Надзвичайна корупція. Далеко не всі авантюри колишньої влади завершилися з приходом нового уряду

Поділитися
Розчищати авгієві стайні, котрі дісталися від колишнього керівництва країни, доведеться всім новопризначеним міністрам...

Розчищати авгієві стайні, котрі дісталися від колишнього керівництва країни, доведеться всім новопризначеним міністрам. Не уникнути цього, вочевидь, і Міністерству з надзвичайних ситуацій: принаймні в галузі, що стосується найбільш «гарячої» теми останніх місяців — тендерних закупівель медичної техніки.

Як повідомило джерело в самому МНС, найближчим часом міністерство планує витратити 55 млн. грн. на купівлю трьох інформаційно-діагностичних комплексів для медустанов областей, котрі постраждали в результаті чорнобильської аварії. Факт, сам по собі, зовсім рядовий, якби не насторожували деякі моменти.

Передусім, швидкість підготування угоди. Судячи зі строків проходження документів, чиновники кількох міністерств трудилися не шкодуючи ні власного здоров’я, ні народних грошей. Відповідь на запит МНС про те, якої саме техніки потребують заклади охорони здоров’я, одержано у грудні минулого року. До середини місяця було визначено, що передусім необхідно закупити діагностичне обладнання: магнітно-резонансні томографи відкритого типу з напруженістю 0,35 тесли й ультразвукові діагностичні системи експертного класу.

21 грудня з МОЗ надходить лист з обгрунтуванням потреби в обладнанні, необхідному для лікування постраждалих від чорнобильської аварії. 27-го (яка оперативність!) із того ж відомства одержано наступного листа, в якому стверджується, що існують інформаційно-діагностичні комплекси, куди входять одночасно і потрібний МРТ, і апарат УЗД, і клінічна інформаційна система. Причому випускає їх усього один виробник у світі — американська компанія GE Medikal Systems.

Останнє уточнення особливо важливе. Річ у тім, що зазвичай державні торги проходять відкрито й участь у них беруть як мінімум дві фірми. У цьому ж разі наголошується на тому, що виробник лише один (що, м’яко кажучи, не відповідає дійсності) і «альтернативи немає». Більше того, немає її й у виборі постачальника продукції. Єдиний, як випливає з документа, хто має право реалізовувати такі апарати в Україні, — якась маловідома компанія ТОВ «Медичний комплекс-МК», котра працювала на той час на ринку усього близько дев’яти місяців. 29 грудня МНС отримує формальний, але необхідний висновок із Мінпромполітики про те, що в Україні такі системи не виготовляють, а отже, ринок відкрито.

Того ж дня, коли думки всіх громадян, за ідеєю, зайняті ялинкою, у МНС проходить засідання тендерного комітету (протокол №279), на якому визначається процедура закупівлі обладнання — в одного учасника тендера. З’ясовується й інша цікава деталь. Усього на комплексне медико-санітарне забезпечення громадян, які постраждали в результаті чорнобильської катастрофи, із бюджету буде виділено 95 млн. 390 тис. грн. Із них 61 млн. 900 тис. МНС планує витратити на придбання устаткування для медичних закладів.

А оскільки, відповідно до листа МОЗ, найнеобхіднішими є саме інформаційно-діагностичні комплекси «МРТ 0,35 тесли+УЗД», то, як зазначалося на засіданні, доцільно закупити саме три такі комплекси для Житомирської, Вінницької та Чернігівської областей. Обгрунтовувати, чому саме для них, а не для інших постраждалих областей, ніхто не став.

Засідання проходить гладко-рівно, і вже наступного дня в Міністерство економіки і з питань європейської інтеграції вирушає лист із проханням «благословити» закупівлю в одного учасника трьох комплексів вартістю 18 млн. 486 тис. грн. кожен. Тобто за три комплекси МНС має заплатити трохи менше 55,5 млн. грн. — або майже 90% грошей, виділених на медтехніку на весь рік.

Однак у єдиний корупційний ланцюжок усе вишиковується, коли вказати ім’я того, хто в Міністерстві охорони здоров’я дав настільки вигідні для фірми «МК» висновки. Як випливає зі згаданого протоколу засідання тендерного комітету в МНС, зробив це донедавна перший заступник міністра охорони здоров’я Тимур Педченко.

Виникає запитання: яким чином людина, котра займається виключно зв’язками МОЗ із Верховною Радою (і, за словами колег, насилу справляється з обсягом інформації зі своєї тематики), може настільки добре знати ринок медтехніки і, головне, прогнозувати ціни на неї? Не кажучи вже про те, що він не має й права погоджувати такі документи, не порадившись із фахівцями і не відправивши відповідні запити в офіси світових виробників подібного обладнання.

У принципі, загальну інформацію про те, що саме випускає той чи інший виробник, можна знайти й в Інтернеті. Можливо, заступник міністра так і вчинив, написавши в першому своєму листі в МНС (від 21.12.04) про те, що необхідні апарати МРТ випускали дві фірми — «Тошиба» і Medical System, а УЗД-системи експертного класу, окрім цих двох компаній, ще й «Сіменс», «Філіпс», «Алока» й деякі інші.

Однак на жодному сайті в Інтернеті не значиться, скільки може коштувати таке устаткування при його поставці в Україну. А пан Педченко прямо пише, що очікувана вартість МРТ 15 млн. грн., а УЗД — 1,7 млн. Тому нікого й не здивувало, що комплекс, який включає в себе, окрім апаратури ще й інформаційну клінічну базу, коштує понад 18 млн. грн.

Тим часом та ж фірма «Тошиба», виставляючи на торішні торги аналогічний апарат МРТ відкритого типу з напруженістю 0,35 тесли, просила за нього усього 8 млн. грн. Що дозволило Педченку «очікувати» підвищення ціни ледь не вдвічі, сказати важко. Можна лише припустити наявність якихось «нестатутних» взаємин із ТОВ «МК».

Важко пояснити й закупівлю саме таких складних комплексів, котрі через дорожнечу не стала купувати жодна державна й приватна медустанова України. В умовах, коли в країні немає найнеобхіднішого, закуповувати саме це обладнання, котре є, образно кажучи, «мерседесом» на тлі «волг», «жигулів» і «запорожців», що знаходяться в більшості наших клінік, як мінімум, нерозумно.

На ці гроші цілком можна було б купити якісну й не менш ефективну апаратуру для всіх постраждалих областей — не лише трьох «ощасливлених». Та й у них, до речі, придбанням лише одного на область — нехай і суперсучасного — комплексу всіх проблем не розв’язати. Але річ у тім, що вартість звичайних апаратів добре відома — торік через процедуру відкритих торгів було закуплено шість МРТ від провідних світових виробників.

Представлений же інформаційно-діагностичний комплекс в Україні ще ніхто у вічі не бачив, на торгах його не виставляли, а тому його вартість можна взяти, як то кажуть, зі стелі, поділивши бюджет майбутнього року всього за один раз і між «своїми».

Не менший інтерес викликає і сама компанія ТОВ «Медичний комплекс-МК», створена, як можна припустити, спеціально для проведення подібних оборудок. Чим ще можна пояснити, що, ледь з’явившись на ринку і не займаючись більш-менш солідною комерційною діяльністю (оборот компанії за ці місяці близький до нуля, а статутний капітал становить усього 20,5 тис. грн.), вона отримала настільки велике замовлення, оплата за яке має йти з бюджету?

Вражає і широта інтересів. За статутом, окрім експорту й імпорту медичного обладнання «МК» має намір продавати продукти харчування, побутову хімію, косметику, вино, пиво, коньяк і безалкогольні напої, а також електрику, газ, нафту й нафтопродукти. «МК» має намір споруджувати і продавати будинки, ремонтувати й обслуговувати всі види транспорту, утримувати СТО, вирощувати й продавати насіння та худобу, організовувати туристичні поїздки, виробляти і реалізовувати товари народного промислу (може, в’язати рукавиці? — найбільш підхоже заняття в сенсі можливої судової перспективи).

Однак усе це анітрохи не збентежило тих, хто давав згоду на закупівлю інформаційно-діагностичного комплексу в одного, але далеко не єдино можливого учасника торгів. Залишається тільки сподіватися, що нове керівництво МНС устигне розібратися в ситуації ще доти, як гроші за дороге обладнання надійдуть на рахунки сумнівної фірми, а бюджет МНС безповоротно втратить третину суми, призначеної для закупівлі медичної техніки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі