Хто поміняє депутатський мандат на гама-ніж?

Поділитися
Майже два роки тому тижневик «Дзеркало тижня» розповідав своїм читачам про досягнення і проблеми Інституту нейрохірургії ім...

Майже два роки тому тижневик «Дзеркало тижня» розповідав своїм читачам про досягнення і проблеми Інституту нейрохірургії ім. А.Ромоданова АМН України. Заступник директора з науки професор Віталій Цимбалюк підкреслював, що, незважаючи на майстерність хірургів, класичні методи оперування у багатьох випадках не дають бажаного результату — потрібна сучасна техніка. Серед чудес науково-технічного прогресу називався і гама-ніж, із допомогою якого досить ефективно лікуються судинні патології та пухлини головного мозку. За час, що минув після нашої розмови, багато подій сталося в нашій країні: кілька разів змінювалися не лише міністри охорони здоров’я, а й прем’єр-міністри, багаторазово лунали щедрі обіцянки, але це аж ніяк не вплинуло на оснащення операційних інституту — гама-ніж як був, так і залишився недосяжною мрією. А кількість пацієнтів, життя яких могла б врятувати радіохірургічна операція, зростає.

Єдиним виходом із такої ситуації, на думку медиків, може стати всенародний збір коштів на придбання цього апарата. Хоча, як зізнається Віталій Цимбалюк, це вже буде третя спроба придбати чудо-ніж.

— А почалося все майже десять років тому, після того, як я у Празі вперше побачив в операційній гама-ніж у роботі, — розповів кореспонденту «ДТ» Віталій Іванович. — Потім обставини склалися так, що направив туди першу пацієнтку — це була дружина депутата (з етичних міркувань не називатиму її прізвища), в якої розвинулися множинні пухлини головного мозку. Вона дуже страждала, але в Україні її ніхто не міг врятувати. Єдина надія залишалася на гама-ніж. Вона разом із чоловіком поїхала в Прагу, її прооперували — без трепанації, безкровно. Неважко уявити, якою щасливою почувалася ця родина, адже діагноз звучав як вирок, усі знали, що жити їй залишалося зовсім мало. А після операції вона прожила ще кілька років, власне, повноцінним життям. Цей депутат взявся мені допомагати — підняли парламент, вирішили звернутися до Міністерства охорони здоров’я і президента, а також розпочати збір коштів, але потім через чергові політичні перипетії цю справу відклали.

Другу спробу ми повторили через кілька років, уже при іншому президентові. Розпочали вдало — добилися навіть того, що у Кабмін було направлено розпорядження про підготовку необхідних документів для придбання гама-ножа. Але вибухнув новий політичний скандал — і поховав цю справу.

— Схоже, від держави допомогу можна чекати, як мовиться, до сьомих віників. А за ці роки, напевно, померло чимало дорослих і дітей, яких могли врятувати з допомогою гама-ножа...

— На жаль, так. Тому я й вирішив скористатися чеським досвідом. 16 років тому цю країну сколихнула історія хворого хлопчика Мишка Будницького, у якого виявили вроджену патологію судин головного мозку. Оперувати класичним методом його було неможливо, життя дитини висіло на волосинці. Празькі лікарі вже в той час знали про існування гама-ножа — правда, тоді цих апаратів налічувалося три на всю Європу, але це був шанс врятувати хлопчика. У Швеції, батьківщині чудо-ножа, така операція коштувала майже 20 тис. дол. Родина Будницьких не мала таких коштів і не могла заплатити за лікування сина, тож почали шукати спонсорів. Першими відгукнулися чеські дисиденти, які тоді жили у Швеції. Вони зібрали необхідну суму грошей, Михайлика прооперували, він нині живий і здоровий. Згодом до земляків звернулася молода дівчина, якій теж потрібне було радіохірургічне лікування з допомогою гама-ножа. Стало зрозуміло, що це — не останній випадок і найкращим виходом із ситуації було б придбання такої апаратури для вітчизняної лікарні, а не направлення окремих пацієнтів у зарубіжні клініки. Ініціатори благодійної акції вирішили, що Чехія обов’язково повинна мати гама-ніж, і організували збір коштів.

— Отже, чехам, на відміну від нас, не завадили ні кордони, ні політичні події?

— Схоже, що оксамитова революція навіть прискорила цей процес, адже дисиденти повернулися на батьківщину, серед них був і Вацлав Гавел, який згодом став президентом Чехії. Він активно підтримував цю акцію і коли одержав премію Копенгагенського університету — 100 тис. дол., то всю її переказав на благодійний рахунок. Його дружина Ольга теж опікувалася цим проектом, збирала кошти. Власне, чехи щиро відгукнулися на заклик — за 14 місяців було зібрано майже півтора мільйона доларів, вважайте — половину необхідної суми. Держава теж не стояла осторонь — із бюджету виділили необхідну суму і нарешті придбали гама-ніж. По суті, Чехія першою у Східній Європі купила цей апарат, сьогодні празька клініка по праву вважається однією з найкращих у Старому Світі. Зауважте, що необхідна сума склалася з двох частин: половина — гроші громадян країни, решта — державні кошти.

— Відомо, що нейрохірургічні операції коштують дорого. Чи платять громадяни Чехії за лікування гама-ножем?

— Ні. Для них це робиться безплатно. До речі, щороку празькі нейрохірурги оперують десять дітей з України і не беруть із них ані копійки. Якщо врахувати, що нині вартість одного такого лікування — від 10 до 12 тис. дол., то виходить, що клініка щороку надає нам серйозну гуманітарну допомогу, та ще й заодно рятує життя маленьких українців. І ми їм дуже вдячні за це.

— А чи можуть звернутися до цієї клініки наші дорослі пацієнти?

— Дорослі також їдуть до Праги з нашими направленнями, але тільки ті, хто може заплатити за своє лікування. На сьогодні з допомогою гама-ножа прооперовано 98 пацієнтів з України, з них половина — діти.

— Хто з наших сусідів має такий унікальний апарат?

— Легше назвати тих, хто не має, адже у клініках світу їх уже 250. Торік таку «розкіш» дозволили собі Румунія і навіть Словенія, де мешкає всього 1 мільйон 800 тисяч жителів. Немає під рукою інформації про те, скільки їх усього в Росії, але недавно тільки для Москви одночасно купили гама-ніж і лінійний прискорювач. Кажуть, що цим дуже опікувався сам мер.

Із європейських республік колишнього СРСР, мабуть, тільки Молдова та Україна не мають гама-ножа. І тому ми переконані, що необхідно не вичікувати, а всім миром збирати кошти, бо держава, на жаль, не переймається цією проблемою.

— Скільки вже маєте на рахунку?

— Трохи більше 600 тис. грн. Але якщо раніше цей апарат коштував 3 мільйони доларів, то тепер його ціна значно вища — 5 мільйонів євро. Дорого. Але якщо порахувати, скільки потрібно витратити на доопераційну підготовку пацієнта, на саму операцію, на реабілітацію, лікування ускладнень, — сума вийде чимала. А скільки таких пацієнтів залишаються інвалідами! Це в десятки чи навіть сотні разів перевищує суму, яка потрібна на гама-ніж.

— Якщо цей апарат такий дорогий, то чи не можна його замінити якимось іншим, дешевшим?

— Гама-ніж — єдиний у своєму роді. Є, правда, інший апарат, який працює за схожим принципом, — лінійний прискорювач. Він дешевший, але й ефективність його набагато нижча. Гама-ніж був розроблений для нейрохірургії і ні для чого більше, а той-таки лінійний прискорювач може використовуватися в онкології — лікувати хребет, печінку, нирки тощо. Науковці створили ще одне диво — кібер- ніж, який поєднує найкращі можливості лінійних прискорювачів і гама-ножа. Цей апарат у кілька разів дорожчий, про нього нам навіть мріяти не доводиться.

Світ переходить на нові технології, з цим слід рахуватися. Провідні нейрохірурги вважають, що в недалекому майбутньому класичні операції будуть виконуватися тільки при черепно-мозкових травмах, а все решта лікуватиметься з допомогою гама-ножів, кібер-ножів та інших досягнень прогресу.

— У передвиборних програмах усі партії експлуатують тему охорони здоров’я, золоті гори обіцяють електоратові. У чергу з грошима на гама-ніж ще не стають?

— До нас ніхто не звертався, політики цієї акції, схоже, не помічають. Я через своїх колишніх пацієнтів намагався привернути їхню увагу, але поки що безрезультатно. Одна з пацієнток, якій врятували у Празі життя, зверталася до депутатів — і в комітет охорони здоров’я, материнства та дитинства, і до керівника однієї з потужних фракцій. Вони обіцяли дуже серйозну підтримку, запевняли, що весь парламент відгукнеться, але, як завжди, на заваді стали політичні події — то проблеми з газом, то недовіра урядові.

Не секрет, що передвиборна кампанія коштує дуже дорого. Кожен бажаючий може знайти в Інтернеті ціну за місце в парламенті — щоб його посісти, треба «всього-на-всього» від 5 до 7 млн. дол. Виходить, що лише за один депутатський мандат можна купити гама-ніж і врятувати життя та здоров’я кількох тисяч дорослих і дітей. За попередніми підрахунками, від 7 до 9 тис. пацієнтів конче потребують такої допомоги. І кількість їх збільшується. Є глибинки, де лікарі нічого не знають про таку чудодійну техніку і не можуть запропонувати пацієнтам шлях до порятунку, тому й точного реєстру у нас поки що немає.

Дуже прикро усвідомлювати, що люди страждають і помирають, тоді як існує надійна апаратура, до того ж випробувана часом, яка могла б їх врятувати. Серед наших співвітчизників багато таких, які швидко згасають, займаючись самолікуванням, бо не мають коштів навіть на поїздку до Києва і серйозне обстеження. До того ж вони не бачать перспективи — розповіді про операції за кордоном їх тільки засмучують і пригнічують, адже для більшості лікування там недосяжне. Але якби така апаратура була в нашій клініці, то проблему можна було б вирішити.

— Серед пацієнтів, які мають пухлини головного мозку і терміново потребують лікування, чимало дітей. Чи можете ви їм якось допомогти без гама-ножа?

— Ми оперуємо їх класичним методом, так, як це робилося і робиться у світі. Але це складні операції, з великим наркозом і кровотечами, з тяжким післяопераційним періодом і так далі. Робимо все, що можемо, але гама-ніж міг би зробити те, що недоступне для скальпеля.

— А в чому, власне, переваги гама-ножа?

— Візьмемо для початку тільки один аспект — час. Для того, щоб вилікувати пацієнта навіть після вдалої операції, потрібен період реабілітації, який може тривати півроку і більше. А коли використовується гама-ніж — то день витрачається на обстеження, день — на операцію, а вже на третій день пацієнта виписують. У Чехії навіть був випадок, коли чоловік наступного дня після операції пішов на роботу — на засідання парламенту.

Гама-ніж розділяє дозу опромінення з кобальтового джерела на 201 промінець, кожен із яких не шкодить людському організмові. Ці промінчики сходяться в запрограмованій точці і всі разом спрацьовують як ніж — знищують і пухлину, і метастази. Головне, що апарат дозволяє позбавити новоутворення (ракових клітин) у глибині мозку, не пошкоджуючи його. А щоб зробити таке втручання традиційним шляхом, нейрохірург повинен добиратися до пухлини через ділянки здорового мозку. При цьому він, безумовно, знає, що після операції пацієнт матиме певні проблеми — залежно від того, яку ділянку доведеться травмувати: або мова буде порушена, або зір, слух чи рухливість. Інакше не вийде — рятуючи життя, у багатьох випадках доводиться жертвувати здоров’ям: людина житиме, але залишиться інвалідом. А гама-ніж дозволяє цього уникнути.

Візьміть до уваги, що багатьох пацієнтів доводиться відмовляти від операції — бо пухлина або прилягає до життєво важливих центрів мозку, або міститься у важкодоступних для хірургічного втручання місцях. Крім того, є ще ціла низка хронічних захворювань, при яких нейрохірургічні операції з трепанацією черепа і наркозом — протипоказані. Гама-ніж схожий на своєрідний головний убір із двома сотнями отворів, у якому пацієнт почувається спокійно, навіть слухає музику. Немає ні болю, ні крові, жодного розрізу на шкірі — навіть голову не голять, як це робиться перед звичайною операцією, а по закінченні лікування пацієнт сам іде у свою палату.

— Хочеться вірити, що вдасться зібрати гроші й нарешті купити гама-ніж. Чи будуть у такому разі операції безплатними, чи все ж таки пацієнтам доведеться платити?

— Ні. Я вважаю, що операції будуть безплатними. Тим паче якщо гама-ніж купимо тільки за народні кошти, а не за державні. У Чехії зі своїх громадян за таке лікування грошей не беруть, ми теж так маємо діяти. Думаю, ми обов’язково виготовимо пам’ятну стелу, на якій викарбуємо імена всіх, хто надсилав кошти, хто відгукнувся на наш заклик, і неважливо, скільки це було, — велика сума чи скромна пожертва з пенсії.

* * *

Одного разу в іміджевій телепрограмі один із шанованих народних депутатів показував свій маєток і храм, який він збудував для своєї родини. «Кажуть, із Богом не можна розрахуватися, а я от церкву поставив», — щасливо усміхався він у камеру. Це теж данина моді — останніми роками в Україні з’явилося чимало «приватних» храмів, на тлі яких так люблять фотографуватися народні депутати. Однак будова перетворюється на справжню церкву тільки тоді, коли в ній постійно щиро моляться. Кажуть — місце має стати намоленим. Якщо ж оснащення наших лікарень і далі так відставатиме від світових стандартів, то незабаром нікому буде бити поклони перед позолоченими іконостасами.

Гадаю, ми ще матимемо нагоду подякувати тим співвітчизникам, які підтримають цю благодійну акцію. Проте не відкладайте добру справу на завтра, бо для багатьох пацієнтів, котрі чекають на операцію, буде запізно, — щороку тільки від пухлин головного мозку йдуть із життя понад 1500 дорослих та дітей.

Розрахунковий рахунок 35226009000051, банк УДК в м. Києві,

МФО 820019, КП 6561020/2,

ЄДРПОУ: 02011930

Інститут нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова АМН України

Для купівлі апарата гама-ніж

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі