Наночастки проти раку

Поділитися
Американські спеціалісти випробували новий спосіб доставки ліків безпосередньо в ракові клітини...

Американські спеціалісти випробували новий спосіб доставки ліків безпосередньо в ракові клітини. Наночастки успішно впоралися із завданням.

Потужні хіміотерапевтичні препарати надзвичайно токсичні й уражають не тільки пухлинні клітини, а й здорові. Спрямовуючи їх безпосередньо в ціль, можна підсилити лікувальний вплив, водночас захистивши інші органи та тканини. Працівники Мічиганського університету в Енн Арборі пропонують використовувати як «транспортний засіб» наночастки. Експерименти на тваринах доводять ефективність цього методу.

Вчені зупинили свій вибір на рукотворних полімерних молекулах — дендримерах — до п’яти нанометрів у діаметрі. Цього досить, щоб прослизнути крізь мініатюрні отвори в клітинній мембрані. Як і годиться «дереву», в них безліч гілок, до яких можна «причепити» інші молекули, в тому числі лікарські.

Автори розробки на одні гілочки «підвішували» препарат метотрексат, на інші — флуоресцентну речовину і таємну зброю — фолієву кислоту. Фолієва кислота — вітамін, необхідний для нормальної життєдіяльності будь-яких клітин, але ракові люблять її більше, ніж будь-які інші. Дослідники вирішили скористатися їхнім невгамовним апетитом і створили своєрідного троянського коня: фолієва кислота заважає раковим клітинам виробити опірність до ліків.

Відбувається це так: молекули фолієвої кислоти зв’язуються з рецепторами мембрани пухлинної клітини, яка негайно їх засвоює, вважаючи, що отримала додаткове підживлення у вигляді вітаміну. Але водночас вона вбирає й метотрексат, який її отруює.

Зазвичай препарати, подібні до метотрексату, розпорошують поблизу клітинної мембрани, щоб вони проникли в пухлинну клітину. Процес цей надзвичайно повільний, потрібна висока концентрація ліків у позаклітинній рідині, а це не може не позначитися й на здорових клітинах і тканинах.

Тепер учені працюють над тим, щоб визначити максимальну терапевтичну дозу ліків для такої доставки. Клінічні випробування на людях плануються в найближчі два роки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі