Гамма-ніж — був, є чи буде?

Поділитися
Для тих, хто стежить за акцією зі збирання грошей на придбання гамма-ножа, у мене є, як ведеться, дві новини...

Для тих, хто стежить за акцією зі збирання грошей на придбання гамма-ножа, у мене є, як ведеться, дві новини. Почну з хорошої: збирання грошей триває. Завдяки чуйності наших співвітчизників, на спеціальному рахунку вже накопичилося понад 1 мільйон 300 тисяч гривень. Новина погана: в Україні як не було, так і немає гамма-ножа, і невідомо коли він з’явиться — держава дотепер ніяк не відреагувала на благородний порив своїх громадян. Хоча в один із днів здалося, що щастя дуже близько.

На одному з останніх засідань Верховної Ради народний депутат В.Калінчук розповів про акцію і закликав колег проголосувати за виділення бюджетних коштів на придбання цього апарата. Депутати підтримали ідею і проголосували «за». Це дуже обрадувало всіх, хто причетний до проведення акції, але, на жаль, через вибори знову все зависло. Мало того, під час обговорення стався прикрий інцидент, який цілком може дискредитувати ідею всенародного збирання коштів.

Усі ці новини першою повідомила мені Валентина Єщенко, киянка, життя якої торік урятували празькі лікарі з допомогою гамма-ножа. Тому пацієнтка Інституту нейрохірургії, у минулому — народний депутат В.Єщенко так багато часу і зусиль витрачає на те, щоб такий апарат з’явився й в Україні. У день голосування її голос тремтів із радості: «Здійснилося! Хоча результат голосування буквально висів на волосині. Почитайте стенограму виступу депутата-соціаліста І.Бокого і ви все зрозумієте».

Як свідчить цей документ, під час обговорення питання народний депутат І.Бокий заявив буквально таке: «Збирати гроші на гамма-ніж справа, звичайно, хороша, але хочу повідомити вас, що в Україні гамма-ніж уже півтора року як є. Про це мене повідомив голова Рахункової палати. Тільки одне лихо, що за ці півтора року не знайшли фахівців, які можуть його встановити. Ви розумієте — ми збираємо гроші, а Міністерство охорони здоров’я не може зарадити тому, що в нас уже є».

Виходить, права рука не знає, що робить ліва, а ми всім миром на цю забаву ще й гроші збираємо!..

У телефонній розмові І.Бокий вкотре підтвердив вищесказане, посилаючись на джерело своєї інформації — Рахункову палату. Довелося звернутися до цього відомства. Ситуацію прокоментував головний контролер—директор департаменту з питань науки та гуманітарної сфери Ярослав Фліссак.

— Наші фахівці нещодавно закінчили планову перевірку ефективності використання коштів Державного бюджету України, виділених Міністерству охорони здоров’я на централізовану закупівлю дорогого обладнання в 2004—2005 рр. Та хочу підкреслити, що в підготовленому нами звіті немає жодного слова про гамма-ніж. Коли дискутували в залі Верховної Ради, то, найшвидше, мали на увазі гамма-терапевтичні апарати, які використовуються в онкології. За зазначений період їх було придбано 15 штук, на що витрачено понад 45 мільйонів бюджетних гривень. А в дію було введено лише... чотири установки.

— А куди поділася решта?

— Напевно, вкриваються пилом десь на складах, чекають свого часу. Наприклад, онкодиспансери Дніпропетровської, Харківської та Київської областей отримали це обладнання ще наприкінці 2004 року, але дотепер не встановили, бо ніде — немає відповідного приміщення. Подібна ситуація склалася й у Київській міській онколікарні.

— За цей час цілком могли їх збудувати, щоб забезпечити онкохворим справді сучасну медичну допомогу. А, узагалі, при закупівлях ураховують, що таку апаратуру будь-де не встановиш?

— Ми дійшли висновку, що чиновникам Мінздоров’я не властивий державний підхід: через відсутність графіків постачань і технічних вимог до приміщень для монтажу тривалий час — від 2 до 14 місяців — простоювало дороге обладнання на загальну суму понад 65 мільйонів гривень. У цілому ж тільки за два останніх роки при централізованій закупівлі обладнання через різноманітні порушення неефективно було використано майже 600 мільйонів гривень бюджетних грошей (або 78% выд загальної суми).

Загалом, ситуація дуже нагадує стару приказку: чи то мужик шапку вкрав, чи то в нього вкрали, але щось там таке було. З одного боку, І.Бокий правий — Мінздоров’я, як видно зі звіту Рахункової палати, не в змозі раціонально розпоряджатися ні грошима, ні обладнанням. А з другого боку, виступаючи в парламенті, І.Бокий був неправий — оскільки жодного гамма-ножа на бюджетні гроші ніколи не купували. Хоча потреба в цьому є, і дуже гостра. На думку фахівців, щорічно від пухлин головного мозку і вад розвитку судинної системи (мозку) ідуть із життя понад 1500 дорослих і дітей. Реальні цифри можуть бути набагато більші, бо багато хворих не стають на облік, знаючи, що в таких випадках вітчизняна медицина допомогти їм не може, а грошей на лікування за кордоном у них немає.

— Багатьох із них можна було б урятувати з допомогою гамма-ножа, — вважає заступник директора Інституту нейрохірургії АМН імені А.Ромоданова, професор В.Цимбалюк. — Саме цей апарат був створений для ефективного лікування пацієнтів з онкопатологіями головного мозку — він успішно пройшов апробацію в клініках усіх розвинених країн світу. Так, він коштує недешево, але замінити його сьогодні загалом нічим. Щоправда, є більш досконалий апарат — кібер-ніж, який поєднує у собі найкращі можливості лінійного пришвидшувача і гамма-ножа, але коштує він на порядок дорожче — нам про нього навіть мріяти не доводиться. А вищезгадані гамма-терапевтичні установки не застосовуються для радіохірургії пухлин головного мозку.

Нашим пацієнтам ми можемо подати лише так звану традиційну нейрохірургічну допомогу — класичну операцію з наркозом, кровотечами, тривалою реанімацією і реабілітацією. Хоча в інституті є фахівці, які пройшли підготовку і можуть працювати з гамма-ножем, після застосування якого пацієнт уже наступного дня може йти додому. Ми втомилися переконувати державу в тому, що це справді потрібне обладнання. Остання моя розмова відбулася в Міністерстві фінансів — там дуже серйозно поставилися до інформації, обіцяли підтримку, але вибори й наступні події знову відсунули розв’язання проблеми на невизначений час.

Зважаючи на електронну пошту, яку одержала редакція, це засмучує багатьох. Та водночас наші читачі, не надто сподіваючись на державу, щиро підтримують акцію та пропонують свою допомогу. Навіть із далекої Канади, звідки нам надіслав листа Сергій Рассказов:

«Я — учень професора В.І.Цимбалюка, проходжу підготовку в університеті Манітоба (Вінніпег). Прочитав статтю «Хто поміняє депутатський мандат на гамма-ніж?» у «Дзеркалі тижня» (№2, 2006) і сповістив про це керівника моєї програми — професора Веста, завдяки зусиллям якого і з’явився свого часу перший гамма-ніж у Канаді. Він відразу запропонував свою допомогу — клініка готова надати можливість нейрохірургу з України протягом року безплатно пройти підготовку по застосуванню гамма-ножа, що включає як нейроонкологію, так і функціональні захворювання головного мозку. Він також готовий виступити в парламенті України, щоб пояснити депутатам необхідність цього апарата для нейрохірургічних хворих. Я, у свою чергу, пропоную свою гостинність колезі з України на час його стажування. Я вірю, що українська діаспора підтримає збирання коштів для купівлі цього апарата й прошу вас допомогти в перерахуванні коштів, може, через фонд вашого видання, тому що на рахунок Інституту нейрохірургії, який зазначений у статті, неможливо перерахувати іноземну валюту».

Лікар С.Рассказов має рацію: багато наших співгромадян, котрі працюють за кордоном, готові взяти участь у доброчинній акції. Та виявляється, це непросто.

«Після статті в «ДТ» (№ 7, 2006 р.) багато моїх друзів, які живуть за кордоном, вирішили переказати гроші на цю добру справу, — повідомляє наша читачка Т. — Оскільки був зазначений лише гривневий рахунок, вони звернулися до Інституту нейрохірургії АМН із проханням повідомити реквізити рахунка, на який можна переказувати гроші з-за кордону. На жаль, нам відповіли, що валютного рахунка немає. Але чому? Зважаючи на відгуки на форумі, де обговорювалася стаття, цим питанням переймався багато хто. У мене прохання до організаторів акції — якщо вже взялися за справу і просите про допомогу, то будьте ласкаві її прийняти!»

— Валютного рахунка справді в нас немає, — із прикрістю констатує В.Цимбалюк. — Ми дуже сподівалися на те, що держава все-таки відгукнеться, підтримає шляхетні пориви громадян і нам не доведеться гаяти час на те, щоб відкривати валютний рахунок, на жаль, у нашій ситуації це дуже непроста процедура.

А іншого виходу, схоже, немає. Передвиборна добродійність закінчилася. Чи пригадає хтось у новій Верховній Раді про рішення з приводу придбання гамма-ножа — велике запитання. А якщо його не врахують під час підготовки проекту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік», то грошей нинішнього року не чекайте. Найшвидше, нейрохірургам все-таки доведеться зайнятися відкриттям валютного рахунка. Хоча б заради тих тисяч пацієнтів, для яких гамма-ніж — остання надія.

Розрахунковий рахунок 35226009000051, банк УДК у м. Києві, МФО 820019, КП 6561020/2, ЄДРПОУ: 02011930 Інститут нейрохірургії ім. А.Ромоданова АМН України

Для придбання апарата гамма-ніж

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі