БІС — У РЕБРО, ВІРУС — У ПЕЧІНКУ

Поділитися
Європа стоїть перед порогом епідемії вірусного гепатиту. Нинішнього літа спалахи небезпечного захворювання захопили Італію та Іспанію...

Європа стоїть перед порогом епідемії вірусного гепатиту. Нинішнього літа спалахи небезпечного захворювання захопили Італію та Іспанію. Вважають, що головна причина масового поширення вірусного гепатиту в Старому Світі — зростання останніми роками потоку мігрантів з усього світу через Європу. До того ж, імунна система європейців виявилася надзвичайно піддатливою цій інфекції.

В Україні раніше простежувалися поодинокі випадки захворювання на гепатит, який у народі називався жовтухою. Проте нині ця хвороба набула масового поширення.

З чим це пов’язано? З цим та наступними запитаннями ми звернулися до завідуючої кафедрою гастроентерології та дієтології Київської медичної академії післядипломної освіти (КМАПО), декана терапевтичного факультету академії, директора науково-медичного, консультативного гастроентерологічного центру Міністерства охорони здоров’я України, доктора медичних наук, професора Наталі ХАРЧЕНКО.

— Останніми роками в Україні, так само як і у всьому світі, відбувається зростання захворюваності на хронічні гепатити, — розповідає Наталя В’ячеславівна. — Нині у світі налічується близько 400 млн. носіїв вірусу гепатиту В і ще понад 350 млн. інфіковані вірусом гепатиту С. При цьому з кожним роком захворюваність зростає. За даними ВООЗ, щорічно у світі від інфекції HBV (вірусний гепатит В) умирає понад мільйон чоловік.

У 75—80% випадках захворювання на гострий гепатит С згодом переходить у хронічну форму. За даними Національного інституту здоров’я США, мільйони інфікованих вірусом С у найближчі двоє- троє десятиліть стануть тяжкохворими, що призведе до збільшення смертності від цього виду гепатиту, цирозу печінки, гепатоцелюлярної карциноми втричі-четверо. Розвиток цирозу печінки протягом 10—15 років при хронічному гепатиті С становить 30—60% випадків.

В Україні також значно зросли захворюваність на гепатити, особливо на хронічні алкогольні та вірусні, і смертність від цирозів печінки.

Це пов’язано з багатьма причинами. Насамперед, неблагополучна екологічна ситуація, неякісна питна вода і продукти харчування, необгрунтоване приймання різноманітних лікарських препаратів. Адже печінка — це потужна дезінтоксикаційна лабораторія організму: в ній знешкоджуються та руйнуються отрути і токсини, які туди потрапляють. Крім того, зростання захворюваності печінки пов’язане ще з нерозважним вживанням алкогольних напоїв. Але, мабуть, одна з основних причин, яка викликає розвиток хронічних гепатитів, — вірусна інфекція. Це насамперед віруси гепатитів В, С і Д (чи дельта-інфекція), а також вірус гепатиту G. Нині виявлені нові віруси, які викликають гепатит, скажімо вірус TTV і SEN-вірус. Гепатит може викликати також вірус герпесу, цитомегаловірус та інші вірусні інфекції.

— Які з гепатитів найнебезпечніші? Медики також попереджають про хронічні токсичні гепатити, які проходять у прихованій формі.

— Усі гепатити небезпечні. Адже гепатит — це запальне захворювання тканини печінки. А будь- яке запалення цього органа пов’язане з порушенням його функцій. Печінка виконує, крім дезінтоксикаційної, білкову-синтетичну, жовчоутворювальну та інші функції. Тут синтезується білок (з амінокислот, що на-дійшли з їжею), вже властивий цьому організмові, жовч, яка виділяється через жовчовидільну систему в травний тракт, де бере участь у процесах травлення. А оскільки діяльність печінки така багатогранна, то зниження її функціональної активності внаслідок запального процесу шкідливе для організму. На щастя, він тривалий час компенсує порушення цих функцій, і частина здорової тканини печінки, що залишилася, при хронічних гепатитах дає раду тим навантаженням, які вона повинна виконувати. Але можливості печінки не безмежні. Тому її потрібно берегти.

Зазвичай на початкових етапах хронічні гепатити проходять приховано. Основні скарги хворих дуже нечіткі, «розпливчасті»: слабкість, зниження працездатності, незначна стомлюваність (так звана «печінкова лінь»), порушення сну та апетиту. Крім того, до симптомів гепатитів зараховують кровоточивість ясен, легке утворення синців, особливо на внутрішній поверхні гомілки і стегон, інколи можна бачити потемніння сечі, особливо після інсоляції (засмаги), приймання ліків або вживання алкоголю. Токсичні гепатити, попри інше, можуть ще пов’язуватись із промисловими отрутами та професійними «шкідливостями». Тому зі скарг не завжди встановлюють наявність захворювання, і тільки під час додаткового лабораторного та інструментального обстеження лікар може поставити точний діагноз.

Хронічні вірусні гепатити небезпечні тим, що гостра форма хвороби (особливо гепатиту С) часто проходить змазано, під маскою грипу, і пацієнт може навіть не здогадуватися, що перехворів на нього. При такому перебігу захворювання висока ймовірність, що пацієнти, хворі на вже сформований хронічний гепатит або цироз печінки, звернуться до лікаря запізно.

Досить часто причиною зараження вірусом гепатиту С є вживання наркотиків. Наша практика свідчить, що вірус гепатиту С і хронічний гепатит С нерідко виявляють у молодих хлопців, які проходять обстеження за направленнями військкомату. Причому, як правило, з’ясовується, що вони тільки один раз у житті «спробували» наркотичну речовину і начебто одноразовим шприцом. Пояснити зараження в цьому випадку можна, очевидно, тим, що зілля набирали із спільної ємності. Тому одна з головних причин розвитку хронічного гепатиту С — наркоманія.

— Але гепатити не щадять і зовсім невинних жертв. Що потрібно знати, щоб уникнути зараження?

— Однією з причин значного поширення вірусних гепатитів я б назвала відсутність елементарних знань про можливі шляхи передавання цієї інфекції. Вона може передаватися під час внутрішньовенних ін’єкцій, переливання крові та кровозамінників, під час пологів (від матері дитині), під час стоматологічних маніпуляцій, гінекологічних та інших оперативних втручань. (Тому нерідко вірусними гепатитами заражаються хірурги та гінекологи.) Можна заразитися і під час таких процедур, як педикюр, манікюр і татуяж, якщо недостатньо де-зінфікуються інструменти. Не виключений статевий шлях передавання вірусу. І все-таки, повторюю, переважно вірус передається через внутрішньовенні ін’єкції, трансфузії крові, потрапляння зараженої крові на ранки, дефекти шкіри.

— Чи небезпечний ускладненнями гепатит А, або хвороба Боткіна?

— Гепатит А передається повітряно-крапельним шляхом і, на щастя, не дає хронічних форм. Хоча нині є дані про те, що вірус гепатиту А може сприяти розвиткові автоімунного гепатиту.

— Чи трапляються випадки, коли хворі на вірусні гепатити самовиліковуються?

— На жаль, самовиліковування від вірусного гепатиту С трапляється рідко. Якщо хворі на вірусний гепатит В здебільшого видужують (що залежить від імунної системи людини), то вірусний гепатит С в 75—80% випадків переходить у хронічну форму. Саме ця категорія інфікованих і становить основну масу хворих на хронічні захворювання печінки.

— Цікаво дізнатися, що вас най-більше вразило в клінічній практиці?

— Насамперед кількість пацієнтів із хронічними вірусними гепатитами. Причому дуже часто люди не надають істотного значення цій інфекції. Мовляв, ну й нехай, я ж себе почуваю задовільно. Але це сьогодні, а завтра може бути набагато гірше. На жаль, лікування вірусних гепатитів коштує дорого. Крім того, зараз в усьому світі відпрацьовують нові схеми їх лікування: позитивна відповідь на існуюче лікування вірусних гепатитів за наявності вірусного гепатиту В виявляється лише в 35—45%, а за наявності хронічного гепатиту С — у 25—30% випадків.

Ще один неприємний факт. У багатьох пацієнтів простежуються позапечінкові прояви вірусної інфекції (особливо при гепатиті С). Тобто у хворих на першому плані може бути не так патологія печінки, як, приміром, прояви васкуліту, враження судин, нирок, кісткового мозку, хвороби крові тощо, що маскує наявність хронічного вірусного гепатиту.

— Як зберегти свою печінку здоровою?

— Необхідно пам’ятати про можливі шляхи зараження вірусними гепатитами і намагатися їх уникати. Боротьба з наркоманією — один з найважливіших моментів запобігання розвитку хронічних вірусних гепатитів. Друга умова — дотримання всіх правил стерилізації, дезінфекції інструментарію в стоматологічних, гінекологічних та хірургічних клініках. Третє. Важливий аспект профілактики — вакцинація дітей та осіб із груп ризику. Четверте. При виявленні вірусного гепатиту потрібно обов’язково пройти ретельне лікування в професіонала-гастроентеролога або інфекціоніста.

Щоб зберегти свою печінку здоровою, потрібно вживати якісну їжу (вона має бути повноцінною, із достатнім вмістом білків, вітамінів, мінералів та інших незамінних факторів харчування) і воду, без особливої потреби не приймати лікарських препаратів і дотримуватись культури вживання алкоголю. Зловживання останнім призводить до розвитку жирової інфільтрації печінки, а потім і хронічного токсичного гепатиту. Особливо небезпечне поєднання вірусної інфекції та вживання алкоголю.

Потрібно також боротися з інфекціями. Інколи причиною гепатиту буває тривала інфекція у внутріпечін-кових жовчних протоках і жовчному міхурі. Якщо є хронічний холецистит чи хронічний холангіт, необхідно їх лікувати — також із метою профілактики розвитку хронічного гепатиту. Потрібно вести здоровий спосіб життя, зміцнювати імунітет (захисні сили організму), щоб ніякий вірус (а їх в організмі багато) не викликав захворювання.

— У вашому гастроентерологічному центрі лікують, крім захворювань шлунково- кишкового тракту, також і печінку?

— Наш центр проводить лікування всіх захворювань органів травлення. Не можна лікувати тільки якийсь один орган. Потрібно лікувати хворого, в якого, як правило, крім однієї патології, наявні й супутні захворювання. Кожен грамотний лікар лікує організм у цілому. Не можна бути тільки «виразкологом» чи «холецистологом». Тому ми лікуємо захворювання і шлунка, і печінки, і підшлункової залози, і кишечника. Нерідко тісно співпрацюємо з психотерапевтами, хірургами, ендокринологами, лікарями інших спеціальностей. Організм — єдине ціле, і вилікувати тільки один орган, поза всією системою, неможливо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі