Епідемія за рознарядкою

Поділитися
Золота осінь цього року, як і багато років поспіль, розпочалася в нашій країні традиційно. Ні, не хр...

Золота осінь цього року, як і багато років поспіль, розпочалася в нашій країні традиційно. Ні, не хризантеми і не клени, що палахкотять барвами, повідомили нас про її прихід — про це подбав Український центр грипу та ГРЗ. Увесь минулий тиждень засоби масової інформації — електронні та друковані — цитували директора цієї установи, який укотре залякував народ тим, що епідемія страшного грипу вже не за горами. Біжучий рядок на телеканалах авторитетно й лаконічно, як за колишніх часів радянський телеграф, повідомляв: «Епідемія грипу почнеться в перших днях грудня. Фролов». Лікарі-практики реагують на подібні заяви з легкою посмішкою — кілька років поспіль у нашій країні не було більш-менш помітної епідемії грипу. Подекуди невеликі спалахи були, але не настільки масові і серйозні, щоб із року в рік лякати ними народ. Проте ж лякають. Отже, знають навіщо.

Рік тому ситуація була аналогічна — представники Українського центру грипу оголосили епідемію з осені й до самої весни, щоразу переносячи її прихід на кілька тижнів. Понад те, епідемію перехрестили на пандемію, остаточно залякавши довірливих пацієнтів. І в Інтернеті, і в ефірі гуляли страшилки, що посилено нагадували про «іспанку» й погрожували мирному населенню неймовірною кількістю жертв. З посиланням на ВООЗ стрімко змінювалися цифри — з кількох тисяч доросли, ні багато ні мало, до 300 мільйонів. Зрозуміло, стосовно всієї планети. Однак, на думку пророків, це лихо не обійшло б і України.

Погодьтеся, у наш час медична допомога дещо відрізняється від тієї, яка була за років «іспанки». І результати лікування вірусу грипу — відповідно. Тому для переконливості скористалися галасом навколо пташиного грипу. Про кожну жертву повідомлялося не стільки з жалем і співчуттям, скільки з погано прихованим тріумфом — от бачите, а ви не вірили! Вірусологи, як і інфекціоністи, висловлювалися обережно, оскільки точно не було відомо, від чого померли люди в Південно-Східній Азії, чи подавали їм адекватну медичну допомогу — адже переважно повідомлення надходили про випадки смерті у віддалених селах, де й лікаря ніхто не бачив. Та хто слухатиме ці міркування, коли рекламна кампанія вже набрала обертів! Ні, рекламували не грип, а вакцину проти нього. І настільки переконливо, що влада багатьох міст щедро виділяла кошти зі своїх небагатих бюджетів на вакцинацію так званих груп ризику. Пам’ятаю, на цей гачок неодноразово потрапляв і київський голова, який підписував розпорядження про проведення протиепідемічних заходів у школах-інтернатах, притулках для літніх людей і дитячих будинках.

На думку академіка Жанни Возіанової, безперечного авторитету серед інфекціоністів та епідеміологів, грипом у нас просто спекулюють. Його «визначають» у будь-яку пору року, навіть вивели «новий» штам, не відомий офіційній науці.

«Коли не знають, на що хворий пацієнт, пишуть: «Літній грип». Майте на увазі, якщо у вас визначили таку хворобу — негайно змінюйте лікаря. Літом грипу не буває. Та й не щозими він трапляється, хоча в нас, як показує досвід, це універсальний діагноз: близько 95% усіх інфекційних захворювань у Києві списують на грип і ГРВІ. Адже це дуже зручно:
об’єднати в одну десятки різноманітних хвороб з респіраторним синдромом і навіть без нього — тоді й специфічна діагностика не потрібна, і епідемію грипу можна оголошувати хоч щороку. А це вже привід оголошувати карантин, проводити масові вакцинації та інші заходи, які вимагають чималих матеріальних витрат. Кілька років поспіль було дуже багато галасу, скільки сил і коштів було витрачено на боротьбу з епідемією, але... грипу в клініці ми так і не бачили! Під діагнозом «грип» або «ГРВІ» можуть «сховати» все що завгодно — від геморою до туберкульозу.

Ми якось підрахували: за один рік через наше відділення пройшли хворі приблизно з 50 різноманітними захворюваннями, а направлені вони були зі стандартним діагнозом «грип». Тривогу викликає те, що більшість пацієнтів госпіталізували в найважчому стані — адже з таким діагнозом, як правило, вдаються до самолікування», — вважає Жанна Возіанова.

Кілька років не тільки в столиці, а й в інших регіонах епідемії грипу, на щастя, не було. Хоча витрати — і чималі! — на нього були. У Криму, наприклад. У грудні минулого року з резервного фонду було виділено кошти для вакцинації аж 400 тисяч жителів півострова. Погодьтеся, група ризику вийшла надто численна. Як виявила перевірка ГоловКРУ, на закупівлю протигрипозної вакцини було витрачено 2,7 мільйона гривень. Щоправда, просили кошти для 400 тисяч пацієнтів, а закупили лише 127,7 тисячі доз. Поки оформили, поки привезли, сезон грипу, судячи з усього, уже закінчувався. Як же розпорядилися цим специфічним медпрепаратом? За офіційними даними МОЗ, поданими в ГоловКРУ, щеплення було зроблено всього 14,8 тисячі кримчан. Однак крім цього, якимсь дивом удалося списати ще 108,5 тисячі доз вакцини. Залишок же — понад 4 тисячі доз на суму майже 86 тисяч гривень — просто пропав, бо на момент перевірки минув термін придатності препарату.

Як видно з результатів перевірок, проведених ГоловКРУ і Рахунковою палатою України, Мінздоров’я вміє як слід використовувати бюджетні гроші. Щоправда, пацієнти чомусь цього не відчувають. І все-таки, якщо хтось, хто ухвалює рішення, зверне увагу на результати перевірок, то може статися, що грошей на вакцинацію і не виділять. Просто так не виділять, та якщо вчасно «підметушитися» і настрахати епідемією, то, може, й воздасться. І чимало отримають, адже вакцина постійно дорожчає, а в групу ризику можна включити півкраїни. Та й виробники в боргу не залишаться — адже це товар, який швидко псується, потрібно знайти спосіб його реалізувати. Тепла осінь дещо загальмувала процес — у такі дні мало хто вірить поганим прогнозам. Однак із першими морозами з’явилися й перші страшилки. «Попри те, що до нас прийдуть зовсім нові форми вірусу — Вісконсін і Малайзія, — вакцини містять їхні штами», — повідомляють Інтернет-видання з посиланням на директора Українського центру грипу Аркадія Фролова і передають його рекомендацію — негайно робити щеплення.

Коли чуєш про небезпеку з усіх боків, мимоволі починаєш вірити, що це загрожує і тобі, і твоїм близьким, і з вдячністю приймаєш пораду, як уникнути таких прикрощів. Однак оскільки фахівці центру грипу щороку радять те саме, це дещо знижує рівень довіри і змушує шукати інші джерела інформації. Яким же був мій подив, коли на офіційному сайті ВООЗ я знайшла рекомендації дещо іншого характеру — виявляється, вакцинацію проти грипу в Північній півкулі слід проводити з листопада 2007-го по квітень 2008 року. Тобто через рік. Чи ми вже не в Північній півкулі?

— Справді, ВООЗ називає три штами грипу, які циркулюватимуть найближчим часом, але спочатку вони відвідають Південну півкулю планети, а потім, майже через рік, «зазирнуть» і до нас, — пояснив мені Анатолій Печенка, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О.Богомольця. — Наразі ж рекомендації стосуються Екваторіального регіону, а зовсім не європейських країн. Усі три віруси, названі ВООЗ, можна сказати, наші «знайомі» — вони вже циркулювали планетою, зокрема в Україні. Як видно з аналітичної довідки, незначні спалахи Н1N1 (його називають Нова Каледонія) було зафіксовано в Азії, Африці, а також у Європі — зокрема в Латвії, Росії та Україні. Вірус Н3N2 (Вісконсін) — теж не новий для нас, цей штам циркулює вже 30 років, він жодним чином не може викликати епідемію. І, нарешті, грип В (т.зв. Малайзія) теж в останні роки засвітився, отже, новим для нас він не буде. Тому говорити про епідемію, а тим паче про пандемію — немає жодних підстав.

— А за яких обставин можлива пандемія?

— Коли з’явиться новий штам вірусу грипу А. Тоді спалахом, як зазвичай характеризують випадки захворювання, не обійтися, може виникнути пандемія. Та слід ураховувати, що під спалахом у нас і за кордоном мають на увазі різні ситуації. У них навіть п’ять—шість випадків потрапляють під це визначення, а в нас лік починається з кількох сотень. До речі, у США, як правило, використовують поняття «колд» — застуда. Відомо, що всього існує близько 300 вірусів, які вражають дихальні шляхи, їх ніхто не розрізняє — відсутні як специфічне лікування, так і діагностика. Зате грип стоїть окремо і до нього особливий підхід. А в нас навпаки — кожна застуда іменується грипом і кожний випадок, коли діагноз не виразний. А це небезпечно насамперед тим, що люди, надивившись реклами, вдаються до самолікування.

— Наскільки небезпечний грип, справжній, вірусний?

— Грип не має хронічної форми — хворий або видужує, або... ні. Справжній грип — це важке захворювання, яке супроводжується високою температурою, кашлем, болями в м’язах, іноді хворий навіть марить. Якщо організм здоровий, він відносно швидко з цим упорається, але для хронічних хворих, людей похилого віку такий стан небезпечний, він вимагає лікарської допомоги. Скажімо, для пацієнтів із цукровим діабетом він небезпечний тим, що може викликати ускладнення у вигляді пневмонії чи менінгіту. Саме тому так небезпечне самолікування. Років вісім тому в нашому відділенні справді був грип — до нас привозили людей похилого віку саме з такими ускладненнями. Але в останні роки не було жодного подібного випадку, як, утім, і епідемії грипу, — запевнив Анатолій Михайлович.

Однак вакцинація не просто рекламували, а можна сказати — нав’язували. І хоча більше лякали пташиним грипом (Н5N1), проти якого, як відомо, вакцини немає, усе одно наполегливо рекомендували негайно звернутися до клініки та зробити щеплення.

«Жодний вірус грипу, з яким сьогодні має справу медицина, не був людським — усе це віруси пташиного грипу, що абсолютно точно доводять молекулярно-біологічні аналізи, — пояснив завідувач кафедри вірусології біологічного факультету Київського національного університету імені Т.Шевченка професор Валерій Поліщук. — Усі штами грипу, які потрапляли до людей, були «перебіжчиками» від донорів — птахів, тобто вірусами, які зазнавали мутації й знаходили собі нове коло господарів. Та це зовсім не означає, що вакцину для птахів можна пропонувати для людей, вона точно не підходить. У світі чимало лабораторій, які готові з допомогою сучасних біотехнологій виробляти необхідні вакцини, тільки проблема в тому, що ніхто не знає, до якого конкретного штаму їх потрібно підбирати. Стратегія захисту населення планети від можливої пандемії пташиного грипу полягає в тому, що як тільки де-небудь виникне спалах, його буде локалізовано, виділено штам, що його спровокував, і буквально за два тижні лабораторії приготують біотехнологічні вакцини, які й вирішать первинну проблему.

Але слід ураховувати й те, що вірус — своєрідний гість в організмі, а гостеві невигідно вбивати свого господаря — тому що тоді він залишиться голодним і бездомним. Мало того, за роки співіснування віруси навчилися поводитися так, що носії навіть не дуже їх помічають — вони їм майже не заважають. Це стосується не лише птахів. В організмі людини живуть різноманітні віруси, але латентно, вони дають про себе знати у виняткових випадках. Важке ураження, як правило, трапляється, коли організм дуже ослаблений і не може захищатися».

Якщо імунітет з якоїсь причини ослаблений, вакцинація, на думку медиків, замість щита може стати дуже небезпечною зброєю. І радити її всім без винятку — принаймні неетично. Та все лихо в тому, що в нас дотепер немає ні стандартів лікування, ні відповідальності за лікарські помилки та заочні рекомендації. Відомо, що в США були зафіксовані трагічні випадки, коли пацієнти вмирали після щеплення від грипу. Справа доходила до суду, й родичі отримували максимально можливі — близько мільйона доларів — компенсації за моральну шкоду. Так, ці гроші не повернули тих близьких і рідних, які передчасно пішли з життя, але це змусило більш серйозно ставитися і до щеплень, і до рекомендацій, і до самих пацієнтів. Там нікому й на думку не спаде поголовно робити щеплення людям з групи ризику. Адже будь-який фахівець знає, що перед вакцинацією необхідно обстежити пацієнта, переконатися у відсутності протипоказань. У нас же в прямому ефірі українського радіо на всю країну лунає рекомендація — щеплення потрібне всім, а тим паче людям похилого віку. І жодної альтернативи. Відомо, що слово лікаря має особливий вплив на людей. Мабуть, цим і користуються фармфірми, які давно мріють про поголовну вакцинацію всього населення.

Адже ідея ця не нова, як кажуть, вона пройшла випробування часом. Відомо, що в Японії з 1976 року щеплення проти грипу стали обов’язковими — школярам їх робили двічі на рік. Проте згодом були отримані приголомшливі результати — захворюваність зросла в 12 разів! Знадобилося майже 10 років, щоб подолати опір тих, хто лобіював масову вакцинацію проти грипу. Та, що цікаво, коли число щеплень зменшилося втричі, захворюваність, усупереч прогнозам виробників вакцини, не зросла, а навпаки — значно знизилася. У країні, за словами медиків, було зафіксовано чимало трагічних наслідків бездумної вакцинації — майже 50 дітей померли, а близько сотні залишилися інвалідами.

Те, що вакцина — небезпечний медпрепарат, підтверджує і недавнє повідомлення з Ізраїлю. Міністерство охорони здоров’я призупинило вакцинацію населення після того, як померли четверо людей похилого віку, що отримали таке щеплення. Наразі триває розгляд, але вже відомо, що цим пацієнтам робили щеплення принаймні три роки поспіль. (В Українському центрі грипу та ГРЗ цей факт, мабуть, вважають не вартим уваги — під час прямого ефіру директор просто відмахнувся від запитання ведучої — мовляв, про що говорити, якщо всім пацієнтам було за 70!). Проте цей трагічний випадок підтверджує слушність висновків фахівців, які вважають щорічні щеплення проти грипу дуже небажаними, а точніше — небезпечними. Як докази наводять випадок на одному з промислових гігантів, де роботодавець погодився оплатити вакцинацію працівників, щоб уникнути епідемії на цілодобовому виробництві. Уперше все пройшло успішно, але через рік картина була зовсім не радісна — титри антитіл були на порядок нижчі, ніж раніше, і чергова респіраторна інфекція, яка відвідала місто, відправила півкомбіната на лікарняний. У зв’язку з цим, на думку інфекціоністів, заслуговує на увагу досвід московської влади, яка вже кілька років поспіль по-своєму веде боротьбу проти ГРВІ та грипу. Там, на відміну від нас, до групи ризику відносять передусім медичних працівників, які контактують з хворими як у поліклініках, так і під час викликів додому. За рахунок бюджету для них закуповують вітаміни та медпрепарати, які індукують інтерферон, підвищуючи тим самим імунітет. Принаймні це дуже корисно для здоров’я в холодну пору року. А пенсіонери, на яких у нас списують тисячі доз дорогої вакцини, у розпал епідемії можуть спокійно сидіти вдома й не ловити вірусів в багатолюдних місцях. Як профілактичні набагато ефективніші будуть улюблені народні засоби — від часнику до лимона з медом. Головне, щоб вони менше радіо слухали, особливо коли їх закликають робити щеплення проти грипу, котрий, якщо й прийде до Північної півкулі, то лише через рік після того, як здолає екватор. Принаймні так вважають міжнародні експерти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі