Соціальний стан позначається на старінні клітин - Здоров’я - dt.ua

Соціальний стан позначається на старінні клітин

18 серпня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №31, 18 серпня-25 серпня

Переробляєте, а одержуєте мало? Врахуйте, клітини вашого організму старіють швидше, аніж у тих, хто більш удачливий...

Переробляєте, а одержуєте мало? Врахуйте, клітини вашого організму старіють швидше, аніж у тих, хто більш удачливий.

Відомо, що ті, хто стоїть на нижніх щаблях соціально-економічної градації, вмирають від серцевих нападів, інфарктів і раку частіше й у більш ранньому віці, аніж ті, хто займається розумовою працею. Частково в цьому винні шкідливі звички: брак фізичних управ, погане харчування, як наслідок — надлишкова вага, куріння.

Працівник лондонської лікарні Святого Фоми Тім Спектор і його колеги виявили, що й клітини таких людей старіють швидше, навіть коли взяти до уваги всі вищевказані негативні чинники. Висновки грунтовані на аналізі білих кров’яних тілець 1552 жінок-близнюків.

За міру старіння учені взяли довжину теломерів — кінцевих ділянок хромосом.

Після кожного поділу клітини вони стають коротшими. Що коротші теломери, то більшу кількість разів клітина ділилася і більшому стресу піддавалася.

Дослідники з’ясували, що теломери жінок, які займаються нерозумовою працею, у середньому коротші на 140 пар основ ДНК, аніж у представниць прекрасної статі того ж віку, які мають більш високий статус. Оскільки теломери щороку «втрачають» близько 20 пар основ, йдеться про сім років життя клітин. У 17 пар близнюків, де сестри були одружені з представниками «вищих» і «нижчих» верств суспільства, ця різниця становила близько дев’яти років.

Автори вважають, що низький соціальний статус прискорює старіння клітин унаслідок безперестанного психологічного стресу. Прояви його непомітні, але дуже підступні — клітини теж піддаються стресу, що виявляється через окисні ушкодження, у результаті яких теломери стають коротшими.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво