Бутони і зав’язі на стовбурі клітинної терапії

Поділитися
Здавалося б, після скандалу, що вибухнув навколо сфальсифікованого південнокорейським ветеринар...

Здавалося б, після скандалу, що вибухнув навколо сфальсифікованого південнокорейським ветеринаром прориву в можливостях застосування ембріональних стовбурових клітин, провалля між рекламними обіцянками спеціалізованих клінік та викривальними заявами критиків цього напряму досягне глибини Маріанської западини. Проте насправді пережита на початку року криза змусила представників світової наукової громадськості мобілізуватися і заразом підбити проміжні підсумки розвитку клітинної терапії, а також чіткіше визначитися з її перспективами.

Фантастика
в реальності

Найретельніше аналізувала ситуацію, що склалася, Американська асоціація наукового прогресу. Саме у її виданні журналі Science і було розміщено сенсаційні статті доктора Вонг Ху Сук про першу успішну спробу клонування людських ембріонів та одержання стовбурових клітин «під» конкретного пацієнта, на які через 20 місяців довелося давати спростування. За оцінками експертів, цей скандал відкинув фундаментальні дослідження в галузі клітинних технологій мінімум на півроку назад, а прикладні напрями їхнього застосування — на три роки. Однак при цьому констатувалося, що стовбурові клітини вже успішно використовуються у лікуванні 67 різноманітних патологій та захворювань, а кількість патентів, виданих на різні способи їх застосування, ще торік перевищила дві з половиною тисячі.

Найвідомішою сферою застосування стовбурових клітин є трансплантація кісткового мозку, понад 30 років використовується клітинна технологія у лікуванні лейкемії та інших форм раку і захворювань крові. Як відомо, клітини крові формуються в кістковому мозку за безпосередньої участі дорослих стовбурових мультипотентних клітин і безперервно у величезних кількостях надходять у кров’яне русло для виконання своїх специфічних функцій. Зокрема функцією лейкоцитів, або білих клітин крові, є знешкодження всіх чужорідних елементів. Проте при захворюванні на лейкемію лейкоцити за рахунок свого ракового переродження втрачають здатність виконувати свої захисні функції і починають завдавати непоправної шкоди іншим органам. Лікування лейкемії здійснюється у двох напрямах — знищенні «неправильних» лейкоцитів і створенні умов для їхнього заміщення «правильними». Перше завдання традиційно вирішують з допомогою хіміотерапії, і за найбільш сприятливого варіанта розвитку подій цього може виявитися достатньо для того, щоб надалі організм сам упорався із захворюванням. Проте нерідко доводиться діяти і жорсткішими методами — до хіміотерапії підключають радіотерапію, в результаті чого знищуються як самі аномальні лейкоцити, так і кістковий мозок, котрий їх виробляє. Для його заміщення і використовуються стовбурові клітини. У класичному варіанті їх одержують із кісткового мозку здорового донора, що має відповідні імунологічні характеристики. У дитячій онкогематології досить буденною стала вже операція з трансплантації стовбурових клітин пуповинної крові. Для лікування ж дорослих пацієнтів однієї дози такої крові недостатньо. Втім, нещодавно вчені знайшли спосіб збільшення чисельності популяції стовбурових клітин кордової крові втричі за допомогою спеціального інгібітору GSK-3.

Аналогічні схеми використовуються і в лікуванні багатьох інших гематологічних патологій, аутоімунних захворювань і під час відновлення після хіміотерапії різних форм раку. Проте цим можливості стовбурових клітин не обмежуються. Напрями їхнього застосування можуть бути такими:

— трансплантація власне стовбурових клітин;

— вирощування in vitro окремих органів і тканин із метою їхньої подальшої трансплантації;

— управління поведінкою стовбурових клітин у межах людського організму;

— вирощування in vitro окремих органів і тканин із метою розробки й випробування на них нових методик лікування;

— боротьба з раком.

Ескадрон гусар летючих

У дослідах на тваринах трансплантація стовбурових клітин вже показала чудові результати у лікуванні таких захворювань, як цукровий діабет, хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера, травми головного і спинного мозку, захворювання печінки, облисіння. У мишей стовбурові клітини найрізноманітнішого походження (в тому числі й людські) допомагали відновлювати синтез інсуліну при захворюванні на діабет, дофаміну — при паркінсонізмі, порушені нервові сполучення за хвороби Альцгеймера і мозкових травм тощо. Перші несміливі клінічні випробування не завжди давали настільки втішні результати, крім того, вимоги до контролю виявлялися значно жорсткішими. Так, наприклад, у лікуванні хвороби Паркінсона за західною методикою стовбурові клітини вводяться у спеціальні отвори в черепі. На стадії експерименту цілком достатньо групи інтактних тварин, а також порівняння показників рухових функцій. А клінічні дослідження вимагають симуляції хірургічної операції з виконанням усіх до- і післяопераційних процедур, а також проведення психологічних тестів. (До речі, наша вітчизняна методика передбачає менш травматичне введення стовбурових клітин — поєднання внутрішньовенної ін’єкції з їхньою імплантацією в жирову клітковину — і до того ж дає більш переконливі результати). Проте дуже красномовним є факт одержання дозволу від американського управління з контролю продуктів харчування і лікарських препаратів (FDA) на проведення техаськими медиками першого етапу клінічних досліджень з лікування стовбуровими клітинами травм головного мозку у дітей. Останні є в Америці найпоширенішою причиною смерті та інвалідності у віковій групі до 25 років. Експерименти на мишах показали, що ін’єкції стовбурових клітин тваринам з мозковими травмами за чотири місяці відновлюють їхню здатність пересуватися за допомогою задніх лап. Нинішній експеримент має продемонструвати хоча б безпеку нової методики лікування.

Передбачається, що десятьом пацієнтам у віці від 5 до 14 років, які не більше 48 годин тому одержали травму голови, вводитимуть стовбурові клітини, отримані з їхнього ж кісткового мозку (узятого зі стегна). Кожного нового пацієнта братимуть для дослідження лише після того, як після попередньої операції мине не менше двох тижнів і за цей час не буде зареєстровано жодних ускладнень.

(Далі буде).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі