НОВИНИ МЕДИЦИНИ

Поділитися
Фармацевтичний «блокбастер»: почекаємо до 2008-го Комерційні успіхи сучасної фармацевтики торік підстьобнули ревність численних інвесторів, які вклали в розвиток цієї галузі виробництва рекордну суму грошей...

Фармацевтичний «блокбастер»:
почекаємо до 2008-го

Комерційні успіхи сучасної фармацевтики торік підстьобнули ревність численних інвесторів, які вклали в розвиток цієї галузі виробництва рекордну суму грошей. Так, наприклад, п’ять найбільших фармацевтичних компаній світу — Johnson&Johnson, Aventis SA, Pharmacia Corp., Roche Holding AG і Wyeth виділили 2001 року на розробку нових препаратів по мільярду доларів кожна. Однак у жодної з вищезгаданих фірм зараз немає жодного препарату, який перебував би на заключних стадіях клінічних випробувань і обіцяв би окупити подібні інвестиції. Принаймні так стверджується в доповіді фірми Datamonitor, що спеціалізується на аналізі ринкової ситуації. Шанси на появу нового фармацевтичного «блокбастера», здатного в короткий термін виправдати очікування інвесторів, залишаться практично незначними як мінімум до 2008 року. Природно, це стосується лише великих фармацевтичних фірм, діяльність яких і відстежує Datamonitor. Втім, не виключено, що якась невелика фірма вже приготувала великий ринковий сюрприз.

Єдиним променем світла у фармацевтичному царстві видається компанія AstraZeneca PLC, яка має цілий набір дуже перспективних препаратів, що знаходяться на останніх стадіях клінічних випробувань і котрі обіцяють принести до 2008 року 7,2 мільярда доларів за обсягами продажів. Особливо багатообіцяючим виглядає засіб для зниження рівня холестерину Crestor, який зараз, щоправда, перебуває лише на експериментальній стадії. Проте вже 2004 року його продаж, як очікується, принесе 1,58 мільярда доларів, а на 2008 рік — взагалі 3,78 мільярда. А всього фармацевтичні компанії світу передбачають до 2008 року випустити 18 препаратів, здатних досягти обсяги продажів у 24 мільярди доларів.

Зате найбільш багатообіцяючий препарат фірми Aventis — Exubera, інгалятор для діабетиків, розроблюваний разом із компанією Pfizer Inc., викликає в інвесторів крайнє роздратування через численні затримки з його промисловим випуском. Крім того, становище нинішніх флагманів фармацевтичного ринку ускладнюється тим, що 2002 року минає термін дії патентів, які захищають виробництво 15 із 44 найрентабельніших препаратів. Це може зменшити прибуток на 30 мільярдів доларів. Тож дедалі частіше лунають голоси, що вимагають спрямовувати нові інвестиції не на розробку нових препаратів, а на оплату послуг юристів, здатних знайти причини для продовження дії патентного права.

Здорова нога? На ампутацію!

Результати дослідження, проведеного американським медичним інститутом, і опубліковані 1999 року, викликали справжній шок у США. Як виявилося, у тамтешніх госпіталях щороку в результаті лікарських помилок гине від 44 до 98 тисяч пацієнтів. Випадки ампутації здорової ноги, проведення найскладнішої операції не на тій половині мозку, передозування препаратів тощо отримали найдокладніше висвітлення на шпальтах неспеціалізованої преси. Однак зараз, на думку Роберта Вотчера, настав час обговорити причини подібних казусів.

Д-р Вотчер разом із своїм колегою Каве Шоянья звернулися до всіх американських лікарів із проханням на умовах повної анонімності повідомляти про всі допущені ними помилки. Всі ці випадки будуть найретельнішим чином проаналізовані спеціалістами, покликаними розробити цілий комплекс заходів для запобігання подібним помилкам надалі. У журналі Annals of Internal Medicine буде опубліковано цикл статей на цю тему, а докладне обговорення їх пройде в Інтернеті (www.annals.org).

Перша із серії статей вже опублікована в червневому номері журналу і викликала дуже активну дискусію в медичних колах. В ній йшлося про 67-річну пацієнтку, котра опинилася в лікарні з приводу кровотечі аневризми на шиї. Однак їй провели серйозну операцію на серці. Як з’ясувалося в процесі аналізу ситуації, ця помилка стала результатом 17(!) службових проколів і недоліків. Знайти крайнього так і не вдалося, тим більше що пацієнтка до суду звертатися не стала. Хоча й мала для цього всі підстави.

500 мільйонів доларів для мільйона вагітних

Інформація про те, що кожен третій дорослий житель Центральної Африки є ВІЛ-інфікованим, а кожен десятий шкільний учитель помре від СНІДу протягом п’яти років, виявилася настільки вражаючою, що президент США Джордж Буш виступив з ініціативою виділити 500 мільйонів доларів на приборкання цієї пандемії. Щоправда, на думку генерального секретаря ООН Кофі Аннана, для перемоги над СНІДом необхідно не менше 10 мільярдів доларів на рік, однак набрати необхідну суму ніяк не вдається. Втім, дану американську допомогу передбачається використовувати за вкрай цільовим призначенням — для запобігання передачі вірусу від вагітних жінок їхньому нащадку. Невірапін — відносно недорогий і досить ефективний препарат, який дозволяє вдвічі зменшити ризик пренатальної передачі вірусу імунодефіциту. Виділеної суми має вистачити, аби видати цей препарат мільйону вагітних жінок, що призведе до скорочення народження інфікованих дітей у 12 найбільш уражених епідемією країнах як мінімум на 40 відсотків.

Вищезгадана сума буде виділена протягом трьох років, причому 200 мільйонів доларів — вже цього фінансового року, що закінчується 30 вересня. Крім того, у конгресі США зараз обговорюється можливість виділення 4,5 мільярда доларів на боротьбу зі СНІДом протягом двох наступних років.

за матеріалами зарубіжної преси

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі