Чорним археологам допомагають білі комірці

Поділитися
Щодо пам’яток трипільської та черняхівської культури Тернопільщина — один із найбагатших регіонів України...

Щодо пам’яток трипільської та черняхівської культури Тернопільщина — один із найбагатших регіонів України. На території області у різний час виявлено майже 200 поселень черняхівської культури (II—IV ст. н.е.). Під час розкопок археологи знайшли сотні знарядь праці, предметів побуту наших далеких предків, унікальні вироби ліпної кераміки. Проте великих поселень обстежено поки що не більше десяти. І одне з них, яке займає площу до 20 гектарів, знаходиться в селі Кобилля Збаразького району. Саме тут археологи натрапили на першу у лісостеповій Україні, Молдові та Румунії майстерню з обробки металу (IV ст.)

Без сумніву, місця давніх поселень і археологічні пам’ятки, які перебувають під землею, повинні бути збережені. Але місцеві чиновники нізащо не хочуть повірити в цю аксіому. Вони, давно, знаючи про існування археологічної пам’ятки в селі Кобилля, діють по-своєму. І тому вирішили передати землю під об’єктами історико-культурного призначення у приватну власність.

Працівники прокуратури Збаразького району провели дослідчу перевірку і встановили, що посадові особи Збаразького районного відділу земельних ресурсів та Кобильської сільської ради, зловживаючи службовим становищем, підготували пакет документів, які стали підставою для прийняття головою районної державної адміністрації розпоряджень про передачу у власність громадян земельних ділянок із земель колективної власності місцевої селянської общини.

У результаті незаконних дій частина земельної ділянки площею чотири гектари, на якій розташована археологічна пам’ятка національного значення «Поселення черняхівської культури Кобилля-1», була передана у приватну власність. Селяни вже отримали державні акти на право власності на землю.

Отже, посадовці-земельники порушили вимоги ст.84 Земельного кодексу України, за якими землі під об’єктами історико-культурного призначення не можуть передаватися у приватну власність. Був знехтуваний і Закон України «Про охорону культурної спадщини», де чітко записано, що пам’ятки археології не можуть перебувати у приватній власності (ст.17). Чиновники не звернули увагу ще й на постанову Кабінету міністрів України «Про занесення пам’яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України» від 27.05.2005 року.

Згадана археологічна пам’ятка має непересічну цінність. Як культурну, так і матеріальну. Обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури оцінила її у 27 млн. грн. Саме на таку суму завдано збитків державі унаслідок передачі громадянам земельних ділянок у приватну власність.

Прокуратура Збаразького району порушила кримінальну справу щодо службових осіб Збаразького райвідділу земельних ресурсів та Кобильської сільської ради за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України («Зловживання владою або службовим становищем… якщо воно спричинило тяжкі наслідки»). Тепер триває досудове слідство.

На місцях давніх стоянок і поселень, виявлених в області, «чорні археологи» діють уже понад 10 років, привласнюючи все, що тільки вдається викопати. Але, виявляється, вони не одні з тих, хто поклав око на культурні цінності. «Чорним археологам» допомагають «білі комірці» — чиновники, які не особливо переймаються призначенням земель. Логіка проста: якщо є земля, то її треба віддати у приватні руки. А наслідки — діло десяте.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі