Чесне благородне слово!

Поділитися
або 12 років позбавлення волі за співробітництво з ГПУ.

Обвинувачувані в гучній справі міліцейських перевертнів перебувають за ґратами вже майже 10 років. Без вироку суду. За цей час в Україні змінилися три президенти, у справу неодноразово вступали нові судді й адвокати. Як повідомляло DT.UA, нарешті суд вийшов на фінішну пряму, розпочавши 11 жовтня дебати.

Нагадаємо, що підсудні викрадали людей у Києві і Київській області нібито з метою викупу і вбивали їх незалежно від того, чи отримували відповідні суми. Сьогодні є всі підстави припускати, що насправді вимога викупу була ширмою для скоєння вбивств на замовлення, тому доля жертв була вирішена від самого початку. Банда, до складу якої входили діючі міліціонери, була чудово поінформована про всі дії колег, котрі йшли по їхньому сліду, і використовувала для своєї злочинної діяльності всі можливості службового становища її членів. Тільки пред’явлений у суді мартиролог - 13 людських життів. А скільки злочинів залишилося нерозкритими?

Днями представник Генеральної прокуратури України Юрій Федюк оголосив у суді «побажання» державного обвинувачення. П’ятеро звільняються від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності. Троє з них - колишні співробітники органів внутрішніх справ, у тому числі Навроцький (з центрального апарату карного розшуку МВС України). «Довічне ув’язнення» з вуст прокурора пролунало щодо трьох. Це Гайдай, Свердлов і Мельников (саме він після смерті організатора банди І. Гончарова обіцяв передати слідству матеріали стосовно вбивства Г. Гонгадзе. Разом з «Альфою» (СБУ) виїхав на дачу І.Гончарова, однак уміст металевого ящика, дійсно виявленого там, так і залишився невідомим для громадськості).

Нагадаємо, що, за інформацією DT.UA, отриманою з компетентних джерел у суді, розроблено надійну схему уникнення довічних строків на етапі апеляції. Тож реальних довічних строків у справі, швидше за все, не буде, попри 13 доведених убивств. Лисенку (на його машині перевозили трупи, він же, підлеглий генерала О.Пукача, готував документи прикриття) прокуратура «обіцяє» 13 років, Киселевичу (теж з відомства Пукача) - 10 років. Це менше, ніж свідку-обвинувачуваному Юрію Нестерову (що, до речі, ніколи не служив у міліції), якому «вдячні» правоохоронці «забажали» 12 років позбавлення волі. Це при тому, що Киселевичу і Нестерову висунуто практично однакові обвинувачення! Видно, прокуратура раптом забула те, що раніше вона ж рік у рік зазначала у всіх документах: Ю.Нестеров безпосередньо сприяв розкриттю цілої низки тяжких злочинів, затриманню злочинців і виявленню тіл жертв… Завдяки йому були встановлені ті ж таки Лисенко і Киселевич. А тим часом, особливо відзначивши заслуги в розкритті злочинів банди перевертнів обвинувачуваного Юрія Нестерова (за це, очевидно, його й «ушанували» 12 роками) прокурор з пом’якшувальних обставин згадав тільки одну: явку з повинною... Укотре підтвердився улюблений міліцейський жарт: така явка пом’якшує відповідальність, але… збільшує строк.

У принципі, не можна виключити, що банда успішно діяла б донині, якби слідство не домовилося з Ю.Нестеровим і не отримало досить повну картину злочинів. Саме за такі заслуги перед слідством свідок-обвинувачуваний Ю.Нестеров приблизно шість років перебував на особливому становищі: не за ґратами, а на волі, відповідно до постанови Генеральної прокуратури - під особистою охороною співробітників УБОЗ, за програмою захисту свідків.

Сторонньому спостерігачеві сама можливість уникнення відповідальності або пом’якшення цієї відповідальності учасникові банди видається і дивною, і неприємною. А що вже казати про почуття рідних і близьких по-звірячому вбитих людей. Але таку можливість гарантує український закон, і в цьому є незаперечна логіка, тому відповідна практика дуже поширена у світі. Треба усвідомлювати, що розкриття, зокрема, цієї справи було б не просто ускладнене, а, мабуть, неможливе, якби не договір про співробітництво між правоохоронцями та обвинувачуваним, котрий погодився стати свідком. Згідно зі ст. 14 Закону «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» «Використання учасників організованих злочинних угруповань у боротьбі з організованою злочинністю», «учасник організованого злочинного угруповання може бути частково або повністю звільнений від кримінальної відповідальності та покарання, якщо він у процесі оперативно-розшукової діяльності, попереднього розслідування або судового розгляду справ сприяє викриттю організованих злочинних угруповань і вчинених ними злочинів, притягненню винних до відповідальності…»

Відповідно до цього закону правоохоронці й дали гарантії за сприяння розкриттю злочинів, інші учасники яких послідовно й неухильно заперечували все. Нестерову керівництво ГПУ, яке мінялося за ці роки, незмінно обіцяло умовний строк. Наскільки відомо, сам він зобов’язання, дані слідству, виконав.

Однак два роки тому Нес­терова «закрили». Для судді підставою для взяття його під варту став лист від заступника командира батальйону «Грифон» (охорона судів) ГУ МВС м. Киє­ва, який стурбувався тим фактом, що Нестерова охороняють не так добре, як, очевидно, цьому співробітникові хотілося б.
І суд визнав звернення генерального прокурора та міністра внутрішніх справ, які наполягали на тому, що Нес­теров не повинен перебувати під вартою, оскільки сприяв розкриттю злочинної діяльності особливо небезпечної банди, такими, що не заслуговують уваги.

Ці роки Нестеров провів в одиночній камері в СІЗО СБУ, якого за законом у природі не існує, по сусідству з Олексієм Пукачем. Саме там він опинився за підтримки ГПУ в результаті зусиль опергрупи УБОЗ, яка розкривала цю справу і давала собі звіт у тому, якої небезпеки зазнає життя Нестерова у будь-якому іншому місці тимчасового утримання.

Протягом цих довгих років розслідування непростої кримінальної справи ГПУ, попри все, не забувала про гарантії, дані Ю.Нестерову. Загадкою залишається, чому в останній момент вона вчинила інакше. У кращому разі причина полягає в тому, що в прокуратурі вже не залишилося людей, які безпосередньо давали Нестерову гарантії від імені держави, а сьогоднішнім керівникам ця справа не цікава, як не залишилося в строю жодного діючого співробітника, причетного до розкриття діяльності банди, яких з різних причин змусили піти з МВС, про що докладно розповідало «ДТ».

У найгіршому разі, незважаючи на всі пертурбації у владі, у керівництві правоохоронних структур збереглися покровителі перевертнів, які так і залишилися в багатотомній кримінальній справі як численні «не встановлені слідством особи». І тут так щасливо збіглися інтереси: їхні і суду, який, після 10 років зволікання форсує розгляд справи, у пожежному порядку скорочуючи відстань до винесення вироку. Нікому з них не хочеться, щоб фігуранти очевидно пов’язаних між собою справ - перевертні і генерал Пукач - зустрілися ще й тут, у суді…

Не новина, що наступність відповідальності влади в наших реаліях - пустий звук. Що насправді держава нікому нічого не гарантує і гарантувати не може, а приватні, як виявилося, особи, які діють від її імені, і на посадах своїх залишаються не назавжди, та й інтереси їхні мінливі.

Тепер слово за судом, у якого повністю розв’язані руки через клопотання ГПУ про 12 років для «випотрошеного» і вже непотрібного свідка. Однак хоч би яким було рішення суду, згадану нами статтю 14 згаданого вище закону вже можна вважати мертвою. Співробітникам правоохоронних органів важко буде надалі намагатися схилити до співробітництва «слабку ланку» бандитського угруповання, щоб отримати інформацію, необхідну для розкриття злочинів, і довести свою позицію в суді. Тому що в гучній справі перевертнів ГПУ дала чіткий сигнал майбутнім «клієнтам» право­охоронних органів: «Своїх здавати не можна!». А тому, хто живе не за поняттями, ГПУ гарантує відповідальність за всією суворістю закону - реально, а не на словах…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі