Оце вам, бабусю, корвалол з акцизом

Поділитися
Парадоксальна ситуація, що склалася у зв’язку з бюджетною заборгованістю з компенсації акцизного збору на етиловий спирт, який використовується для виготовлення ліків, ось-ось може вибухнути.....

Парадоксальна ситуація, що склалася у зв’язку з бюджетною заборгованістю з компенсації акцизного збору на етиловий спирт, який використовується для виготовлення ліків, ось-ось може вибухнути... підвищенням цін на життєво необхідні препарати. І це при тому, що керівництво країни, приклавши руку до серця, пообіцяло знизити вартість лікарських засобів найпершої необхідності, аби вони стали доступними для всіх громадян, зокрема соціально незахищених.

Мабуть, уміння наших чиновників штучно створювати проблеми, а затим уникати їх вирішення, діючи за принципом «Іван киває на Петра», не має собі рівних. Одна з таких проблем стосується врегулювання оподаткування акцизним збором етилового спирту, що використовується фармацевтичними підприємствами України для виробництва лікарських засобів. До речі, наш тижневик намагався привернути увагу державних мужів до того, чим може обернутися зволікання з її вирішенням («Аритмія від акцизу», «ДТ», №7, 2006 р.), однак відтоді ситуація, хоч як це дивно, ще більше загострилася. Очевидно, канули в Лету часи, коли за справедливу критику в пресі з відповідальних осіб, як мовиться, знімали стружку, а то й позбавляли портфелів. Тепер у нас, бачте, розвій демократії — можна говорити і писати що кому заманеться, бандитів та казнокрадів у тюрми не садять, на парламентських виборах, як годиться, переможцем проголошується «народ» як «єдине джерело влади в Україні» (згідно з Конституцією, правда, при цьому всіма привілеями й пільгами користуються «народні обранці»), отож кому як не носієві цієї непосильної влади, тобто народу, й відчути на собі всі принади такого становища. А тим часом наші співвітчизники дедалі частіше хапаються за серце, благаючи накапати валер’янки чи корвалолу. Дякувати Господу, ціни на ці популярні ліки поки залишаються демократичними. Однак виробники лікарських засобів заявляють, що їхній терпець увірвався...

Коротко про суть проблеми. Кілька років тому було прийнято рішення про значне підвищення акцизного збору на етиловий спирт. Таким чином вирішили дати по руках тим, хто на дешевому спирті робив горілчаний бізнес. Однак це загрожувало зростанням цін на ліки, у виробництві яких використовується спирт — а це насамперед широкий спектр серцево-судинних препаратів, — отож вони стануть недоступними для широкого кола споживачів, у першу чергу соціально незахищених: пенсіонерів, інвалідів, ветеранів війни та праці. Щоб цього не допустити, держава запропонувала фармвиробникам програму державної компенсації додаткових витрат, пов’язаних зі збільшенням акцизної ставки на етиловий спирт. Ця програма передбачає, що на той випадок, коли виробники не включають до собівартості лікарських засобів ставку акцизного збору, тобто не підвищують ціну реалізації, їм компенсується сума акцизу. На сьогодні ставка акцизного збору за літр спирту становить 17 грн. Існує певний механізм цієї компенсації, а також перелік лікарських засобів, на які поширюється програма компенсації. Проте через неузгодженість дій причетних до цього державних структур та дивну позицію посадових осіб Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення МОЗ (далі — Держслужба) багатомільйонні суми досі не компенсовано. Відтак гальмується робота фармацевтичних підприємств, які випускають життєво необхідні лікарські засоби — серцево-судинні, протизапальні, препарати швидкої допомоги — ін’єкційні та інфузійні розчини, фітопрепарати тощо.

Виробники ліків уже втомилися оббивати пороги МОЗ, зокрема Держслужби, з проханням допомогти у вирішенні цієї проблеми. У листі за підписом президента Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України В. Печаєва, надісланому 5 квітня ц.р. на ім’я прем’єр-міністра Ю. Єханурова, підкреслюється, що ця організація неодноразово зверталася до Кабінету міністрів, Міністерства фінансів та Міністерства охорони здоров’я з приводу непогашення заборгованості з компенсації додаткових витрат, пов’язаних із підвищенням ставки акцизного збору на спирт етиловий, який використовується для виготовлення лікарських засобів. Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік» передбачено виділення коштів на компенсацію цих витрат у сумі 73 млн. грн. Але порядок їх використання був затверджений лише 13 березня 2006 р. постановою Кабміну N 275. Протягом першого кварталу поточного року на компенсацію акцизного збору на спирт етиловий фармпідприємствам сплачено лише близько 4 млн. грн. На сьогодні заборгованість по галузі — 19 млн. грн., а це відчутна сума для вітчизняних виробників лікарських засобів.

Чи не найнапруженіша ситуація склалася на ВАТ «Фармак» — найбільшому в галузі споживачеві етилового спирту (до 1 тис. тонн на рік). Із затримкою більш як на три місяці в середині березня ц. р. Держслужба погасила заборгованість на суму 865,8 тис. грн., а в квітні — на 1,19 млн. грн. за минулий рік. На цей час кредиторська заборгованість державного бюджету перед підприємством становить майже п’ять мільйонів гривень. До речі, торік через вимушену зупинку виробництва серцево-судинних препаратів, таких як корвалол, корвалдин, барбовал, тільки у травні-червні підприємство зазнало значних втрат в обсягах виробництва — близько 12 млн. грн.., а також не змогло виконати експортних контрактів.

Аналогічні труднощі переживають і інші підприємства галузі, зокрема ВАТ «Галичфарм», «Фітофарм»,«Біолік» тощо.

«Несплата заборгованості з компенсації призводить до вимушеної зупинки виробництв, недоотримання працівниками належної заробітної плати, збільшення неефективної частки обігових коштів, погіршення фінансової ліквідності та зростання витрат із залучення кредитних ресурсів для фінансування заборгованості Державного бюджету України» — зазначається в листі Об’єднання роботодавців.

Недавно ВАТ «Фармак» отримав відповідь Міністерства охорони здоров’я за підписом заступника міністра В.Снісаря, яка фактично є відпискою і не вирішує проблему фармацевтичних виробників. Можна було б припустити, що керівництво МОЗ не обізнане з усіма нюансами проблеми, однак перший заступник голови Держслужби І.Демченко та заступник голови С. Данилов, без сумніву, якраз у курсі справ. А тому важко збагнути, чому Держслужба зайняла відсторонену позицію, адже її прямий обов’язок — сприяти розвитку вітчизняних фармпідприємств та виходу на ринок ліків за доступними цінами.

Оскільки вже згадану постанову Кабінету міністрів, яка визначає порядок виплати коштів від акцизного збору, було прийнято 13 березня цього року, то, як вважають окремі чиновники, ця дата й має служити відправною точкою для набуття права у виробників лікарських засобів на компенсацію сплачених сум акцизного збору у 2006 р. З чим виробники категорично не згодні. Адже право на компенсацію додаткових витрат, пов’язаних зі зміною ставки акцизного збору, надане Законом «Про Державний бюджет на 2006 рік», цим самим законом визначено і суму компенсаційних виплат. І не вина виробників у тому, що постанова Кабміну з’явилася аж через три місяці після прийняття бюджету. Як і в тому, що механізм цієї компенсації дуже недосконалий. Якщо ж акциз за спирт, використаний для виробництва лікарських засобів, не буде повернуто, фармпідприємства муситимуть підвищити ціни на продукцію. За деякими підрахунками, ліки, у виробництві яких використовується спирт, можуть відчутно подорожчати — на 30 і більше відсотків.

До речі, аби не мати зайвих клопотів з очікуванням милості від держбюджету, деякі підприємства вже відмовилися від програми компенсації. Звичайно ж, це неминуче позначиться на вартості ліків, уже тепер ціни на деякі препарати поповзли вгору. Тут би керівництву МОЗ і вдарити на сполох, стати на захист інтересів виробників та соціальної підтримки споживачів. Чи, може, воно має намір якомога ширше розчинити ворота на наш ринок для закордонного виробника?..

У такій ситуації виробникам нічого не залишається, крім як вдатися до законних методів захисту своїх інтересів. Нині у Господарському суді м. Києва розглядається позов ВАТ «Фармак» про стягнення бюджетної заборгованості на компенсацію додаткових витрат, пов’язаних зі зміною ставки акцизною збору на етиловий спирт. Відповідач — Державна служба лікарських засобів та виробів медичного призначення. У позовній заяві підприємство обгрунтовує своє прохання — стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість на суму близько п’яти мільйонів гривень, а також витрати на державне мито в сумі 25500 грн. Цей безпрецедентний випадок може послужити свого роду спусковим гачком для інших виробників.

Загалом же намагання чиновників вирішити проблему зловживань у сфері обігу етилового спирту таким чином скидається на спробу лікувати мигдалики через анальний отвір. Фармацевти переконані, що ставку акцизу на спирт (у розмірі 17 грн. за літр), який використовується для виготовлення фармпрепаратів, необхідно ліквідувати або ж зробити її пільговою. На думку виробників спирту, якщо держава хоче боротися з нелегальним обігом етилового спирту, то потрібно задіяти для цього ефективніші методи. Поки що саме акцизний збір у вартості спирту і є об’єктом зловживання — якщо крадуть, то якраз ставку акцизу.

Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості у своєму листі до Кабміну звертає увагу, зокрема, на такий момент: «...з урахуванням сплати відсотків за користування банківською гарантією, відсотків по відстроченні платежу з оплати акцизного збору та прострочки зі сплати компенсації фактична ставка акцизного збору на спирт етиловий, що використовується для виготовлення лікарських засобів, становить 18,57 грн. А в собівартості горілки ставка акцизного збору становить 17 грн. за літр 100-відсоткового спирту, коньяку — 6 грн.» Тобто, з позиції здорового глузду, виходить повний абсурд: до ліків застосовується вищий розмір акцизу, ніж до горілчаних виробів. Питання запровадження нульової ставки акцизного збору на спирт, що використовується для виготовлення лікарських засобів, ця громадська організація порушує і перед президентом України: «У законодавстві усіх країн світу, крім України, будь-яка сировина, допоміжні та інші матеріали, які використовуються при виробництві лікарських засобів, не оподатковуються акцизним збором, оскільки ліки не є предметами розкоші... В усьому світі прийнято єдину — нульову ставку й водночас встановлено жорсткий контроль з боку податкових органів за цільовим використанням спирту». Хоча минуло вже два місяці, проте відповіді немає.

Отож, чим лікуватися будемо, любі друзі і шановні співвітчизники?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі