Є питання - Право - dt.ua

Є питання

6 листопада, 2009, 16:40 Роздрукувати Випуск №43, 6 листопада-13 листопада

Пленум Вищого адміністративного суду України вирішив звернутися до Верховного суду України з про...

Пленум Вищого адміністративного суду України вирішив звернутися до Верховного суду України з проханням направити подання до Конституційного суду України щодо офіційного тлумачення підпункту 1 пункту 2 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження автоматизованої системи документообігу в адміністративних судах». Про це повідомляє офіційний сайт ВАСУ. За словами учасників пленуму, таке рішення зумовлене неоднозначністю окремих положень закону щодо запровадження в адміністративних судах автоматизованої системи документообігу, без офіційного тлумачення яких належно виконувати цей закон буде неможливо. Особливої гостроти це питання набуває з огляду на набрання законом чинності з 1 січня 2010 року та встановлення кримінальної відповідальності за невиконання окремих його приписів.

Питання готовності судової системи до запровадження з 1 січня 2010 року автоматизованого розподілу адміністративних справ неодноразово порушувалося в суддівських колах. Рада суддів України 2 жовтня 2009 року звернула увагу президента України, Верховної Ради та уряду на неможливість виконувати вимоги закону про автоматизовані системи документообігу в адмінсудах.

Після чого члени Ради суддів України створили робочу групу для детального вивчення цього питання та подальшого інформування суддів судів загальної юрисдикції. Під час спільного засідання президії Вищого адміністративного суду України та президії Ради суддів адміністративних судів України розглядалася також можливість виконання судами закону України №1475-VI. Голова Державної судової адміністрації України Іван Балаклицький наголосив на тому, що Державна судова адміністрація, яка займається забезпеченням діяльності окружних та апеляційних адмінсудів, не має коштів на виконання цього закону.

Сьогодні 20 адмінсудів, зокрема ВАСУ, мають згадані системи документообігу. Деякі з них куплено за кошти самих судів, деякі — за фінансової підтримки іноземних організацій. В одних судах системи функціонують повноцінно, в інших — запроваджені лише частково. У Вищому адміністративному суді України автоматична система працює з кінця 2007 року, зазначено на сайті ВАСУ.

За словами голови Вищого адміністративного суду України Олександра Пасенюка, концептуально адміністративні суди, безперечно, підтримують запровадження автоматичної системи розподілу справ. Більше того, у багатьох адмінсудах такі системи вже є. «Але сьогодні і зараз просто неможливо виконати цей закон повністю, адже він має низку неточностей і суперечностей, через які здатен фактично паралізувати роботу адміністративних судів», — зазначив він.

Заступник голови ВАСУ Михайло Цуркан, доповідаючи із зазначеного питання, зауважив: «З огляду на те, що всі справи у ВАСУ в касаційному порядку розглядаються колегіально, а тільки у 2009 році, станом на 10 жовтня, на розгляд надійшло більш як 44 тис. справ, то очевидною є фізична неспроможність суддів забезпечити розгляд справ колегіями, визначеними за правилами зазначеного закону».

Ще одна норма закону №1475-VI, яка, на думку суддів ВАСУ, може спричинити неоднакове застосування його на практиці, стосується переліку критеріїв, що мають ураховуватися при автоматизованому розподілі справ між суддями. Крім цього, даний закон унеможливлює дотримання суддями при вирішенні адміністративних справ внутрішньої спеціалізації.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво