Бізнес на дитячих оздоровницях

Поділитися
Створювати наддохідні фірми через підставних осіб, як свідчить правова практика, невигідно й небезпечно...

Створювати наддохідні фірми через підставних осіб, як свідчить правова практика, невигідно й небезпечно. Додаткові витрати плюс ризик: що як зміцнілий компаньйон знахабніє й кине справжнього власника? Мабуть, недарма молоде покоління нових українців, зокрема ті з них, хто захоплюється приватизаційно-будівельним бізнесом в Одесі, почало частіше реєструвати комерційні структури на власні імена. Вважаючи, що убезпечити себе від непередбаченої напасті, у тому числі перевірок співробітниками КРУ й УДСБЕЗ, найкраще апробованим способом — народнодепутатською бронею. Втім, можливі ускладнення: іноді добути на лацкан піджака значок, що вилискує імунітетом, не вдається, як це сталося наприкінці березня з нинішніми й колишніми фаворитами СДПУ(о) Олександром Грановським, Борисом Кауфманом та ін. Як зберегти бізнес, викоханий під знаком депутатського імунітету, у нових реаліях? А тим паче побільшити капітали, набуті під час реалізації бізнес-проектів у старі кучмівські часи?

Важко сказати, якими мотивами керувався впливовий одеський бізнес-клан Грановського та братів Кауфманів, але після провалу на виборах вирішив іти напролом, намагаючись врятувати один із таких проектів — домогтися перетворення на потужний будмайданчик території дитячої оздоровниці «Салют», що розміщена в курортній Аркадії й належить безпосередньо МВС України. Нахабність і зухвалість, як то кажуть, нечувані, але факт залишається фактом. «Такого відвертого тиску на керівництво облУВС, поєднаного з погрозами столичних покровителів одеської фірми «Меандр+», ще ніколи не було», — не приховував подиву на травневій зустрічі з журналістами заступник начальника облуправління міліції Євген Булка. А зміст телефонних вимог і попереджень із боку впливових осіб, включно з настоятелем одного зі столичних соборів, зводиться до одного: не шукайте зайвих неприємностей, віддайте фірмі «Меандр+» придбане за рахунок реконструкції оздоровниці «Салют» майно й не перешкоджайте спорудженню на її території висотного житлового будинку з підземним паркінгом! Причому всі контрдокази, як згодом уточнить у розмові з автором цих рядків начальник облУВС генерал Михайло Вершняк, покровителями фірми з порога відкидаються: «Ну не цікавить клопотальників, які намагаються в такий спосіб пробити надприбуток для «Меандру+», де проводитимуть майбутні канікули 840 дітей із родин міліціонерів Одещини, — і край! Даєш ударне будівництво на Аркадіївському пляжі!»

Тим часом, зауважимо в дужках, даремно в обласному УВС дивуються: не такий уже свіжий стиль кругового захисту! Пригадується, недавно й екс-президент Леонід Кравчук не втримався перед спокусою оголосити «догану» безпосередньо главі МВС, щосили намагаючись обілити згаданого нардепа Грановського, звинуваченого міністром у причетності до фінансових афер під час реконструкції дитячої оздоровниці «Артек». Що змусило Юрія Луценка відкрити скандальний фактаж: «А як я інакше можу про нього говорити, якщо в громадській приймальні цього депутата в Одесі розміщувався Фонд реконструкції й розвитку «Артека»; коли було зібрано понад 600 мільйонів гривень, а в «Артек» пішло менше двох мільйонів. Решту видано фірмам з ознаками фіктивності...»

Конкретизуючи обвинувачення, прокуратура Криму невдовзі окреслила тіньову схему: під приводом надання благодійної допомоги підприємства як із державною, так і з іншими формами власності на підставі листів Держуправління справами перераховували значні кошти нібито на реконструкцію приміщень «Артека». Так, лише шість залізниць «Укрзалізниці» у вересні—листопаді 2004 року перерахували Одеському благодійному фонду реконструкції й розвитку МДЦ «Артек» 319 млн. грн. Пізніше слідство виявить й інші надходження, цифра акумульованих коштів перевищить 450 мільйонів... І водночас слідство документально засвідчить: зазначені кошти під різними приводами передано численним комерційним структурам і використано для придбання різноманітної продукції, векселів або оготівковано. Зустрічні перевірки, проведені з залученням фахівців ГоловКРУ України, встановлять: «Більшу частину виділених на реконструкцію МДЦ «Артек» коштів використано не за цільовим призначенням», вони не дійшли до адресата. Що, проте, не зашкодить панові Грановському отримати орден «За заслуги» III ступеня «за істотний особистий внесок у реконструкцію навчально-виробничого комплексу міжнародного дитячого центру «Артек». Не більше не менше!

Реалізуючи хитромудрі схеми в обхід вимог законодавства, депутати встигли реалізувати деякі проекти і в «морській столиці». Причому мають намір продовжити наддохідний бізнес. Усупереч тому, що одну з інвестиційних афер, яка призвела до руйнування будинку дитячо-юнацької установи площею 2100 кв. м, місцеві правоохоронці вже розкрили й порушили кримінальну справу, а спробу заволодіти майном та територією відомчої оздоровниці «Салют» заблокували. Так вже виходить, що хоч би на який будинок, споруду чи земельну ділянку, призначені для відпочинку та культурного розвитку юнацтва, спрямували свої погляди панове депутати, так відразу й переймуться гострою потребою щось на об’єкті поліпшити, реконструювати, докласти сил і фінансових ресурсів. Небезкорисливо, певна річ. Один із останніх прикладів: ініціювала фірма «Кагран», заснована вищезгаданою трійцею, реконструкцію будинку Театру юного глядача в самому серці Одеси, поруч із театром опери і балету. Керівництво ОДА без зволікань благословило. І дворова територія поруч з оперою перетворилася на ударне будівництво: невдовзі приміщення ТЮГу засяяли дорогою оздобою, з’явилися розкішна сауна, тренажерні зали. Але, як з’ясували місцеві охоронці законності, передавати цю пишноту зі скла й бетону акторам ТЮГу інвестори не планували. Бо не могли діяти всупереч інвестиційним намірам. А планували не просто реконструкцію, а й перепрофілювання споруди ТЮГу на... спортивно-оздоровчий комплекс. Само собою зрозуміло, не для акторів — для задоволення цілком певних зрослих потреб місцевої бізнес-еліти. Мабуть, у першу чергу пана Грановського — глави торгового дому «Каштан-Україна», президента фонду «Шляхи майбутнього» та віце-президента Федерації футболу України, пана Кауфмана-старшого, президента концерну «Оверлайн», який має в очолюваній структурі букет лікеро-горілчаних заводів, пана Кауфмана-молодшого, директора ТОВ ХК «Одесавіасервіс», ряду високих держчиновників, друзів та ін.

Працівники слідчого відділу УМВС України в області побачили в цих діяннях чиновництва й депутатів-інвесторів явні ознаки злочинів, перелічених у ч.3 ст. 298 Кримінального кодексу України (знищення, руйнування чи пошкодження пам’яток історії або культури, скоєні посадовою особою з використанням службового становища). Попри відсутність належних дозвільних документів, узгоджень і науково-проектної документації, ТОВ «Кагран» перепрофілювало приміщення театру на спортивно-оздоровчий комплекс. «Внаслідок протиправних дій пам’ятку архітектури, якою був Театр юного глядача, повністю зруйновано, а на її місці споруджено оздоровчий комплекс із незаконною забудовою сусідньої дворової території» — таку оцінку скоєному дав парламентський комітет із боротьби з корупцією та організованою злочинністю. І взяв розслідування злочину під контроль — з огляду на спроби могутніх покровителів «Каграна» загальмувати його або зовсім заблокувати. Зрештою довелося керівництву главку МВС витребувати матеріали в Київ, де розслідування обставин знищення пам’ятки культури триває.

Проте, навіть з урахуванням наведених викриттів, безпрецедентною нахабністю вважають багато одеситів замах керівництва фірми «Меандр+» та осіб, котрі їх патронують, на дитячу оздоровницю «Салют», яка є власністю МВС і розрахована на щорічне оздоровлення 840 дітей 15-тисячного колективу Одеського облуправління міліції. На травневій зустрічі з журналістами заступник начальника облУВС Євген Булка зауважив: попри зафіксовану обмежену відповідальність, фірма «Меандр+», співзасновником якої є член фракції «Не так!» у міськраді пан Кауфман, демонструє непогамовні приватизаційні апетити. Депутатський бізнес-клан хоче захопити їдальню, холодильне приміщення, склади, інші споруди, а територію дитячого табору перетворити на будмайданчик на березі курортної Аркадії. «Власники фірми намагаються будь-що збудувати тут 11-поверховий житловий будинок із підземним паркінгом», — уточнив підполковник Булка. І додав: облуправління МВС змушене подати позов у суд для припинення неправомірних домагань на майно й територію оздоровниці.

Нескладно підрахувати, на який навар можуть розраховувати охочі захопити майно та 1,1058-гектарну територію табору й оформити її оренду з викупом! Ринкова вартість сотки землі в Аркадії — від 50 до 100 тис. дол. Метр житла продається прямо за казковими цінами, які не поступаються столичним. Однак які підстави у власників «Меандру+» для проштовхування через міськраду «проекту землевпорядження з відведення земельної ділянки» площею 1,1058 га в чотирирічну оренду, цікавилися учасники прес-конференції. Суть у тому, роз’яснив заступник начальника УВС, що в липні 2003 року власники «Меандру+» побажали проінвестувати реконструкцію оздоровниці «Салют», а потім перерахували на рахунок обласного УВС близько 900 тис. грн. Причому досі невідомо, які саме покровителі були задіяні як посередники при укладанні угоди. Опісля ж перерахування цих грошей юристи «Меандру+» намагаються витлумачити не інакше як акт «купівлі-продажу держмайна» — низки об’єктів оздоровниці. З чим категорично не згодне керівництво облУВС, наголошуючи на тому, що договір про реконструкцію відомчої оздоровниці, підписаний 29 липня 2003 р. неналежною особою, в обхід начальника Одеського облуправління міліції, не може бути визнаний дійсним, оскільки суперечить вимогам законодавства.

Власне, підтвердив цю правову оцінку угоди й Господарський суд Одеської області, який визнав 17 травня 2005 р. «недійсним договір від 29 липня 2003 року в редакції від 25 березня 2004 р.» про інвестування 1 млн. 500 тис. грн. у реконструкцію дитячого оздоровчого табору «Салют», підписаний директором «Меандр+» Сергієм Матвєєвим і заступником начальника облУВС Антоном Гукасяном. Зустрічний позов «Меандру+» суд відхилив як необґрунтований, у тому числі, підкреслила головуюча на процесі суддя Наталя Рога, у зв’язку з відсутністю «узгодження Міністерства внутрішніх справ на підписання такого договору» між облуправлінням МВС і ТОВ «Меандр+».

По суті, переконаний начальник облУВС генерал М.Вершняк, власники «Меандру+» вдалися до спроби відчуження держмайна «у порушення закріпленої законодавством процедури, належних суб’єктів правовідносин, джерел і одержувачів фінансування. Оскільки, по-перше, під час підписання договору облУВС не мало правовстановлюючого документа на право власності — об’єкти нерухомості оздоровниці, відповідно до реєстрації у Бюро технічної інвентаризації, належать безпосередньо МВС України. По-друге, не мало облУВС і повноважень, документально підтверджених керівництвом МВС України, на здійснення операції, яка передбачає відчуження держмайна. І, по-третє, ще 15 березня 2005 р. минув термін дії договору, регламентований пунктом 3.2.5. А власники «Меандру+», які претендують на нерухоме майно оздоровниці й оренду більшої частини території, не виконали ремонт або реконструкцію жодного з об’єктів».

Напередодні літнього оздоровчого сезону-2006, підсумував підполковник Булка зустріч із журналістами, керівництву облУВС вдалося належним чином підготувати оздоровницю до заїзду першої зміни дітей та школярів. І самих працівників міліції, котрі мають дітей, і членів їхніх родин скликали вихідними, аби відремонтувати фонтан, облагородити територію, зробити дрібний ремонт на низці об’єктів. Деякі роботи виконано за сприяння підприємств-спонсорів, які не прагнуть сколотити багатомільйонні капітали на наданні допомоги дітям. «Більше того, — поділився підполковник останньою новиною, — завершуємо зараз створення на території оздоровниці містечка юних помічників автоінспекторів. Літній відпочинок дітей біля моря, особливо тих, котрі прибули з сімей міліціонерів, які живуть у селах і райцентрах, має бути не лише оздоровчим, а й корисним. Ми переконані, «Салют» і стане таким місцем відпочинку та щорічного проведення обласних зльотів юних помічників автоінспекторів».

Власне, а чому б і ні? Адже наближається до завершення дворічна судова тяганина депутатів-бізнесменів з облУВС. Зрештою служителі Феміди визначать: чи залишиться в курортній зоні Аркадії цілісний майновий комплекс оздоровниці «Салют» — чи зведеться над пляжем ще один багатоповерховий житловий будинок із паркінгом для місцевої бізнес-еліти? До речі, і членам міськради, котрі готуються провести на початку червня свою другу сесію, належить визначитися: курортна Аркадія — це зона оздоровлення одеситів і гостей міста чи будмайданчик, який щорічно розширюється?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі