Ціни на ліки завищували в 40 разів

Поділитися
«Тендерні» скандали, які стрясали охорону здоров’я кілька років поспіль, як з’ясувалося, виникали не на порожньому місці...

«Тендерні» скандали, які стрясали охорону здоров’я кілька років поспіль, як з’ясувалося, виникали не на порожньому місці. Медикаменти справді закуповували за цінами, які у десятки разів перевищували середньоринкові. Цього разу, що примітно, інформацію підтвердили у самому Міністерстві охорони здоров’я. Аналіз, проведений фахівцями тендерного комітету МОЗ України, засвідчив: у 2004 році і до осені 2005-го ліки для хворих на СНІД закуповувалися у 22—27 разів дорожче реальної ринкової ціни.

Зрозуміло, що для керівництва тендерного комітету це не було таємницею, але, за словами його керівників, співробітники комітету були заручниками недосконалого законодавства і не могли самостійно впливати на ціни: мовляв, за якою ціною представляли свою продукцію учасники тендера, за такою її і змушені були купувати. Причиною і справді були деякі нормативні і законодавчі документи, зокрема список препаратів, які закуповувалися за бюджетні кошти.

Річ у тім, що препарати в ньому значилися не під міжнародними найменуваннями за діючою речовиною (як це робиться в усьому світі), а під торговими. Сам перелік був досить обмеженим і надавав певні преференції резидентам. Приміром, якщо в ньому містився препарат, виробником або продавцем якого була українська фірма, то зарубіжний аналог до нього вже не потрапляв. Та й кількість вітчизняних аналогів також була регламентованою.

У результаті головним завданням виробника або дистриб’ютора було правдами й неправдами потрапити до списку. А оскільки конкуренції серед учасників тендера за таких умов практично не було, вони могли не лише диктувати ціни, але й «тримати» їх на певному рівні.

Кардинально ситуація змінилася наприкінці минулого року. Вже у грудні, коли уряд виділив додаткові кошти на закупівлю ліків, ціни на антиретровірусні препарати вдалося знизити в середньому в двадцять разів. Сьогодні, після відкриття тендерної документації із закупівлі препаратів у 2006 році, можна прогнозувати, що ціни буде знижено взагалі на 80—90%, і міністерство зможе закупити антиретровірусні препарати у 40 разів дешевше.

Це зовсім не голослівні заяви, а підтверджені статистикою факти. Наприклад, вартість такого препарату, як ламівудин, зменшилася з 14,83 грн. (у січні—жовтні 2005 р.) до 36 копійок у травні 2006-го, тобто в 41,2 разу. У 40 разів удалося знизити вартість препарату невірапін — із 19,98 грн. до 50 коп. Це дозволить не лише заощадити державні кошти, але й збільшити кількість хворих, які отримують АРВ-терапію. Якщо 2004 року держава могла забезпечити лікування усього 86 осіб, 2005-го — 185, у першому кварталі 2006-го — 360, то під кінець року, прогнозують у міністерстві, їх буде вже 2201.

Подібна ситуація і з протитуберкульозними препаратами першого і другого ряду. Приміром, вартість однієї капсули рифампіцину знизилася на 14,1%, піразинаміду — на 11,2%, левофлоксу — на 49,1%.

Правда, після оприлюднення таких цифр з боку низки громадських організацій пролунали репліки щодо низької якості препаратів, які настільки дешево закуповуються. Проте, зважаючи на офіційні дані тендерного комітету, і в 2005 році, і сьогодні закуповуються одні й ті самі медикаменти тих самих виробників.

За словами директора Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом професора Алли Щербинської, і в попередні два роки, і сьогодні закуповуються ті самі препарати відомих світових виробників, постачальників, у тому числі Глобального фонду і Фонду Клінтона, і немає жодних підстав говорити про погіршення якості препаратів, тим більше, що МОЗ здійснює навіть жорсткіший контроль, ніж у попередні роки. Директор Державного фармакологічного центру МОЗ Віктор Чумак узагалі не бачить зв’язку між нижчою ціною і погіршенням якості препарату.

— Фірмам, що випускають препарати не для одного, а для кількох ринків, просто невигідно знижувати якість ліків, призначених для постачання до якоїсь однієї країни, — запевняє він. — Для цього потрібно цілком змінювати весь цикл виробництва, а це набагато дорожче, ніж випускати продукцію попереднього рівня якості. До того ж Україна сьогодні дещо посилила контроль за препаратами, які надходять у країну, і особливо за тими, що купуються за бюджетні кошти. Тож, коли йдеться про імпорт, то це мають бути препарати, випущені за стандартами GMP, які мають необхідні докази їхньої біоеквівалентності — тобто ідентичності оригінальному препарату (якщо йдеться про генерики) і таке ін.

Слід зазначити: якогось дива в такому вражаючому для нашої країни явищі, як рекордне зниження цін, немає. Річ у тім, що керівництво Міністерства охорони здоров’я вирішило упорядкувати систему закупівель і водночас відмовитися від якихось «підкилимових» схем. По корупційних схемах було завдано кілька серйозних ударів. До роботи тендерного комітету залучили громадськість — міжнародні і неурядові організації, які працюють у галузі ВІЛ/СНІД, а також фахівців із регіонів. Така консолідація дозволила налагодити ефективне співробітництво центру з регіонами і водночас серйозно ускладнила укладання якихось «закулісних» угод — з усіма ж не поділишся!

Однак нокаутом стало упровадження нової форми переліку препаратів, які закуповуються за кошти держбюджету. Сьогодні він формується за міжнародними непатентованими найменуваннями, тобто за діючою речовиною — без зазначення торгової назви препаратів. Рівність усіх гравців ринку перед тендерним законодавством дозволила відчутно розширити доступ до закупівель багатьом фармацевтичним компаніям і створила умови для здорової конкуренції, що відразу дало наслідки — медикаменти на державних тендерах почали стрімко дешевшати.

Важливо тільки, щоб нокаут не виявився згодом лише слабеньким нокдауном, отямившись від якого, ціни знову злетять угору.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі