Навіщо люди запліднюють мишей - Здоров’я - dt.ua

Навіщо люди запліднюють мишей

20 січня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №2, 20 січня-27 січня

Співробітники Інституту акушерства і гінекології ім. Д.Отта РАМН, кафедри генетики та селекції Са...

Співробітники Інституту акушерства і гінекології ім. Д.Отта РАМН, кафедри генетики та селекції Санкт-Петербурзького державного університету й кафедри акушерства і гінекології госпіталю Гентського університету спробували знайти зв’язок між хромосомними дефектами людських сперматозоїдів і їхнім зовнішнім виглядом.

Люди та примати — чемпіони серед ссавців за кількістю аномальних сперматозоїдів. Неправильна форма чоловічих статевих клітин, їхня слабка рухливість і мала концентрація, як правило, поєднуються з безплідністю. Медики зазначають, що останніми роками якість сперми в здорових чоловіків помітно погіршилася. Багато форм чоловічої безплідності можна подолати, штучно вводячи сперматозоїди в яйцеклітину матері. Проте більшість дослідників вважає, що зовнішні дефекти сперміїв пов’язані з порушенням їхнього хромосомного набору. У цьому разі штучне запліднення загрожує народженням дитини зі спадковою патологією. Отже, генетичну якість сперматозоїдів треба попередньо перевіряти.

Учені досліджували зразки сперми від пацієнтів із безплідних подружніх пар, котрі мали зовні нормальну сперму або відхилення в спермограмах. Сперматозоїди учасників експерименту з допомогою мікроманіпулятора вводили в мишачі яйцеклітини. Після такого «запліднення» всі хромосоми збираються в компактні структури, причому людські не перемішуються з мишачими. На цьому етапі хромосомний набір сперматозоїда лежить перед ученими як на долоні, і великі аномалії, такі як переміщення чи відсутність шматків хромосоми, зайві хромосоми чи їхній брак, чітко видно.

З’ясувалося, за зовнішнім виглядом чоловічої статевої клітини не слід судити про її сутність. Приблизно чверть пацієнтів із нормальною спермограмою мала суттєві відхилення в хромосомному наборі. Але навіть у найгіршій спермограмі зустрічаються зовні нормальні сперматозоїди. Частка порушень хромосомного набору в них приблизно така сама, як в інших групах, але є й особливість. Кількість сперматозоїдів із жіночою статевою хромосомою серед таких клітин майже вдвічі перевищує кількість сперматозоїдів із Y-хромосомою, тобто при заплідненні такими сперматозоїдами набагато вище ймовірність народження дівчинки.

Багато вчених знаходять незаперечний зв’язок між морфологією сперматозоїда і певними хромосомними перебудовами. Російсько-швейцарська дослідницька група таких відповідностей не знайшла й залишила питання відкритим. Проте один практичний висновок із їхньої роботи зробити можна: програми штучного запліднення, які не передбачають попереднього індивідуального контролю сперматозоїдів, небезпечні для здоров’я майбутніх дітей.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво