Вчимося малювати генеалогічне древо!

Поділитися
Згідно з даними опитування про стан здоров’я населення України, проведеного Державним комітетом статистики України, близько 60% респондентів заявили, що хворіли впродовж року...

Згідно з даними опитування про стан здоров’я населення України, проведеного Державним комітетом статистики України, близько 60% респондентів заявили, що хворіли впродовж року. Із цього числа 50,8% мали захворювання органів дихання, 22,4% — травми та отруєння, 14,7% — захворювання кістково-м’язової системи, 13,1% — органів травлення, 12% перенесли інфекційні захворювання. Серед міських жителів хворіли 64,2% респондентів, серед сільських — 52%. При цьому в сім’ях, де є діти, рівень захворюваності становив 56,5%, а там, де дітей нема, питома вага таких, що хворіли, становила 66,2%.

Отож, хвороби різні, але майже всі спровоковані тим, що схибив імунітет. Розповідає керівник Західноукраїнського центру клінічної імунології та алергології, професор, доктор медичних наук, завідувачка кафедри імунології та алергології Львівського національного медичного університету Валентина ЧОП’ЯК.

— Cлово «імунітет» перекладається з латинської як захист, очищення. Це один із важливих механізмів людського організму, що дає можливість протидіяти інфекційним хворобам, здійснювати постійний нагляд щодо змінених пухлинних клітин, які досить активно утворюються в організмі, старих клітин, стимулювати утворення нових клітин і підтримувати наш генетичний гомеостаз, що дуже важливо, наприклад, при трансплантації чи при конфліктних вагітностях. Імунітет в організмі людини представлений імунною системою, яка має низку властивостей. Ця система має зброю і чітко знає, проти чого боротися, володіє пам’яттю, є мобільною, спроможна саморегулюватися і має дуже високу репродуктивну здатність. Центральні і периферійні органи імунної системи, в першу чергу, забезпечують протиінфекційний, протипухлинний, протитрансплантаційний та репродуктивний імунітет. Імунна система має від трьох до семи рівнів захисту всередині самої себе. Коли всі рівні захисту пробиті, людина за певними клінічними ознаками сама може зорієнтуватися, що в неї хибує імунна система.

— Як це проявляється?

— Передовсім підвищеною або хронічною втомою, больовим синдромом (болять голова, суглоби). Ще один симптом — тривале незначне підвищення температури або навпаки — низька (нижче 36 градусів) температура. Людина безпричинно дратується, має депресивний настрій, втрачає цікавість до життя. Можуть порушуватись сон і апетит. Це так звані асоційовані прояви імунної недостатності, але основним аспектом, який може характеризувати імунну недостатність, — часте нездужання. Йдеться про інфекції, що час від часу рецидивують, — наприклад, герпетичні. Ознакою імунодефіциту є й те, що людина, активно лікуючись, не може вийти зі стану хвороби, і нездужання набуває хронічного перебігу. А особливо дорого коштує організмові процес адаптації «зима — літо», коли послаблюється передовсім місцевий імунітет. Крім того, перехід від зими до весни — це, як відомо, час епідемій грипу і гострих вірусних респіраторних інфекцій. Тому в період активізації цих захворювань є особлива потреба у вітамінах — йдеться передусім про вітаміни С, каротин, групи В. Люди також не повинні виснажуватися фізично, достатньо спати. В раціон необхідно вводити квашені капусту, огірки, помідори, яблука, які містять достатню кількість вітаміну С. Не варто нехтувати шипшиною, калиною, обліпихою, відваром глоду, де чимало вітамінів і мікроелементів (особливо цинку, кобальту, міді), що підвищують активність імунної системи. Добре на цей час зберігається вітамін Е та мікроелементи у гарбузах, тому у раціон треба включати й гарбузові каші, біле гарбузове насіння. Дуже корисним є зелений чай. Щодо цитрусових, то їх варто вживати, пам’ятаючи при тім, що надмірне споживання цитрусових, а особливо — червоних, недобре для організму, бо вони сприяють посиленому синтезу кортизолу.

— А як ви, клінічний імунолог, можете на загал оцінити здоров’я українців?

— Як незадовільне.

— Якщо брати, до прикладу, десятибальну шкалу, скільки це балів?

— Не вище трійки. Стан здоров’я українців, якщо ми вважаємо себе європейцями, напевно, є найгіршим в Європі. Можу порівняти нас хіба з росіянами. Хоча в них ситуація, здається, складається трохи краще — бодай з огляду на введення страхової медицини. Однозначно, не можемо рівнятися до Чехії чи Польщі.

— А з чим це пов’язуєте?

— Можна говорити про багато факторів, зокрема — про недбале ставлення людей до свого здоров’я: ми бездумно марнуємо найдорогоцінніший скарб, який дав нам Господь Бог, дала Природа і який треба берегти впродовж всього життя. У цьому аспекті можна говорити про три моменти: особистість людини, умови, в яких живуть українці, і саме усвідомлення того, що ми повинні берегти здоров’я. Що стосується усвідомлення… Я, наприклад, не можу спокійно дивитися на те, як молодь, а особливо — дівчата, курять (куріння — це один із доведених факторів, який впливає на алергізацію організму, на виснаження імунного нагляду, сприяє розвиткові онкологічних захворювань — передовсім злоякісних пухлин дихальних шляхів, раку носоглотки, горла). Я не можу спокійно дивитися, коли люди надмірно вживають алкоголь. Білборди, телебачення перенасичені рекламою, яка пропагує алкогольні напої. Я не можу також спокійно дивитися, як їдуть наші машини зі шлейфами жахливих викидів — йдеться про знищення повітря, яке нам необхідно для повноцінного і здорового життя. І на це не звертають уваги ні відповідні служби, ні влада! Мені болить, що в нас брудні водойми, що погано оцінюється (або й взагалі не оцінюється!) якість питної води. А про це теж треба думати, бо дитячий організм складається на 90 відсотків із води, дорослої людини — на 70% води, тому стан нашого здоров’я дуже залежить від її якості. Також варто брати до уваги стан ґрунтів, бо це є якість нашого харчування — у ґрунти дається велика кількість добрив, які дуже негативно впливають на здоров’я. Вже не говорю про трансгенні продукти, які також певною мірою можуть відбиватися на здоров’ї. Я не закликаю повернутися в кам’яний вік. Але розум даний нам для того, щоб оцінити, що шкодить, а що йде на користь.

Ми живемо в урбанізованому оточенні, постійно отримуємо потужні стресові впливи — і гострі, і хронічні. Одначе повинні вчитися захищатися, протидіяти тому… Як на мене, не можна нехтувати досвідом наших пращурів — вони теж підпадали під різні негативні фактори пливу, теж мали негативні емоційні і травматичні нашарування, але вчилися розуміти свій організм. І ми повинні того ж вчитися.

— Чи не пов’язуєте погіршення здоров’я населення із знищенням системи диспансеризації, яка була доволі чітко організована за часів Радянського Союзу?

— Я вважаю, що та система була дуже виважена і важлива, тому що диспансеризація — це раннє виявлення захворювань, коли організм перебудовується тільки на біохімічному, молекулярному рівні, коли нема ще нозологічних проявів і сформованої патології. Є зараз тенденції, що охорона здоров’я повернеться до обов’язкової диспансеризації.

Другий суттєвий момент — знання своєї генетики. На Заході кожна родина має малюнок генеалогічного дерева. Це дуже важливо, тому що приблизно 60 відсотків захворювань людини закладено в її генах. І більшість із тих захворювань можуть залишитися у «приспаному стані», якщо не будитимемо їх ендогенними впливами. Я як імунолог стверджую, що людина, в принципі, може захиститися від них (принаймні — від частини), розумно будуючи спосіб життя. Наприклад, у Швеції обов’язково визначають систему лейкоцитарних антигенів, їх сумісності, оцінюючи присутність шести антигенів від батька і шести антигенів від матері. У такий спосіб можна спрогнозувати дуже багато аутоімунних, алергічних захворювань, навіть пухлинних. І тоді людина, припустимо, знатиме: мені не можна довго перебувати на сонці, маю оберігатися від вірусних захворювань, я не повинна провокувати свою імунну систему токсичними факторами (наприклад, алкоголем чи цигарками), в мене спровоковані судини, тому треба слідкувати за жировим навантаженням тощо. І головне, що напрям генеалогічної характеристики — це нескладно.

— Чи вважаєте ви, що здоров’я українців різко погіршилося після чорнобильської катастрофі?

— Так, ми не можемо відкидати цього чинника, тому що радіаційний вплив, а особливо — хронічний, негативно впливає на стан здоров’я людини. Зараз ВООЗ визнала так званий чорнобильський рак сечового міхура, збільшення захворювань щитоподібної залози, захворювань нервової системи. Я вже не говорю про імунну систему, про її дисбаланс. Хронізація захворювань, часте рецидивування захворювань, робота так званих опортуністичних, дуже часто — імунотропних інфекцій — це результат послаблення імунного нагляду внаслідок хронічного впливу радіації на організм людини.

— Чи можете сказати, яка країна в світі найпристойніше виглядає саме з огляду на стан здоров’я?

— Дуже поважно до свого здоров’я ставляться шведи, а ще ліпше — японці. У них найдовша тривалість життя. І не тільки через заходи з боку держави, з боку медицини — самі люди поводяться надзвичайно відповідально. Зараз в Японії дуже актуальною є «політика» так званих десяти тисяч кроків. Всі державні службовці мають крокоміри. І якщо кожен щодня не виконує цієї норми навантаження, вважається, що він порушує державні закони навіть може отримувати меншу зарплату. Йдучи на роботу, всі японці мають проходити через спортивні зали. Під час робочого дня обов’язково передбачені фізичні навантаження. Є певна корекція щодо продуктів харчування. Тобто цього людей вчать. Повернімося до нашої реклами. По всіх каналах і у всіх газетах рекламують ліки проти алергії, але чомусь ніде не говорять, як зменшити алергічне навантаження (тобто не йдеться про те, що люди мають дихати свіжим повітрям, уважно придивлятися, що споживають, не говориться про продукти, які мають дуже велике хімічне навантаження…) Соціальна реклама, однозначно, має бути скерована за певними напрямами збереження здоров’я. Ми повинні виховувати це на підкорках, це треба культивувати в сім’ях, це, звичайно, має бути закладено в принципах системи охорони здоров’я. Тому я однозначно підтримую «кроки президента», де йдеться про профілактику і раннє виявлення захворювань — це правильна позиція, пройнята турботою про здорове майбутнє України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі