ГМ-мікроби проти пандемії - Здоров’я - dt.ua

ГМ-мікроби проти пандемії

14 січня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №1, 14 січня-21 січня

Важко, напевно, знайти людину, яка жодного разу в житті не відчувала зубного болю і страху перед неминучим візитом до стоматолога...

Важко, напевно, знайти людину, яка жодного разу в житті не відчувала зубного болю і страху перед неминучим візитом до стоматолога. Окремі компанії перетворили боротьбу з карієсом у невичерпне джерело доходів, пропонуючи різноманітні зубні пасти, жуйки та інші панацеї. Проте Мартін Таубман, який очолює відділ імунології Бостонського інституту Форсіс, вважає, що карієс — це інфекційна хвороба, поширеність якої сягнула стадії пандемії виключно через неадекватне лікування. На його погляд, для повної й остаточної перемоги над нею необхідно провести загальну вакцинацію всіх однорічних дітей. Для цього досить «пшикнути» у ніс спеціальним аерозолем зі специфічними антитілами, здатними знищувати ті різновиди бактерій, які виробляють кислоту, що руйнує зубну емаль. У ротовій порожнині живе кілька сотень видів бактерій, але карієс викликає практично лише один із них — Streptococcus mutans. Людський організм виявився практично беззахисним перед ним, а ось генетично модифіковані рослини вже навчилися виробляти антитіла, здатні знищувати ці шкідливі бактерії. Щоправда, про перспективи комерційного використання цього досягнення поки що не йдеться.

Зате американська ж компанія Oragenics уже кілька років домагається визнання свого методу боротьби з карієсом, теж побудованому на використанні ГМ-організмів. Представники компанії «вивели» особливі бактерії, які виживають тих, хто виробляє руйнівну для зубної емалі кислоту. Щоб позбутися карієсу, досить «розселити» «хороших» мікробів на своїх зубах (процедура, хоч і відбувається в кріслі в стоматолога, цілком безболісна й займає кілька хвилин). Працювати над цією методикою лікування почали ще 25 років тому, і 1998 року представники компанії вперше звернулися до американського агентства з контролю за якістю харчових продуктів та лікарських препаратів (FDA) по дозвіл на проведення клінічних досліджень. Оскільки «мирні» бактерії в процесі мутацій можуть перетворитися на дуже небезпечні, з’являлися дедалі нові вимоги до запобіжних заходів. У результаті компанія вивела нову культуру мікроорганізмів, метаболізм яких будується на амінокислоті, що вкрай рідко трапляється в раціоні людини. Щоб підтримувати життєздатність своїх «квартирантів», необхідно двічі на день чистити зуби спеціальною зубною пастою, яка містить саме цю кислоту. Інакше ГМ-бактеріям загрожує голодна смерть.

З урахуванням цієї модифікації, FDA все-таки дозволила провести випробування на 15 добровольцях. Щоправда, лише на тих, які своїх зубів уже не мають і користуються зубними протезами. Такий запобіжний захід цілком виправданий: на випадок непередбаченого розвитку подій протези разом із мікробами можна швидко видалити. Адже на цьому етапі тестування перевіряється не ефективність нового методу лікування, а його безпека. Якщо все піде гладко, то вже до 2010 року нова методика може стати загальнодоступною.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво