Маленька доленосна РНК

Поділитися
Дослідження біохімічних і генетичних механізмів, відповідальних за розвиток людського мозку — це, мабуть, одне з найцікавіших завдань нейробіології...

Дослідження біохімічних і генетичних механізмів, відповідальних за розвиток людського мозку — це, мабуть, одне з найцікавіших завдань нейробіології. Роботи в цій галузі підтримують РФФД й американський Stanley Research Foundation.

У механізмах розвитку людського мозку й у виникненні деяких психічних захворювань важливу роль відіграє особливий клас РНК мозку — мікроРНК. Таку гіпотезу висунув російський нейробіолог Євген Рогаєв, базуючись на літературних даних і на власних дослідженнях, проведених у Росії та США.

МікроРНК — це особливий клас регуляторних РНК завдовжки всього 19—22 нуклеотиди. Такі мікроРНК — продукти роботи коротких генів, що не кодують білки. Їх виявили й у рослин, і у тварин. Вчені припускають, що в геномі ссавців є кілька сотень чи, можливо, тисяч різноманітних послідовностей мікроРНК. Підрахувати їх точніше фахівці наразі не можуть, але вони вже провели деякі дослідження, на підставі яких вважають мікроРНК можливим учасником патогенезу захворювань мозку.

МікроРНК широко поширені в мозку, а деякі з цих молекул переважно в ньому й зустрічаються. Експерименти, проведені на рибках даніо, нематодах і пацюках, свідчать про те, що без мікроРНК неможливий нормальний розвиток нервової системи. Їхній склад у нервових тканинах змінюється залежно від стадії ембріонального розвитку нервової системи.

Захворювання людського мозку, пов’язані з порушеннями свідомості, інтелекту, настрою та пам’яті, можна розділити на дві групи. Це хвороби розвитку нервової системи, такі, як розумова відсталість, аутизм, шизофренія, і група нейродегенеративних захворювань (із руйнацією нервових клітин), наприклад, стареча деменція і хвороба Паркінсона.

Використовуючи комп’ютерні алгоритми, учені показали, що серед можливих мішеней мікроРНК — гени, пов’язані з розвитком нервової системи, із відставанням у розумовому розвитку, з утворенням контактів між нейронами, із хворобою Альцгеймера. Утім, список генів-мішеней залежить від комп’ютерної програми, використаної в передбаченні, а правильність його може підтвердити тільки експеримент.

Попередні дослідження, проведені Євгеном Рогаєвим і його колегами, показали, що така перевірка здійсненна. Сучасні методи досліджень дають змогу виявити й ідентифікувати малесенькі мікроРНК у тканинах мозку мертвих нормальних і психічно хворих людей і провести їхній порівняльний аналіз. Багато захворювань мозку мають, безсумнівно, спадковий характер, проте вчені, порівнюючи послідовності генів, що кодують білки, не знаходять достовірних розбіжностей між здоровими та хворими людьми. На думку Євгена Рогаєва, пояснення розбіжностей слід шукати не в послідовностях генів, які кодують, а в регуляції їхньої роботи. Ймовірно, що мікроРНК саме і є такими регуляторами, які визначають розвиток і роботу нервової системи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі