Знайдено ген, який поширює рак - Здоров’я - dt.ua

Знайдено ген, який поширює рак

26 січня, 2011, 10:16 Роздрукувати

Група британських вчених з Університету Східної Англії виявили ген, відповідальний за розповсюдження ракових клітин в організмі. Блокування цього гена може виявитися універсальними ліками від злоякісних пухлин, у тому числі на пізніх стадіях захворювання.

Вчені прийшли до висновку, що фермент Е3 з сімейства убіквітин-лігаз, який кодується геном WWP2, приєднує пептид убіквітин до білків-мішеней. Ця реакція може призвести до розпаду білка-мішені, якщо убіквітинів приєдналося кілька (поліубіквитінізація) або зміни його функцій, якщо приєднаний єдиний убіквітин (моноубіквітинізація).

Фермент Е3 забезпечує розпад сигнальних білків з сімейства SMAD, які пригнічують поширення та метастазування ракових клітин в організмі. Було показано, що ген WWP2, який присутній у будь-якої людини, активний саме при розвитку злоякісних пухлин.

Таким чином, блокування WWP2 підвищує рівень білків SMAD і, отже, зупиняє ріст і метастазування новоутворень, що було підтверджено в лабораторному експерименті британських дослідників.

На думку керівника роботи Ендрю Чантрі, блокуючі WWP2 ліки, які можуть бути розроблені у найближче десятиліття, будуть ефективно гасити агресивне поширення ракових клітин незалежно від виду пухлини. Чантрі відзначив, що необхідно створити препарати, що легко проникають у клітини новоутворень і міцно зв'язуються з потрібним геном, однак він не бачить в цьому завданні нічого неможливого.

Теоретично, такі протипухлинні ліки виявляться універсальними та ефективними навіть на пізніх стадіях захворювання, коли з'явилися метастази.

Нагадаємо, у березні минулого року вчені відкрили новий спосіб лікування раку - вони змусили ракові клітини старіти і відмирати.

Зазвичай клітини пухлини швидко ростуть і розмножуються діленням, минаючи нормальний процес старіння. Проте під час дослідів над лабораторними мишами з'ясувалося, що блокування гена Skp2 викликає старіння: у результаті клітини перестають ділитися, за рахунок чого і зупиняється процес розвитку пухлини. При цьому дезактивація цього гена не порушує нормальну роботу інших клітин.

За матеріалами МедНовости

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №42, 9 листопада-15 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >