ПОЛІОМІЄЛІТ ЛІКВІДОВАНО? - Здоров’я - dt.ua

ПОЛІОМІЄЛІТ ЛІКВІДОВАНО?

12 січня, 2001, 00:00 Роздрукувати Випуск №2, 12 січня-19 січня

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визнала вакцинацію найефективнішою й економічно найвигіднішою стратегією боротьби з інфекційними хворобами...

 Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визнала вакцинацію найефективнішою й економічно найвигіднішою стратегією боротьби з інфекційними хворобами. Особливо наочно це видно на прикладі ліквідації віспи, поліомієліту.

Ось уже десятиліття планета звільнилася від смертельного монстра — віспи. 1995 року майже половині дітей світу молодших п’яти років — 300 мільйонів — було зроблено щеплення проти поліомієліту. Мета — спробувати цілком ліквідувати це захворювання до 2000 року. Наскільки ж реалізовано гуманну мету ВООЗ? Яке місце нашої країни в програмі ліквідації поліомієліту на планеті? На ці й інші запитання відповідає начальник управління профілактики інфекційних хвороб Мінздоров’я України Л.Мухарська.

— Людмило Мирославівно, торік восени в Кишиневі (Молдова) ви брали участь у нараді Регіональної сертифікаційної комісії з ліквідації поліомієліту. Як можна оцінити виконання програми ліквідації поліомієліту в країні?

 

— Канули в минуле випадки поліомієліту, викликаного «диким» поліовірусом, переможений і сам цей вірус. Але говорити про сертифікацію ліквідації поліомієліту можна лише тоді, коли протягом трьох років не буде виділено жодного штаму «дикого» по-ліовірусу за умови його активного пошуку на певній території. Стратегія програми включає проведення ефективного епіднагляду за всіма випадками гострого в’ялого паралічу (ГВП) у дітей, ідентифікацію всіх ізольованих штамів поліовірусу, масштабну вакцинацію підростаючого покоління.

— Наскільки успішно ми виконуємо всі стратегічні завдання ВООЗ?

 

— В Україні, у зв’язку з загостренням епідемічної ситуації щодо захворюваності на поліомієліт у 1992—1996 р. (32 випадки), проведено дні масової імунізації. Прищепили близько двох мільйонів дітей, а 1998 року організували два тури «підчищаючої» імунізації у восьми адміністративних регіонах. У результаті імунізували ще 500 тисяч дітей. Останні два роки епіднагляд за ГВП здійснюється згідно з рекомендаціями ВООЗ. На кожній адміністративній території виділено стаціонари для госпіталізації дітей з ГВП, а лікарі-епідеміологи зобов’язані щотижня відвідувати ці стаціонари. Кожен випадок ГВП оцінюється колегіально — епідеміологом, дитячим інфекціоністом і невропатологом обласної лікарні.

— На Американському континенті поліомієліт уже ліквідовано, постійно збільшується кількість країн, котрі повідомляють про нульову захворюваність. Але чому програму ВООЗ, спрямовану на ліквідацію поліомієліту на всій планеті до 2000 року, поки що не виконано? І загалом чи буде Україну в доступному для огляду майбутньому оголошено територією, вільною від поліомієліту?

 

— Попри успіхи в боротьбі з поліомієлітом, «дикий» по-ліовірус досі циркулює майже в 70 країнах. Недавні спалахи з сотнями випадків у Чечні, Пакистані, Заїрі — результат внутрішніх кон-фліктів: дороги й медичні заклади зруйновано, щеплення не робили. Україна зуміла провести весь профілактичний комплекс, що дає право одержати сертифікат про ліквідацію поліомієліту. Наш звіт у Кишиневі Регіональна сертифікаційна комісія оцінила позитивно. Проте, навіть коли визнають, що по-ліомієліт в Україні ліквідовано, величезна профілактична робота триватиме, передбачено централізовану закупку вакцини. Відсутність протягом останніх чотирьох років випадків поліомієліту в Україні «утримати» нелегко, але реально, якщо скрупульозно виконувати програми ВООЗ.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №6, 16 лютого-22 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво