НАВАЛА ЕКСТРАСЕНСІВ, АБО КОЖЕН НАРОД ГІДНИЙ НЕ ЛИШЕ СВОЇХ ПРАВИТЕЛІВ, А Й СВОЇХ ЦІЛИТЕЛІВ... - Здоров’я - dt.ua

НАВАЛА ЕКСТРАСЕНСІВ, АБО КОЖЕН НАРОД ГІДНИЙ НЕ ЛИШЕ СВОЇХ ПРАВИТЕЛІВ, А Й СВОЇХ ЦІЛИТЕЛІВ...

9 серпня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №30, 9 серпня-16 серпня

Знову замиготіла в українських ЗМІ реклама різноманітних чаклунів, екстрасенсів. Дедалі частіше ...

Знову замиготіла в українських ЗМІ реклама різноманітних чаклунів, екстрасенсів. Дедалі частіше почали зустрічатися одіозні, а то й просто анекдотичні імена телевізійних «цілителів», котрі, здавалося, назавжди зникли з телеекрана. Виявляється, усе це неспроста — у сусідній державі заходилися наводити порядок не тільки в економіці й управлінні державою, культурі, а й в охороні здоров’я. Природно, звернули увагу на орди екстрасенсів, що кочують по всій Русі.

Освічена публіка вже втратила колишній інтерес до знахарства й екстрасенсорики. Російська церква цей напрям теж не жалує. До речі, самі російські екстрасенси й сили, що їх лобіюють, не проти вельми помірного «притискання» чаклунської братії, оскільки ці заходи торкнуться передусім їхніх конкурентів з інших країн СНД (головним чином з України, де екстрасенсорика стала серйозним видом тіньового експорту в сусідню країну). А ділити тут є що — обсяг ринку близько 30 млрд. рублів, тобто близько 1 млрд. доларів США. Вживати заходів змусило й те, що в Росії зібрано досить страхітливу статистику — нині на кожні п’ять сотень росіян припадає один чаклун або екстрасенс і шкода здоров’ю від них вельми відчутна.

Піонером руху проти засилля екстрасенсів став ієромонах отець Анатолій Берестов, котрий створив Православний центр реабілітації потерпілих від окультизму, тоталітарних сект і наркоманії в ім’я святого Іоанна Кронштадтського. «Спостерігаючи багатьох хворих у роки перебудови, — стверджує Анатолій Берестов, який, крім священного сану, має серйозні наукові заслуги (він відомий невропатолог, доктор медичних наук, професор), — я зіштовхнувся з впливом окультизму на здоров’я людей. Передусім привертає до себе увагу феномен Кашпіровського й Чумака. На початку 90-х проходили їхні телесеанси, які принесли багато лиха величезній кількості російських родин. Зцілення через кілька тижнів оберталися надзвичайно тяжкими рецидивами хвороб. Особливо сильно страждали від сеансів масового цілительства діти. У деяких малят, схильних до епілепсії, розвивалися дуже важкі напади. Таких дітей доводилося госпіталізувати. Були випадки смерті дітей, спостерігалися важкі ускладнення, аж до декортизації — загибелі кори головного мозку. Ці діти ставали важкими інвалідами.

За п’ять років існування Центру психологи вислухали й допомогли більш як 11 тис. потерпілих від різноманітних «цілителів». Багато хто з тих, хто звернувся по допомогу, залишилися на реабілітацію. Не слід вважати, що екстрасенси — щось застигле, однорідне. Попри те, що за суттю й методикою вони мало відрізняються від середньовічних відьом і чаклунів, сьогодні вони динамічно реагують на вимоги ринку й постійно змінюють обгортку, у якій подається їх «лікування». Останніми роками особливо збільшилася кількість потерпілих від так званих цілителів від Бога. Останні нерідко вдягають на себе маску святості й прозорливості.

Чим відрізняється полтергейст від «білочки»

Ось кілька найкорисніших висновків із доповіді Анатолія Берестова.

Одним із найнебезпечніших наслідків захоплення чаклунами й екстрасенсами є поява так званої окультної хвороби. Вона включає низку синдромів, що виявляються окремо або разом. Передусім психосоматичний, що розвивається аналогічно добре відомому в психіатрії синдрому Кандинського-Клерамбо.

Зазвичай у цілком здорових психічно людей через певний час після лікування в екстрасенсів можуть з’явитися безпричинні нав’язливі страхи, манія переслідування, пацієнт чує сторонні голоси, які починають керувати жертвою. З’являються нав’язливі думки про самогубство. Нерідко вони реалізуються. Приміром, 16-річний Дмитро Ш. із міста Липецька захоплювався чорною магією. Він спалив у будинку всі ікони, їздив до чаклунів, зрікся Бога й нібито в момент ритуалу зречення побачив у хмарах цапів череп — символ сатани. Після цього з’явилися непояснимі страхи та збуджені голоси в голові, які закликали вбити батьків...

Жертва чаклуна або екстрасенса нерідко відчуває незримий зв’язок із своїм мучителем, утрачає сон, апетит, смак до життя. Так 55-річну Наталію Олексіївну вже десять років переслідує біоенерготерапевт, котрий вилікував її від безсоння. Вона жінка надзвичайно навіювана, у чому й сама зізнається. За те, що десять років тому Наталя відповіла відмовою на сексуальні домагання «лікаря», той пообіцяв розвалити її благополучну родину, відняти здоров’я та вигнати зрештою з власної квартири. Метод «діставання» жертви в цього екстрасенса не відрізняється оригінальністю — раз на місяць він телефонує нещасній і мовчить... Але й цього вистачило — вона власними невідступними страхами запустила в підсвідомість руйнівну програму. З квітучої жінки Наталія перетворилася на залякану, охоплену відчаєм істоту, а кохаючий чоловік загуляв, спився й тепер вимагає розміну квартири...

Проте й це ще не все! Вдалося встановити: посилюються захворювання, із якими люди зверталися до цілителів і чаклунів, виникають імунологічні порушення. Люди починають хворіти на те, на що раніше ніколи не хворіли. Особливо часто цей синдром спостерігається в дітей і молодих жінок. 22-річна Ірина пройшла курс «лікувальних сеансів» в екстрасенса з приводу гінекологічного захворювання. Невдовзі після сеансів вона підхопила гостру респіраторно-вірусну інфекцію (ГРВІ), яка перейшла в бронхіт, потім у пневмонію, далі розвився отит і гайморит... Відчуваючи, що з організмом відбувається щось незрозуміле, Ірина звернулася до отця Анатолія. У Центрі провели імунологічне дослідження крові й визначили стан імунодефіциту.

У доповіді професора-ієромонаха багато таких прикладів. Але не менш цікаві, думаю, його висновки щодо сучасного модного захоплення різноманітними східними методиками управління й корекції психіки. Медики давно вже з підозрою поглядали на експерименти наших доморослих акупунктурників, йогів тощо, котрі відкинувши східну філософію життя, спробували перетворити ці вправи на певний різновид фізкультури.

Дивує те, із якою наївною довірою наші люди, котрі, приміром, перш ніж відчинити двері оселі, неодмінно запитають «хто», тут пускають у свій внутрішній світ цілком сторонніх добре навчених психологічного злому «цілителів». Адже цілі й можливості цих людей вам просто невідомі! Шкідливість таких експериментів Анатолій Берестов підтверджує як науковими дослідженнями, так і прикладами з власної величезної практики лікаря:

На курсах різноманітної магії людей навчають входити в так званий змінений стан свідомості або медитацію. Деякі лікарі не вбачають у цьому ніякої небезпеки й навіть стверджують, що змінений стан свідомості, викликаний гіпнозом або релаксацією у певній позі, допомагає зняти стрес, посилює працездатність і в цілому є чудовим відпочинком для втомленого організму. При цьому вони посилаються на нібито наявні дані електрофізичних методів дослідження.

Проте ці твердження розходяться з результатами досліджень — головний мозок спроможний нормально працювати, коли в ньому чергуються три основні режими діяльності. Перший — режим неспання. При цьому м’язи тіла перебувають в активному напруженні. Другий — повільнохвильовий сон (ПХС). Це стан, що виникає при засинанні й під час сну. При ПХС лікарі реєструють нерегулярні коливання, а м’язи тіла розслаблені, але відзначається їх пасивне напруження. Третій — парадоксальний сон (ПС), у процесі якого прилади фіксують низькоамплітудні гіперритмічні коливання більшої частоти, ніж при ПХС, але на відміну від неспання в цьому режимі м’язи тіла цілком розслаблені й людина нерухома. Саме в стані ПС людина бачить сни.

Ці три режими роботи мозку послідовно змінюють один одного протягом усього людського життя. Під час функціонування в одному режимі відновлюються механізми, що забезпечують перебіг попереднього режиму роботи. При порушенні, а тим паче відсутності хоча б одного з них виникають важкі порушення мозку та психіки.

У того, хто медитує або перебуває в трансі чи під гіпнозом, усі три стани мозку ненормальним чином об’єднуються в один: він розслаблений, але все-таки не спить, до нього приходять видіння, як під час парадоксального сну, але при цьому м’язи тіла пасивно напружені, як у ПХС.

Екстрасенси цілком справедливо стверджують — щоб увійти в стан медитації та здобути так зване внутрішнє бачення, потрібні величезні витрати енергії. Після такого стану свідомості мозку необхідний тривалий відпочинок, тож ті, котрі зловживають «надстаном» ризикують заробити хронічну втому й виснаження аж до фізичної загибелі. Існують приклади, коли йоги входили в стан медитації і через кілька годин їх знаходили нерухомими у тому ж положенні, але вже бездиханними.

Лікарі відзначають у людей, які практикують змінені стани свідомості, такі симптоми: велике зниження лактату плазми, посилення мозкового кровообігу, падіння м’язового напруження (що при міопатії, міастенії та інших захворюваннях може призвести до їх загострення), таке часто трапляється під час епілептичних нападів.

До речі, медичні дослідження екстрасенсів-добровольців показали, що їхні ЕЕГ нагадують епілептичні, хоча при цьому немає ніяких зовнішніх симптомів нападу. Також у мозку посилюється передача інформації, що може призвести до перевантаження й навіть до серйозних психічних захворювань. Права півкуля мозку (відповідальна за інтуїцію та несвідомі рефлекси) починає переважати над лівою. Виникає дисгармонія.

У регулярно практикуючого змінені стани свідомості підвищується швидкість реакції мозку, краще засвоюється інформація, поліпшується пам’ять, підвищується чутливість аж до надчутливого сприйняття, посилюється імунітет. Іноді з’являються так звані надздібності, приміром, нелюдська сила, спритність, уміння відчувати небезпеку тощо. Але такі феномени зареєстровано й у людей у стані підвищеного стресу, викликаного страхом за своє життя або життя коханої істоти. Так, мати за мить до зіткнення з вантажівкою витягає з-під коліс машини коляску з немовлям, а потім, із розширеними від жаху очима, падає на дорогу. Або чоловік, який біжить по колії попереду поїзда, що наздоганяє його. Вискочивши з тунелю, він блискавично летить у кущі з залізничного полотна, де відразу непритомніє. Жінка й чоловік мобілізували приховані запаси енергії свого організму, проте одержали надзвичайно сильне виснаження. А як воно людям, котрі вершать такі «подвиги» регулярно?

Найчастіший містичний прояв звертання до чаклунів або самостійного заняття магією — поява полтергейсту. З цим випадало зіштовхуватися настільки часто, що явище стало майже звичайним. Пацієнту здається, що в кімнаті літають речі, б’ється посуд, здувається стеля, з’являються незмивні брудні плями на стінах тощо...

Рецепти захисту від чаклунства професора-ієромонаха Анатолія Берестова

Навіть сильний чорний маг не може заподіяти шкоди, якщо ви не вірите в його силу й загалом вважаєте нісенітницею чаклунство й усю цю екстрасенсорику. Самі чаклуни розуміють, що вбиває передусім не їхня магічна сила, а елементарний страх. Тож вони радять колегам якнайсильніше залякати жертву прокльону чи вроки, неодмінно повідомивши її про свій «демонічний» вплив.

«Дуже часто пацієнти, — пише Анатолій Берестов, — звертаються в Центр реабілітації потерпілих від окультизму й чаклунства з приводу так званої порчі та вроки. Ми розмовляємо з цими людьми, пояснюємо, що зашкодила їм їхня власна сила самонавіювання. Часто направляємо таких пацієнтів на лікування до психіатра».

Якщо ви завітали до екстрасенса, чаклуна й занепокоєні наслідками, Анатолій Берестов рекомендує звернутися до психотерапевта, з’їздити відпочити, змінити обстановку. Людям із слабкою психікою навіть із цікавості краще загалом не спілкуватися з екстрасенсами й тим паче не ходити до них знову. Аби позбутися нав’язливих думок, можна прийняти розслаблюючу ванну, подивитися комедію, призначити побачення коханій людині або з головою зануритись у роботу.

І ось на що ще звертає увагу А.Берестов: «Більшість так званих цілителів не мають медичної освіти, а часто навіть елементарного знання анатомії людини. Проте навіть такі відверті шарлатани намагаються одержати державну ліцензію та вказують її номер у своїй рекламі. Що ж воно таке — ця так звана ліцензія? Невже наша цивілізована держава справді видає ліцензії на чаклунство? Виявляється, усе значно простіше. Ліцензії видаються на приватне підприємництво або ж на відкриття комерційної фірми, якими є всі магічні салони. І в цьому вони мало чим відрізняються від, скажімо, продавців сантехніки».

Найнебезпечніші з шахрайств

Схоже, у Росії визначилися зі ставленням до екстрасенсів. «А що в нас, в Україні?» — із цим запитанням оглядач «ДТ» звернувся до відомого українського вченого професора-кардіолога Валентина Шумакова.

— Як то кажуть, ви наступили на болючу мозолю! Поклацайте кнопками ТВ-пульта, і побачите, що живете в країні, де, певне, люди тільки й роблять, що живуть відповідно до гороскопів Глоби, лікуються в різноманітних Стефаній, роблять корекцію карми в екстрасенсів... Газети рясніють дивовижними закликами. Ось свіжа реклама незабутнього «цілителя тисячоліття, народного цілителя СРСР, академіка» А.Чумака. «Цілитель тисячоліття», зважаючи на все, тут облаштувався капітально — із Росії його вигнали, і він знайшов затишне містечко в Україні. У тисячних залах відбуваються його «безплатні лекції» — із продажем зарядженої води, кремів, олії та солі. За 100 гривень продаються «чудодійні» відеокасети (індивідуально підзаряджені!), фотографії, плакати.

І знову доказами ефективності лікування служать наведені в рекламі листи від «зцілених» — сльозоточиві повісті про те, як під впливом касети зникли шуми в серці, минулися мастопатія та грижа, чоловіки кинули пити, у домі завелися гроші. І вічний аргумент (із слів хворої): «Боже, як просто — не треба йти до лікарів. Сиди перед телевізором, пий чай, а звідти йде лікування...»

Після таких публікацій у будь-якого тверезомислячого лікаря опускаються руки: «Де ми живемо!» Нехай кожен, хто читає ці рядки, згадає, скільки разів його життя рятувала так тепер зневажувана «класична» медицина. Почніть із народження — адже 1896 року в Росії помирало 29,8% дітей віком до 1 року, тобто кожна третя дитина! Ви хочете, щоб ваші діти потрапили в це число?

А діабет, який ще на початку століття вбивав усіх, хто занедужав на нього, протягом кількох років... А серцево-судинні захворювання... А неінфекційні шлунково-кишкові захворювання... Чому ж не рятували людей стародавні «таємниці», пропаговані тепер?

Використовувана при онкозахворюваннях хіміотерапія, попри всі її недоліки й побічну дію, перевела в розряд виліковних багато форм раку, і спроби лікування його різноманітними пасами рук і зверненням до космічних сил є прямим злочином, позаяк убивають хворих так само надійно, як куля або ніж! У лікарів-онкологів є сотні свідчень сумних результатів такого лікування (про це пише професор В.Тарутинов з Інституту онкології й ін.)! І «фахівці» типу Юрія Батуліна, котрі стверджують, що їм не обов’язково знати анатомію, фізіологію, загалом мати уявлення про механізми захворювань, і лікують по фотографії будь-які хвороби, сміють стверджувати, що медики шкодять своїми ліками, і тільки їм, цілителям «від Бога», дано лікувати хворих?

— Цілком розумію ваші почуття. Думаю, затемнення, що найшло на частину нашого суспільства, не вічне. Але й ученим слід із розумінням поставитися до людей, котрі шукають відповіді на важкі побутові й філософські питання. Приміром, церква півтора століття веде активну дискусію з прибічниками теорії Дарвіна про походження людини. І ось, здавалося б, парадокс — саме церква фінансує левину частку антропологічних досліджень у світі! Вам не здається, що й у відносинах із парапсихологами вчені повинні діяти так само — усіляко підтримувати усі дослідження в цьому напрямі?

— Та хто ж проти експериментів заперечує! Парапсихологія як пошуковий напрям цілком може існувати. Наші уявлення про Всесвіт і про нас самих обмежені. Напевне є багато речей, про які ми не знаємо. Але їх спочатку треба знайти, потім визначити їхню якість, і лише потім використовувати.

Можна сперечатися до хрипоти про літаючі тарілки (і це нормально), але щойно ви починаєте продавати квитки на літаючі тарілки, аби полетіти на них у Крим або на Мальдіви, треба цю тарілку принаймні мати. Інакше це шахрайство. Так і з парапсихологією — спочатку ці біополя треба виявити. А ми 100 років сперечаємося, але ніхто їх не «помацав» в експерименті. І таке враження, що самі парапсихологи найменше в цьому зацікавлені.

Я не раз намагався при зустрічах з екстрасенсами переконати їх продемонструвати здібності. Одна умова — на моїх хворих або показати парапсихологічні можливості (ну, пересунути коробку сірників або ще щось). Як правило, ніхто не погоджується. Вигадують найрізноманітніші відмовки — аж до небезпеки розвитку інфаркту в цілителя під час такої демонстрації!

Утім, були й винятки. Так вельми літній екстрасенс, котрий лікував каміння в нирках пасами рук, погодився провести цю операцію в нашій присутності. Він кілька днів чаклував над хворою, у якої було каміння, робив паси. Нарешті заявив — каміння вже немає. Але хвора кричить від болю. Ми зробили УЗД й побачили, що камінці на місці й уже почалися важкі зміни в нирці. «Це не каміння, — заявив екстрасенс, — це образ каміння, створюваний дияволом. Завтра я приберу й образ...» Проте наступного дня цілитель не прийшов. Хвора погодилася на операцію і її вдалося врятувати. І таких прикладів можуть навести скільки завгодно в будь-якій серйозній клініці...

То де ж реальні докази? Розповіді й легенди про те, що десь хтось зцілив когось від раку? Це або звичайна брехня, або помилки діагностики, коли раком визнавали інше захворювання...

Є прибічники нетрадиційних методів і серед лікарів. Тут доречно згадати співробітника Інституту експериментальної онкології В.Мосієнка, який уже років тридцять обіцяє на різноманітних конференціях «поховати» мамографію — рентгенологічний метод діагностики раку молочної залози, і замінити його біолокацією. Якби це вдалося, було б чудово, але все відбувається з точністю до навпаки — мамографію визнано основним методом діагностики в усьому світі, а про біолокацію практично забули...

— Очевидно, тут людська думка потрапляє в якусь ірраціональну область свідомості й ніякі аргументи не переконують. На жаль! Лікарям можна тільки поспівчувати...

— Так, доводиться брати себе в руки й переконувати, що не винні наші обивателі в тому рівні культури, який їм прищеплювали десятиліттями (точніше, не в усьому винні) і що потрібне не одне десятиліття, аби це виправити. Тим паче, ніщо не нове під небесами — Еразм Роттердамський ще в XIV столітті писав: «Що сказати далі про тих, котрі вірять у чарівні амулети й намовляння, вигадані якимось благочестивим обманщиком для потіхи або вигоди заради, і тішать себе надіями на багатство, почесті, насолоди, достаток у всьому, вічне здоров’я, довге життя, бадьору старість...» Якщо ці істини були зрозумілі розумній людині півтисячоліття тому, невже в наш час відродиться найгірше із шахрайств — із здоров’ям і життям людей?

— При яких захворюваннях «допомога» екстрасенсів найнебезпечніша?

— При хронічних, мляво перебігаючих недугах наслідки «роботи» екстрасенсів не такі помітні. Приміром, при гіпертонічній, ішемічній хворобі, бо навіть якщо нічого не робити, болі то загострюються, то вщухають. Успіх за бажання завжди можна приписати екстрасенсу. Страшно те, що такі маніпуляції нерідко перетворюють початкові стадії захворювання на важкі хронічні, позаяк зміцнення віри у якусь там «порчу» змусить бачити її в усіх своїх наступних невдачах і хворобах.

А ось ті захворювання, де йде різкий розвиток або чітке погіршення, там безпорадність екстрасенсів дуже помітна. Особливо це видно в онкологічній практиці. В онкології зафіксовано безліч запущених випадків (особливо це стосується раку молочної залози) через втручання екстрасенсів у процес лікування. Навести приклади «лікування» пацієнтів чоловіків важче, оскільки вони, на щастя, рідше звертаються до цілителів...

Усім, кому дорога професійна честь лікаря

— Валентине Олександровичу, чи є в Україні центр допомоги потерпілим від «цілителів», типу створеного нашими сусідами?

— На жаль, у нас нічого схожого немає, хоча потерпілих від чаклунів і екстрасенсів — хоч греблю гати...

— А ви не пробували об’єднати зусилля з церквою — адже в Росії саме цей шлях дав позитивні результати?

— Так, у Москві вже є чудово обладнана клініка, яку утримує єпархія. Лікування там безплатне. Оскільки церква в нас відродилася, гроші в неї з’явилися (стільки будують!), я звернувся до наших церковних діячів із такою ідеєю. Відбулося кілька зустрічей — вислухали, палко підтримали, але запитали: «А гроші?» Я відповів, що слід зробити як у Москві, де гроші дала церква. У відповідь почув: «Ми думали, нам платитимуть за ці лікарні, а самі ми не потягнемо — ми ж бідні!» Більше до них не звертаюся...

— Можливо, у нас роблять якісь кроки в цьому напрямі на державному рівні?

— Тетяна Гарник, голова комітету з питань народної та нетрадиційної медицини Мінздоров’я України, скрізь розповідає, як важко одержати ліцензію на «нетрадиційну» діяльність. Вона намагається переконати, що її комітет створює серйозні бар’єри на шляху шарлатанів. Для непосвячених її аргументи виглядають переконливо. Але факт залишається фактом — десяткам тисяч осіб, котрі не мають елементарної медичної освіти, комітет надає право вирішувати —житиме людина, котра звернулася до них, чи ні!..

— Проте пані Гарник говорить, що комітет створено для того, щоб вивчати досвід цілителів (або хоча б служити координатором такого вивчення) за прикладом американського Центру комплементарної й альтернативної медицини...

— Говорить... Але замість дослідження тієї ж таки «біоенергії», комітет займається лише продажем ліцензій! Він госпрозрахунковий — бере гроші в «цілителів» за проведення атестації, за ліцензію, тож зацікавлений видати їх якнайбільше. Поки таке становище зберігатиметься, ніякі обіцянки нічого не змінять — буття усе-таки визначає...

Де ж комітет збирається вивчати таємничі здібності біоенерготерапевтів? Попри безліч запевнень екстрасенсів про спроможність лікувати серцево-судинні захворювання в наш Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеско АМН України — провідний заклад країни — для вивчення не було направлено жодного з них! Я та мої колеги хоч сьогодні візьмемо участь у наукових дослідженнях навіть міфічного біополя — адже на шляху до абсурдної цілі часто робляться цілком несподівані відкриття, як це було з дослідами алхіміків з одержання золота...

Але про наукові дослідження ніхто з екстрасенсів і чути не хоче — занадто велика небезпека втратити годівницю. Вони, як і раніше, звертатимуться в районні лікарні, де завалені поточною роботою лікарі підмахнуть будь-який папірець, не дивлячись, аби відчепилися. Тож я прошу всіх медиків, яким дорога професійна честь, а також усіх тверезомислячих людей — не дозволяйте шахраям знущатися зі здорового глузду, калічити й убивати людей, котрі довірилися їм! Прошу надсилати ваші відгуки про проблему й випадки з життя на адресу Ініціативного комітету з боротьби з несумлінною рекламою та лженаукою в Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеско, Київ, вул. Народного ополчення, 5.

— Валентине Олександровичу, вас не лякає перспектива бути звинуваченим в ініціації нового «полювання на відьом»? Де ж, мовляв, хвалена демократія та рівні можливості для всіх?

— Демократію було порушено, коли для так званої нетрадиційної медицини створили тепличні умови. Скажіть, чому повинно існувати два стандарти — медики повинні сім років навчатися, проходити інтернатуру, щоп’ять років курси вдосконалення та складати іспити для підтвердження своєї кваліфікації, а таку собі «еліту цілителів» (у переважній більшості вражаюче неосвічену) звільнено від усього цього з цілком незрозумілих причин?

Вони гордо іменують себе академіками, призначають себе експертами (чомусь дуже полюбляють цей термін саме шарлатани — він наче підносить їх над іншими такими самими «фахівцями»), дозволяють собі судити про речі, у яких нічого не тямлять через повну відсутність фахової освіти. Яскравим прикладом таких «академіків» є пан Ю.Батулін, колишній офіцер збройних сил, котрий не має ні медичної, ні, як він заявляє, «біоенерготехнологічної» освіти — такої просто не існує в природі...

То на якій же підставі вони знову і знову стверджують, що «є люди, яким для того, щоб лікувати, медична освіта не потрібна», що «свої думки та дії вони звіряють із природною етикою»? І це в той час, як лікарі й медсестри несуть кримінальну відповідальність за свої професійні дії, і щороку не одну сотню фахівців позбавляють дипломів, десятки за лікарські помилки сідають у в’язницю (наголошую: помилки ненавмисні!). А ви чули хоча б про один випадок суду над екстрасенсом? Я повинен повторити: їхні пацієнти помирають у нас на руках, коли захворювання запущене і вже неможливо допомогти хворому, і «крайніми» стаємо ми — «традиційні» медики! Саме тому вважаю більшу частину цієї публіки не тільки шарлатанами, а й злочинцями, на совісті кожного з яких — десятки загублених життів.

Ви тільки послухайте, що радять такі «цілителі від Бога»: «для того, щоб темні сили не заважали, кладуть дзеркало під ліжко дзеркальним зображенням униз. Там, де дзеркало, там злому місця немає, вважали наші предки. Зараз це одержало наукове підтвердження. Кожен біоенергетик знає про біопатогенні зони. Це вузли перетину силових магнітних ліній Землі. Якщо ваше ліжко стоїть на місці вузла, то у вас неспокійний сон, дратівливість і навіть хвороба. Але досить покласти під ліжко на місце перетину ліній дзеркало, зображенням униз, як пучки негативної енергії розіб’ються та підуть геть»...

Як же треба зневажати людей, щоб проповідувати таке марення! Природно, росіянам набридло терпіти знущання зі здорового глузду на початку третього тисячоліття — адже вже 1721 року в Російській імперії було ухвалено закон, за яким докторам медицини і лікарям не дозволялася медична практика без складання іспитів у Медичній канцелярії. І в сусідній державі прийняли рішення.

Тінь Трохима Денисовича над українською медициною

— Валентине Олександровичу, вам не здається, що ейфорія, яка охопила багатьох громадян нашої країни щодо нетрадиційної медицини, соціально небезпечна?

— Не уявляю, щоб держава обійшлася без традиційної медицини — не хілери ж робитимуть операції і не екстрасенси же лікуватимуть серйозні хвороби. Тоді народ просто вимре...

— Можливо, ви недооцінюєте можливості «революціонерів» у науці. Зрештою сільське господарство не менш важливе для країни, ніж медицина, але згадайте приклад «великого перетворювача природи» Трохима Лисенка. Лише одного агресивного неука пригрів великий генетик Микола Вавилов. Як справжній інтелігент і демократ Вавилов, хоча й бачив помилки свого аспіранта, проте дав «людині з народу» перевірити свої ідеї на практиці, вважаючи, що чесне експериментування все розставить на свої місця... Чим це скінчилося добре відомо: з ініціативи вдячного учня Миколу Вавилова закатували у в’язниці й пустили під укіс усю радянську генетику разом із радянським сільським господарством. Чи не станеться кінець кінцем аналогічне і з українською медициною?

— Загалом, підстав для тривоги не бракує. Варто лише простежити за динамікою впровадження нетрадиційної медицини в медичну практику — практично силовим методом створено Інститут народної та нетрадиційної медицини. Хоча він цілком зайвий, позаяк у Києві є медичний інститут, що випускає цілком достатню для країни кількість медиків. Тим паче що лікарів нині й так скорочують. У новому інституті студенти навчаються на тих самих кафедрах, тут працює більшість тих самих викладачів. Єдине, що додали — кафедри фітотерапії, гомеопатії. Але це традиційні медичні спеціальності, вони розвивалися й раніше...

— Проте рік тому тут створили кафедру астрології. Якщо й далі так піде, то за нею підуть кафедра чаклунства, пристріту, чорної та білої магії, ворожіння на кавовій гущі тощо...

— На жаль!.. У стандартному сільськогосподарському районі в нас живе 40—50 тисяч чоловік. На них припадає 20—25% гіпертоніків і до 15% з ішемічною хворобою серця. З ними працює лише один кардіолог, і той, як правило, пенсіонер на півставки. Це катастрофа! На цьому тлі Мінздоров’я рік тому запроваджує ставку народного медика, тобто згори впроваджується дрімучий обскурантизм...

— Схоже, у сільських районах медицина загалом вимирає, тож згодом її замінять народною медициною — і не помітять. А там, дивись, і в містах у нетрадиційних лікарів більш широка перспектива відкриється, чи не так?

— Будь-які похмурі фантазії цілком допустимі. Ось вам приклад — в Інституті Стражеско ми хочемо взяти на облік усіх хворих на інфаркт міокарда в районах і спостерігати їх, щоб коригувати лікування. Для цього переглянули статистику інфарктів і з’ясували, що хворих на інфаркт в Україні у... 4—5 разів менше, ніж у США. Тобто ми хронічну ішемічну хворобу лікуємо в 5 разів краще, ніж у США. Подивилися смертність від інфаркту — з’ясувалося, що від нього в нас помирає увосьмеро менше, ніж у Швеції! Отже й інфаркт міокарда лікуємо краще, ніж у Швеції та вшестеро краще, ніж в Англії...

— ?

— Пояснення просте — смертність і захворюваність за цими недугами в нас ввійшла в показники держохорони здоров’я області. За показниками (їх близько 70) судять про стан охорони здоров’я в регіоні. Ну який головлікар підвищить ці показники? Він же не самогубець, отож і занижуватиме їх. В окремих районах — у мене є оригінали таких звітів — за рік на 50 тисяч чоловік і 15 тисяч хворих на гіпертонію та ішемічну хворобу жодного інсульту й жодного інфаркту!.. Тож у сільських районах сьогодні можна впровадити все, що заманеться, оскільки за допомогою нашої статистики нічого проконтролювати не можна...

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №31, 24 серпня-30 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво