації. Люди й самі мають більше дбати про свою безпеку та безпеку свого майна і пам’ятати про певну категорію осіб, які навіть кризові періоди використовують для власного збагачення.

* * *

У Центрі громадських зв’язків ГУ МВС України в Києві повідомили з посиланням на начальника главку міліції Віталія Ярему, що міліція готується до збільшення кількості шахрайських злочинів у зв’язку з прийдеш­ньою кризою, повідомив «Інтерфакс-Україна». Злочинність на цей час залишається на тому самому рівні, що й торік за аналогічний період. При цьому, зазначили в ЦГЗ, у зв’язку з погіршенням економічного стану країни київська міліція «прогнозує зростання кількості корисливо-майнових злочинів». Зокрема йдеться про злочини, які були поширені в 1990-х роках: різноманітні «лохотрони», валютні махінації та інші злочини корисливого характеру.

У зв’язку з цим київські правоохоронці просять киян бути більш пильними та не піддаватися на провокаційні пропозиції шахраїв.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі