ЕКСПЕРТИЗА У СПРАВІ ГОНГАДЗЕ МОЖЕ БУТИ ПРОВЕДЕНА У ЛИТВІ АБО ПОЛЬЩІ

Поділитися
Генеральна прокуратура «нового скликання» демонструє досить жорстку позицію, якщо казати про кількість затримань і арештів...

Генеральна прокуратура «нового скликання» демонструє досить жорстку позицію, якщо казати про кількість затримань і арештів. Чи були вони виправдані, покажуть судові вироки. Адже, наскільки відомо, найпопулярніше мотивування взяття під варту - побоювання з приводу можливого впливу на слідство. Підстава цілком законна, тут нічого не вдієш. Однак якщо говорити про тенденцію, то вона насторожує, оскільки, за великим рахунком, виходить, що підозрювані розплачуються свободою за невпевненість слідства у власній незалежності і неупередженості.

Загалом час покаже, покликані ці заходи дійсно сприяти розкриттю злочинів чи лише ознаменувати прихід «нової мітли». Гірше за все, коли їхня мета - створити звичне тіло, на якому арешти стануть настільки ж повсякденною річчю, як нові викриття Павла Лазаренка.

Водночас не можна не констатувати позитивну тенденцію, котра проявилася в тому, що вищі чини Генеральної прокуратури трохи рідше, аніж їхні попередники, посилаються на таємницю слідства аби уникнути відповідей на неприємні запитання, не квапляться робити гучні заяви і намагаються демонструвати не лише наявність здорового глузду, а й «людське обличчя». Зокрема, що стосується розслідування справи про убивство журналіста Г.Гонгадзе. Його мати хоче бачити своїм представником іноземця? Немає проблем. У потерпілих є запитання до експертів? Заради Бога. Нам хочуть допомогти з експертизою? Ласкаво просимо. Втім, уже найближчі місяці покажуть, позиція це чи усього лише PR-кампанія.

Про деякі плани Генпрокуратури щодо розслідування даної справи розповів у короткому інтерв’ю «ДТ» заступник генерального прокурора України Віктор ШОКІН.

- Вікторе Миколайовичу, ви наглядаєте, зокрема, за розслідуванням справи Г.Гонгадзе. Чи правда, що Генпрокуратура збирається звернутися з проханням про проведення експертиз у справі до Японії?

- Генпрокуратура звернулася до всіх, хто може допомогти в проведенні експертизи, вважає, що це в їхній компетенції. Ми готові прийняти будь-яку професійну допомогу і направили в Раду Європи відповідний лист.

- Йдеться про країни, котрі ще не проводили дану експертизу?

- Так, ми прийняли таке рішення, оскільки вони уже висловили свою точку зору з даного питання. Може, проведенням експертизи займеться Литва, Польща чи Японія. Тобто країни, що мають дуже високий рівень технологій.

- За вашою інформацією, Литва і Польща мають такі можливості?

- Що стосується експертиз, так. Але в нас ще немає всіх даних, які ми запросили, тому питання про те, хто саме займатиметься експертизою, ще не вирішене.

- Ви сказали про лист у Раду Європи. А до Японії не зверталися?

- Поки з цього приводу офіційно ми до японської сторони не зверталися. Може, Японія сама захоче нам допомогти. І ми будемо раді цьому.

- Чому вдова Г.Гонгадзе не має можливості знайомитися з матеріалами справи, конкретно - із результатами експертиз, попри те, що вона визнана потерпілою?

- Існує правове поле, закон, а також його рамки. Та, швидше за все, я надам цей допуск, оскільки вважаю, що шкоди від цього не буде.

До речі, багато хто висловлює бажання допомогти слідству у даній справі. Але для того, щоб потім можна було використовувати ці матеріали як докази, вони мають бути процесуально оформлені. Приміром, допитувати має право лише слідчий, як і призначати експертизу. Однак я розпорядився внести всі запитання, що виникли у потерпілих у справі Г.Гонгадзе по експертизі, хоч би скільки їх було. А чому б і ні, якщо вони вважають, що це допоможе справі?

- А чи не збирається Генеральна прокуратура направити у відрядження за кордон слідчого для допиту М.Мельниченка з тим, аби отримати свідчення законним шляхом?

- Знаєте, мене взагалі вражає позиція Мельниченка. Він заявляє про те, що в нього є дані, апаратура тощо. То чому він не надає їх?

- Напевно, боїться чогось...

- А там (у США. - Ред.) він не боїться?

- Напевно, там він менше боїться.

- Ну, загалом він нам і непотрібен як такий. Зрештою, хто такий М.Мельниченко? На сьогодні він у нас - обвинувачуваний у справі і не більше того. І в нас таких обвинувачуваних у справах - сотні. Він заявляє, що без нього в справі Гонгадзе нічого не можуть зробити. Реально сьогодні є лише розмови Мельниченка: «Я це записав і там усе це є». Але це геть нічим не підкріплено. Якщо ти хочеш допомогти, зокрема, цій нещасній матері, то надай свої дані. Хоча ми і без нього, зрештою, справимося, може - трохи пізніше.

- Та все ж Мельниченка буде допитано українським слідчим?

- Ми поки що взагалі не ставимо це питання.

- Однак це було б цікаво для слідства…

- Якщо він дійсно щиро хоче допомогти, нехай приїжджає, ми його допитаємо.

- Тобто Генпрокуратура виявляти ініціативу в цьому питанні не буде?

- Ми звернулися із закликом, із проханням до всіх, хто може і хоче допомогти слідству у справі Гонгадзе. Був би сенс від цієї допомоги.

- Чи не плануєте ви об’єднати справи Мельниченка і Гонгадзе?

- Поки немає ніякої необхідності. Якщо це буде потрібно з метою проведення повного і всебічного дослідження, ми це зробимо.

Як повідомила «Українська правда» із посиланням на національну спілку журналістів Великобританії, заступник міністра закордонних справ цієї держави Майк О’Браєн закликав посилити тиск на українське керівництво і європейські інститути для проведення незалежного розслідування убивства журналіста Георгія Гонгадзе. Про це М.О’Браєн повідомив генеральному секретарю національної спілки журналістів Великобританії Джеремі Діару під час зустрічі, що відбулася минулого четверга і присвячувалася даному питанню.

За словами М.О’Браєна, під час зустрічі міністрів закордонних справ 11 липня керівництво Великобританії звернулося до України із запитанням про хід розслідування убивства. Він, зокрема, сказав: «Ми упевнені, що має бути створена міжнародна комісія. Українська сторона повідомила нам, що відповідно до законів України, на сьогодні це неможливо, але ми шукаємо виходу із ситуації».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі