НОВИНИ МЕДИЦИНИ - Здоров’я - dt.ua

НОВИНИ МЕДИЦИНИ

1 вересня, 2000, 00:00 Роздрукувати Випуск №34, 1 вересня-8 вересня

АГЕНТ БАГАТООБІЦЯЮЧИЙ ТА ІНТРИГУЮЧИЙ Американські вчені апробують принципово нову методику лікування онкозахворювань, при якій ракові клітини знищує спе-ціальний вірус, що містить дефектний ген...

АГЕНТ БАГАТООБІЦЯЮЧИЙ ТА ІНТРИГУЮЧИЙ

Американські вчені апробують принципово нову методику лікування онкозахворювань, при якій ракові клітини знищує спе-ціальний вірус, що містить дефектний ген. Onyx-015, саме так назвали цей різновид вірусу, належить до групи аденовірусів, які в нормі викликають у людей гострі респіраторні захворювання. Пробравшись у клітину, нормальні аденовіруси виробляють специфічну хімічну речовину, що блокує активність протеїну р53. Цей протеїн, своєю чергою, перешкоджає поділові клітини в разі ушкодження її ДНК, а отже, й у разі вірусної атаки на клітину. У вірусу Onyx-015 внаслідок дефекту ген, відповідальний за вироблення такої речовини, відсутній, і в здорових клітинах цей вірус розмножуватися не може. Проте в ракових клітинах протеїн р53 виявляється блокованим за рахунок специфічних мутацій, що створює умови для розмноження дефектного вірусу саме в ракових клітинах. Стадія лабораторних експериментів завершилася з відмінними результатами, але найперші клінічні випробування засвідчили лише 15-відсоткову ефективність нового методу. Вдосконалена методика, заснована на паралельному застосуванні «лікувального» вірусу та хіміотерапії, дала значно перспективніші результати. З 30 хворих, які мають ракові пухлини в ділянці голови та шиї і після хірургічного лікування та радіотерапії були визнані безнадійними, у дев’ятнадцяти розмір пухлин зменшився більш як на 50 відсотків. А у восьми з них онкоутворення зникли зовсім. Еверет Воукс, онколог з Чикагського університету, вважає новий вірус «багатообіцяючим та інтригуючим агентом». А необхідність комбінованого застосування його разом із хіміотерапією пояснює тим, що під час хімічного впливу вражаються переважно периферійні клітини пухлини, тоді як вірус діє на неї зсередини. Франк МакКормік, нині директор онкоцентру Каліфорнійського університету та співзасновник компанії Onyx Pharmaceuticals, який став батьком-фундатором принципово нового виду лікування, котре, вірогідно, зватиметься «вірусотерапія», вважає, що Onyx-015 зможе впоратися і з іншими формами раку. Зокрема, нині тривають клінічні випробування нового методу на пацієнтах, хворих на рак печінки, підшлункової залози чи жіночих статевих органів.

ШТУЧНЕ СЕРЦЕ З ЗАПАСОМ РОСТУ

Групі вчених з корпоративного дослідницького центру Cryolife Inc. вдалося синтезувати штучний серцевий клапан, що зберігає здатність до росту. Цей клапан, отриманий із свинячого колагену, імплантований навіть маленькій дитині, згодом не потребує заміни. Власні клітини пацієнта проростають у середину цього клапана, викликаючи його подальший ріст і функціональні зміни. Для одержання штучного клапана із серцевого клапана свині хімічним шляхом видаляють усі нативні клітини. Водночас колагенова структура клапана зберігається. Досліди на вівцях засвідчили, що імплантований клапан поводиться так як «рідний», і нині компанія звернулася до американської адміністрації з контролю за продуктами харчування та лікарськими препаратами по дозвіл на проведення клінічних випробувань.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами зарубіжної преси
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво