Міністр охорони здоров'я Олег Мусій: Лише 5% виробленої в Україні фармацевтичної продукції можна назвати істинно вітчизняною - Здоров’я - dt.ua

Міністр охорони здоров'я Олег Мусій: "Лише 5% виробленої в Україні фармацевтичної продукції можна назвати істинно вітчизняною"

6 березня, 2014, 18:35 Роздрукувати Випуск №8, 6 березня-14 березня

Реформи охорони здоров'я, незважаючи на заяви деяких політиків, ніхто не зупинятиме. Обов'язкова умова майбутньої реформи — роздержавлення управління системи охорони здоров'я.

"Реформи охорони здоров'я, незважаючи на заяви деяких політиків, ніхто не зупинятиме, — сказав на засіданні профільного парламентського комітету новий міністр охорони здоров'я Олег Мусій. — У нинішній реформі є раціональні зерна, але її буде переглянуто й продовжено однозначно після нашого внутрішнього й міжнародного аудиту із чітким прописуванням дорожньої карти разом із провідними міжнародними експертами та після ліквідації корупції в самому Міністерстві охорони здоров'я. Реформу буде продовжено після проведення аналізу попередніх методів її впровадження. Ми будемо з'ясовувати, чим незадоволені медичні працівники та населення. Я прибічник медичних реформ, але системних і послідовних, з випереджальною інформаційно-просвітньою роботою в ЗМІ. Відсутність такої роботи в попередній період послужила причиною нерозуміння та непідтримки реформ на місцях".

Обов'язкова умова майбутньої реформи — роздержавлення управління системи охорони здоров'я. За словами міністра, сьогодні ми маємо справу з монополією управління системою, яка перебуває в руках МОЗ. 

"Одним із перших моїх кроків буде впровадження лікарського самоврядування та саморегуляції ринку медичних послуг, тобто функції міністерства буде передано медичній громадськості, аж до візування найважливіших документів, — заявив О.Мусій. — У більшості розвинених країн професійні медичні організації мають великий вплив на систему, і це той баланс, який необхідний нашій державі. Переконаний, що при монополії будь-яка система працює неефективно".

О.Мусій — прибічник обов'язкового медичного страхування. Його впродовж років не впроваджували в Україні, бо у Верховній Раді та поза нею точилися суперечки й дискусії щодо того, хто "кермуватиме" страховим фондом. "Мені подобається модель Словенії, де об'єднано державний страховий фонд і приватних страховиків, державні й приватні клініки в єдину систему, — зазначив міністр. — 80% пацієнтів у цій країні, крім обов'язкового державного, додатково застраховані за принципом добровільного медичного страхування. Вони знайшли цей вдалий паритет, і ми його знайдемо. Приклад Польщі демонструє, як можуть бути організовані ланки первинної медичної допомоги, і наскільки ефективні у своїй роботі профільні лікарські самоорганізації в спільній діяльності з профільним міністерством".

На думку О.Мусія, підготовка сімейних лікарів не повинна бути профанацією у вигляді дво-тримісячної спеціалізації, а відповідати дво-трирічній інтернатурі. 

Відповідаючи на репліки депутатів про необхідність збереження педіатричних кадрів на вторинному рівні спеціалізованої медичної допомоги, міністр дав згоду на відновлення достатньої кількості дитячих лікарів, яких донедавна, як і терапевтів, прискорено "перековували" на сімейних лікарів.

Ще один рівень реформування охорони здоров'я — підготовка кадрів, яку, переконаний міністр, слід тотально переглянути. Із сотні направлених в інтернатуру її реально проходять... шість фахівців. 

Особливо Олег Мусій наголосив, що в Мінздоров'ї України для вищого керівництва — заступників міністра, керівників відомств і служб, а також для керівників середньої ланки — буде проведено "народну люстрацію", процедуру, що розробляється Кабінетом міністрів. Усі ці керівники будуть спочатку звільнені автоматично, деяких з них після люстрації, можливо, знову приймуть на роботу. Кандидатури заступників міністра висуватимуться безпосередньо коаліцією. 

Олег Мусій звернувся до депутатів  із проханням не апелювати до нього з лобістськими запитаннями і не пропонувати схем, оскільки корупційні дії та схеми в МОЗ закінчилися. Також він наголосив, що ввірене йому відомство називатиметься Міністерством охорони здоров'я, а не Міністерством закупівель. Так звані прозорі тендери, що їх раніше проводили, не відповідали дійсності. "Тепер усе буде відкритим для громадськості, а всі платіжні доручення проходитимуть тільки через мене, і відповідальність за ухвалені рішення буде на мені. Усі реєстратори, Державний експертний центр МОЗ України, Держслужба України з лікарських засобів, які ліцензують і видають різні дозвільні документи, повинні негайно припинити ганебну практику "доїння". Також закінчилися фальсифікації медичних показників у гонитві за "красивими" й зручними статистичними цифрами".

Говорячи про вітчизняних виробників фармацевтичної та імунобіологічної продукції, міністр звернув увагу на те, що "справді в більшості випадків вітчизняний виробник — це умовне поняття, точніше сказати, це просто "розливайки" того, що вироблено за кордоном. Таких псевдовиробників переважна більшість, лише 5% виробленої в Україні продукції можна назвати істинно вітчизняною". Відкриття нових і адекватних фармвиробників — ще одне важливе завдання Мінздоров'я.

"Під моєю особливою увагою перебуватиме український завод "Фармстандарт-Біолік" (насправді він російський), який досі не запустив виробництво низки вакцин і неодноразово переносив дату відкриття. Попереднє неякісне виробництво, як відомо, було закрито. Якщо це триватиме й далі, то ми знайдемо іншого виробника на GMP виробництво, — рішуче заявив міністр. — З керівництвом інсулінового заводу "Індар" я також зустрічатимуся, бо на нього багато нарікань щодо якості виробленої продукції і того, що завод, по суті, перетворився на комерційно-торговельну структуру й очолив тендерні закупівлі".

Олег Мусій попросив депутатів активніше включитися в законотворчий процес, оскільки нові підходи до реформування охорони здоров'я України вимагають законодавчого затвердження. До того ж термін дії низки державних програм, наприклад "Цукровий діабет", "Дитяча онкологія" та деяких інших, минув, і їх необхідно продовжити з урахуванням сучасних політичних та економічних реалій. 

"Нова політика Мінздоров'я полягатиме в прозорості діяльності відомства, чесності та професійному виконанні своїх обов'язків. Відтепер двері міністерства та кабінету міністра будуть завжди відкриті" — заявив Олег Мусій. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1277, 11 січня-17 січня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво