УЛЬТРАФІОЛЕТОВА ПРОФІЛАКТИКА РАКУ - Здоров’я - dt.ua

УЛЬТРАФІОЛЕТОВА ПРОФІЛАКТИКА РАКУ

30 серпня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №33, 30 серпня-6 вересня

Відповідь на «гамлетівське» запитання «Загоряти чи не загоряти?» знову спливла на сторінках серйозних наукових видань...

Відповідь на «гамлетівське» запитання «Загоряти чи не загоряти?» знову спливла на сторінках серйозних наукових видань. Ще не дуже давно медики довели: опромінення ультрафіолетом веде до підвищення ризику розвитку меланоми, смертельної форми раку шкіри. А тепер заговорили про те, що той самий ультрафіолет життєво необхідний для профілактики раку простати, грудей і прямої кишки. Сама по собі ця ідея не нова. Уперше її висловили понад два десятиліття тому брати-епідеміологи Цедрік і Франк Гарланди, котрі помітили, що смертність від раку прямої кишки в північних штатах США втричі перевищує показники південних штатів.

Експериментальним шляхом довести наявність такого взаємозв’язку взявся американський епідеміолог Гаррі Шварц. Він вирішив відштовхнутися від даних, опублікованих американським бюро статистики в квітні, й які свідчать про те, що громадяни, жителі півночі США, мають більше шансів (на 10—27%) померти від раку грудей, прямої кишки, простати чи матки, ніж мешканці південних районів. Пов’язавши ці факти з синтезом вітаміну Д, 90 відсотків якого утворюється під дією сонячного світла, учені змогли визначити оптимальну дозу цієї речовини — від 400 одиниць на день. Денна доза, що перевищує 2000 одиниць, вважається токсичною й може привести до розвитку меланоми й інших патологій.

Вітамін Д та особливо його похідне — гормон кальцитриолол відіграють важливу роль у контролі клітинного росту. Більше того, клітини простати, грудей і пряма кишка мають спеціальні рецептори кальцитриолола, а клітини прямої кишки навіть здатні самі його синтезувати. У дослідах на тканинних культурах було показано, що великі дози вітаміну Д або кальцитриолола здатні гальмувати ріст злоякісної пухлини. А ось у клінічних дослідженнях поки що було випробувано лише спільну дію вітаміну Д та хіміотерапевтичного препарату доксетакселю. Результати виявилися вельми обнадійливими, проте випробування протиракового ефекту самого вітаміну Д ще попереду.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво