Тератогенний календар — це не таблиця множення

Поділитися
У медичному середовищі Володимир Берсенєв відомий як автор статей та книг зі складних питань невропатології, у тому числі — недавно виданої монографії «Метамерія»...

У медичному середовищі Володимир Берсенєв відомий як автор статей та книг зі складних питань невропатології, у тому числі — недавно виданої монографії «Метамерія». Для пацієнтів лікар Берсенєв — творець лікувальних методик без скальпеля, перед якими відступають остеохондроз, дитячий церебральний параліч, деякі генетичні хвороби. Він же — автор десятків книг-рекомендацій щодо запобігання захворюванням.

Широкої популярності набула у читачів автобіографічна повість Володимира Берсенєва «Зберігаю самовладання», що вийшла у світ українською та російською мовами і була визнана гідною премії журналу «Радуга» та міжнародної премії «Тріумф». Пропонуємо читачам нашого тижневика уривок із продовження повісті, роботу над якою автор завершив нинішнього року. Повністю книжка буде опублікована в найближчих номерах журналу «Радуга».

Третє тисячоліття надворі. А ми все забуваємо, що ставитися до себе, до свого здоров’я треба з поправкою на епоху, в якій живемо. Ряд індустріальних революцій відбилися на бутті людини разючіше, ніж усі соціальні потрясіння, разом узяті.

Правильно зауважили дотепні фізики: ми не можемо чекати милості від природи після того, що ми з нею зробили. Не спробуємо загладити шкоду, захистити себе від шкідливого впливу середовища проживання — вимремо, як динозаври. Або як наші єдинокровні родичі по лінії приматів — неандертальці. І ті, й інші не зуміли пристосуватися до різкої зміни умов існування.

Не повторював би загальних місць, не загострював би. Лікарський досвід б’є калаталом у скроні. Щодня через мій кабінет проходять десятки юних пацієнтів із діагнозом дитячий церебральний параліч. З іншими страшними захворюваннями неврологічного характеру. У тому числі генетичними — хворобою Дауна чи синдромом Берстайна, наприклад.

Термін «дитячий церебральний параліч» ввів у науковий ужиток 1924 року Зигмунд Фрейд. Той самий. Психіатр і психолог, засновник психоаналізу. Великий австрійський учений припустив, що витоки жахливої хвороби слід шукати у внутрішньоутробному періоді розвитку плоду. Здогад, висловлений на початку ХХ століття, підтвердили через п’ятдесят років дослідження вчених.

У кожної десятої дитини, ураженої ДЦП, хвороба викликана пологовою травмою. Решта з’явилися на світ з підточеним в утробі здоров’ям. У повній відповідності до висновку нашого сучасника, відомого російського невролога І.Скворцова: «Поганий плід погано народжується».

Метамерні методики активного впливу на уражені хворобою ділянки нервової системи дозволяють переломити долю, перемогти хворобу. Іноді уявляю, що тримаю в руці не шприц із цілющою ін’єкцією, а пожежний шланг. Поливаю полум’я, що розгоряється. Гашу пожежу, яка виникла через недомисел батьків нещасного малюка.

Батькам моралі не читаю. Їм без того нудотно і гірко. Перспектива до кінця днів доглядати за інвалідом — покарання, до якого в пеклі не додумалися.

Все хочу завести анкету для мам своїх пацієнтів. Анонімно, без прізвищ. Попросити жінок пригадати, чи намагалися вони ліквідувати «непередбачену затримку» аскорбіновою кислотою чи гарячущою ванною? Чи відмовлялися в період вагітності від чарки спиртного, келиха шампанського або пива? Чи не носили важке? І таке інше.

Немає під рукою статистики. І взяти нізвідки. Але і без точних цифр на руках зрозуміло, що головною причиною появи на світ більшості моїх, і не тільки моїх, юних пацієнтів є нехтування елементарними запобіжними заходами з боку майбутніх матерів.

Дуже може бути, що з 3-го по 8-й тиждень вагітності мама дівчинки, котра народилася без рук, спеціально прийняла левову дозу деяких вітамінів. А мама дитинки, котра потрапила під ніж кардіохірурга, робила з 4-го по 7-й тиждень вагітності інші наївні спроби підштовхнути місячні, що затримуються. Можливо, не підозрюючи про вагітність, обидві продовжували взасос курити. Не тільки тютюн...

Чому в шкільні підручники досі не внесено окремим рядком докладних відомостей про тератогенний календар? Настав час, коли особливості тератогенного календаря треба знати, як таблицю множення.

Мери міст і селищ, демонструючи широту душі, дарують молодятам пляшку шампанського з двома келихами. А треба б — тератогенний календар!..

Рік у рік в Україні збільшується кількість патологічних пологів. 1993 р. зафіксовано 63,4%, 1997-го — 68,1, на початок нинішнього століття 71 відсоток пологів пройшли з відхиленнями. Троє немовлят із кожних чотирьох вступили в життя із неблагополучного старту. У Севастополі, приміром, тривожна цифра перевалила за 90. Поява на світ здорового малюка стає винятком із правил. Чудом.

Тератогенний календар ще називають суперкритичним календарем розвитку плоду. Він із точністю до дня вказує на часові відтинки, коли в утробі матері виникають структура й органи майбутнього організму.

Кінцівки закладаються починаючи з 18-го дня після запліднення, із середини 3-го тижня вагітності і по 8-й тиждень включно. Очі — з 4-го по 7-й тиждень; серце — із 4-го по 7-й; губи — із 5-го по 6-й; мозок — із 6-го по 11-й тиждень; зуби і вуха — із 6-го по 10-й; зів — із 10-го по 11-й; органи травлення — із 11-го по 12-й тиждень.

З середини 3-го по 12-й тиждень вагітності включно у плоду з’являються зачатки всіх компонентів організму. Але структури лише утворюються, не встигнувши набути власної системи захисту. Тому дуже і дуже вразливі. Відносно заспокоїтися можна після 12 тижнів вагітності, у період розвитку плоду в утробі.

Перші 12 тижнів можна ще порівняти з фундаментом будинку. Від його міцності й надійності залежить, наскільки життєстійкою виявиться споруда. Дитина може з’явитися на світ навіть семимісячною — не страшно. Уїнстон Черчілль, наприклад. Передчасний, на вісім тижнів раніше терміну, прихід у цей світ не відбився на розумових здібностях рятівника Британської імперії, на тривалості життя знаменитого консерватора. Він помер у віці 90 років.

Англійські медики сконструювали ультразвукові прилади (УЗД), що дозволяють спостерігати за розвитком плоду в утробі матері. З трьох місяців зародки людини потягуються, чмокають губами, сукають ніжками й ручками. Виявляють мімікою задоволення чи, навпаки, невдоволення. Винахідники приладу впевнені, що коли жінці, яка наважилася на аборт, дати можливість попередньо ознайомитися з трансляцією з власного черева, вона, можливо, тричі задумається, перш ніж продовжувати наполягати на вбивстві зароджуваного життя.

Згоден, було б непогано оснастити такими приладами абортарії. Хоча сподіватися, що вони допоможуть повністю «закрити проблему», — наївно. Причини зниження народжуваності, штучних переривань вагітності лежать не в емоційній, а в соціальній сфері. Зате лікарі, безумовно, зрадіють появі такого зіркого і безпечного приладу, що дозволяє визначити патології плоду на ранніх підступах.

Однак і цей чудовий прилад у багатьох випадках може виявитися безсилим. Наведу лише кілька випадків із власної практики.

Чарівна чотирирічна дівчинка. У неї — уроджена клишоногість. Дитині вже зробили кілька ортопедичних операцій. Результат — нуль. На моє прохання батьки згадали події, що трапилися під час вагітності. Майбутня мама береглася, як могла. Але це — потім. На четвертому тижні жінка ще не підозрювала про вагітність, побувала на прийомі у стоматолога. Їй зробили знеболюючий укол. Укол позбавив жінку неприємних відчуттів, а майбутній дитині підставив ніжку саме під час закладання кінцівок.

Іншого маленького пацієнта з дня народження переслідують порушення ритму серцевої діяльності. Ніякої поганої спадковості. Мати й батько — здорові люди. З’ясувалося, що з п’ятого по шостий тиждень майбутня мати хворіла на грип і активно лікувалася всілякими препаратами. На роботі планувався важливий захід, жінка ніяк не могла його пропустити. Постраждала від лікування майбутня дитина. Плід і материнський організм — сполучені посудини. Про це не можна забувати.

Ще один випадок. Підказка газети, яка останнім часом спеціалізується на пошуку сучасних героїв. Хірург врятував немовля від неминучої смерті, вшивши йому частину печінки матері. Унікальна операція, спеціалістові хвала й пошана. Але чому у новонародженого цироз печінки? А тому, що на дванадцятому тижні вагітності мати піддалася якійсь інтоксикації. Як неминучий наслідок — дитинча народилося «із деструктивними явищами печінки»...

У лекціях, в інтерв’ю, у статтях та книгах постійно вставляю блюзнірську, на погляд ідеалістів і романтиків, фразу: «Чоловікам потрібно брати за дружин здорових жінках, а жінкам — виходити заміж за здорових чоловіків». Хай вибачать мені шанувальники індійських фільмів та бразильських «мильних опер». І ще раджу поцікавитися, чи не жили на найближчих генеалогічних гілках алкоголіки... За японськими законами сьомого століття нашої ери, дружину онукові підбирали бабуся з дідусем. Навіть не батьки, а найближчі родичі, навчені життєвим досвідом. Можна сказати — стихійні генетики.

Переконаний, що вслід за заклинаннями на кшталт «Я тебе люблю! А ти мене?» має йти докладне ознайомлення майбутнього подружжя зі станом здоров’я обранця та обраниці.

На основі тератогенного календаря слід переглянути терміни декретної відпустки жінкам, які готуються стати матерями. Цю відпустку необхідно, по-перше, хоча б на місяць збільшити, а по-друге, значну частину її перенести з кінця вагітності на її початок, на перші 2—12 тижнів.

Де-де, а тут витрати держави окупляться. Здорові діти потребують значно менше уваги й догляду.

…Не думаємо, не звертаємо уваги на тривожні дзвінки. Понад 70 відсотків пологів у країні (в середньому!) патологічні. Які ще потрібні аргументи для захисту зародків людини в утробі матері?!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі