Новини медицини - Здоров’я - dt.ua

Новини медицини

10 червня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №22, 10 червня-17 червня

Вироби з пластика шкідливі Хімічна сполука, виявлена у деяких пластиках, подібна до естрогену і навіть у мінімальних дозах викликає прискорений ріст тканин у області молочних залоз...

Вироби з пластика шкідливі

Хімічна сполука, виявлена у деяких пластиках, подібна до естрогену і навіть у мінімальних дозах викликає прискорений ріст тканин у області молочних залоз. Висока щільність такої тканини — один із чинників ризику розвитку раку грудей.

Співробітники Медичної школи Університету Тафтс (Бостон) не першими звернули увагу на бісфенол А. Він міститься у багатьох виробах із пластика і може, наприклад, проникнути в їжу при нагріванні. Його можна виявити в матеріалах при пломбуванні зубів і в консервних банках. Сполуку почали активно застосовувати у промисловості в середині минулого століття, але тільки нещодавно вчені звернули увагу, що вона «прикидається» гормоном естрогеном.

Американські фахівці зробили припущення, що бісфенол А підвищує чутливість тканин молочних залоз до естрогену. Під час експерименту вони піддали зародки мишей впливу бісфенола. Добова доза була невеликою — 250 нанограмів на кілограм ваги. Це приблизно 1% того, що прийнято вважати безпечним для людей.

Через чотири дні після народження тваринам перестали вводити хімічну сполуку. Коли ж через місяць самки мишей досягли статевого дозрівання, їм видалили яєчники, щоб мати можливість уводити естроген ззовні і повністю контролювати процес, спостерігаючи за наслідками.

У тварин, які в утробі матері зазнали впливу бісфенола А, молочні залози формувалися прискореними темпами, у деяких місцях щільність тканин перевищувала норму в чотири рази. На думку авторів роботи, це перший крок до розвитку раку.

Звісно, екстраполювати дані, одержані на гризунах, на процеси, що відбуваються у людському організмі, — справа невдячна. Проте, цілком імовірно, що бісфенол А підвищує ризик розвитку раку й у жінок також.

Протестувати його реальний вплив — завдання надзвичайно важке, потрібно буде півстоліття, аби простежити за організмом жінки від народження до 50 років, коли ризик виникнення цього захворювання максимальний.

Та робити щось необхідно. Наприклад, каліфорнійські законодавці розглядають можливість заборонити застосування бісфенола А у виробництві дитячих іграшок.

Хімікати впливають
на репродуктивну систему

Хімікати, що містяться у багатьох товарах повсякденного попиту, збільшують ризик розвитку генітальних аномалій у новонароджених хлопчиків. Такого висновку дійшли співробітники Університету Рочестера (Нью-Йорк). Фталати (сіль або ефір фталевої кислоти) використовуються при виробництві пластика, мастильних матеріалів і розчинників, містяться у косметиці, медичному обладнанні, іграшках, фарбах і упаковці.

Раніше було проведено експерименти на тваринах, і багато дослідників гадали, що розвиток репродуктивної системи порушується через зміну рівня гормонів унаслідок впливу фталатів.

Американські фахівці обстежили 134 хлопчики і з’ясували, що в жінок із високим рівнем фталатів у крові народжуються сини з неопущеними або недостатньо розвиненими яєчками, маленьким пенісом або недостатньою відстанню між геніталіями й анальним отвором. Точно визначити, який вміст фталатів викликає аномалії, поки що не вдалося.

Попереду велика робота, яка має підтвердити результат. Проте вперше зафіксовано, що фталати загрожують репродуктивній системі плоду.

Мабуть, хімікати придушують вироблення чоловічого статевого гормону, тестостерону, завдяки передродовому впливу якого закладаються основні ознаки чоловічого організму. Він також впливає на розвиток практично всіх тканин, зокрема й мозку.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >
Вам також буде цікаво