Академік Володимир Широбоков: "Мікроби не прощають легковажності"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Академік Володимир Широбоков: "Мікроби не прощають легковажності"
Коронавірусні інфекції - нова загроза людству. Як цьому протистояти?

Про новий небезпечний коронавірус, появу досі невідомих інфекцій та про те, як від них захиститися, - у розмові з відомим мікробіологом і вірусологом, академіком НАН України і НАМН України Володимиром Широбоковим.

- Володимире Павловичу, з початку нинішнього століття людство сколихнули епідемії нових, раніше невідомих інфекцій. І ось знову спалах такої інфекції...

- Так, людству сьогодні загрожують нові інфекції, причому з'являються вони раптово. За останніх 15–20 років виникло близько 70 емерджентних (emergence - виникнення, поява нового) інфекцій. Серед них є дуже небезпечні, це, зокрема, коронавіруси.

Науці вони відомі давно, їх відкрили ще в 60-х роках минулого століття. Але вважалося, що ці збудники інфекцій уражають тварин, птахів, хоча можуть викликати захворювання респіраторного тракту з ураженням переважно верхніх дихальних шляхів також у людей. Певний час коронавіруси сприймали як не дуже загрозливу групу вірусів.

The Chinese disease prevention authority

- Тому що їх не діагностували?

- Діагностика коронавірусів була досить складною. Ці збудники можуть уражати різні групи тварин, зокрема ссавців, птахів. Коронавіруси птахів можна було виділяти на курячих ембріонах (при їх інфікуванні). А коронавіруси, що уражають людину, навчилися виділяти тільки на деяких культурах клітин і на експлантатах органів і тканин, що є важким методом діагностики. Тому через методичні труднощі вивчення коронавірусів стримувалося.

- З часом з'явилися сучасні методи діагностики, що дозволяють оперативно і з високою точністю виявляти збудників хвороб, зокрема ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція).

- Останніми роками і наука, і діагностика зробили помітний крок уперед у вивченні та виявленні коронавірусної інфекції. Масштабний спалах у 2002 році в Китаї захворювання, спричиненого особливим коронавірусом, що викликав тяжкий респіраторний синдром, уражаючи легені людини (SARS), змусив приділити пильнішу увагу коронавірусам. Від цієї інфекції загинуло кілька сотень людей, ще кілька тисяч було інфіковано. Правда, її поширення до кінця року вдалося припинити завдяки медико-санітарним заходам, хоча поодинокі випадки захворювання траплялися і в 2003–2004 роках.

Якщо раніше було відомо лише кілька видів коронавірусу, то згодом з'ясувалося, що це досить розмаїта родина вірусів, серед яких є небезпечна група, котра може давати нові варіанти. До речі, свою назву - коронавіруси - зазначені мікроорганізми отримали тому, що на поверхні цих складних вірусів є грушовидні вирости, які під електронним мікроскопом нагадують сонячну корону. Коронавіруси досить мінливі. Через певний час після SARS, у 2012 році, з'явився ще один варіант коронавірусу, який викликає пневмонію, так званий близькосхідний респіраторний синдром (MERS, або БСРС). Спочатку він був зареєстрований у Саудівській Аравії і далі поширився на ряд країн Близького Сходу, Південно-Східної Азії та Європи. І SARS, і MERS викликають дуже тяжкі пневмонії з високим відсотком летальності.

World Health Organization

- Джерело інфекції - це тварини, птахи? Наприклад, той-таки MERS нібито передався людям від кажанів та верблюдів...

- Людям інфекція передалася від тварин, а яких саме - остаточно не доведено. Але коли вірус переходить на людину, то поширюється респіраторним, інколи - орально-фекальним шляхом. Під час спалахів коронавірусних інфекцій хворіло багато медичного персоналу, що контактував із хворими.

-Причиною нового спалаху інфекції, як повідомлялося, став "незнайомець" - новий тип коронавірусу, якому дали назву 2019-nCoV. У чому його особливість?

- Є кілька родів коронавірусів. Очевидно, новий коронавірус із того ж "гарячого" роду бета-коронавірусів, що й SARS та MERS.

Характерна особливість нового коронавірусу - епіцентром спалаху небезпечної інфекції стало китайське місто Ухань, жителі якого і приїжджі туристи купували продукцію на місцевому ринку, де, крім риби та морських ссавців, продавалися птиця, кролі, змії та інші тварини. Отже, котрийсь із цих видів і став джерелом інфікування людей, а котрий саме - поки що невідомо.

Новий вид коронавірусу, як з'ясувалося, може також передаватися від людини до людини. У цьому його особлива небезпека, адже він викликає тяжкі пневмонії. Вже є немало летальних випадків.

Поки що нічого не відомо про молекулярно-генетичний склад збудника та до якого роду коронавірусів він належить. Вичерпної інформації про це ще немає.

World Health Organization

- З чим пов'язане виникнення емерджентних інфекцій?

- Варто розуміти, що світ вірусів і мікробів дуже давній. За науковими даними, перші мікроби виникли 3,5 мільярда років тому. Вони заселяють усі ніші біосфери. Еукаріотичні організми з'явилися на світ тільки 1,4 мільярда років тому. А історія людства налічує щонайбільше 200 тисяч років. Порівняно з мікробами людина пройшла абсолютно мізерний шлях розвитку. А ми замахнулися на знищення мікробів. При тому що вони володіють колосальною здатністю до адаптації й мінливості. У відповідь на діяльність людини - а це і використання антибіотиків та хіміотерапевтичних препаратів, і техногенне забруднення довкілля, і таке інше, - світ мікробів чинить великий опір. Поява нових вірулентних збудників - закономірна відповідь природи на антропогенний прес.

- Кліматичні зміни також можуть спричиняти появу збудників нових інфекцій?

- Очевидно, що так. Віруси дуже чутливі до будь-яких змін і мають дивовижну здатність "перевтілюватися".

- Схоже, що у битві з мікробами людина поки що в програші...

- На моє глибоке переконання, з мікробами треба бути на "ви". Цю думку я колись уже висловлював в інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня". Ми мусимо знайти можливості співдружності (і про це я завжди кажу студентам) з колосальним світом мікробів. Бо у відповідь на намагання знищити мікроорганізми демонструють свою високу оборонну, а часом і наступальну здатність.

- А як нам боронитися від атаки смертельно небезпечних вірусів?

- Один із головних способів боротьби з інфекціями, я в цьому абсолютно впевнений, - вакцинація. Завдяки вакцині, яку винайшов англійський учений Дженнер, вдалося ліквідувати натуральну (чорну) віспу, що викошувала мільйони людських життів. Вакцина від поліомієліту - відкриття американських вчених Джонаса Солка та Альберта Сейбина, а також Михайла Чумакова - зупинила епідемії поліомієліту. (До речі, видатний радянський вірусолог Михайло Чумаков - українець за походженням.) Це друга інфекція, яку завдяки вакцинації ось-ось буде подолано. На черзі - кір. Тобто сьогодні світ поступово рухається до ліквідації інфекцій шляхом вакцинації. На жаль, антивакцинальні кампанії штовхають нас у середньовіччя.

World Health Organization

- З'явилася інформація, що у США вже почали розробляти вакцину проти нового коронавірусу. Але це тривалий процес, а захищатися потрібно вже сьогодні. Експрес-тестів на новий коронавірус немає. Єдиний метод захисту - профілактика?

- Як свідчить досвід подолання попередніх спалахів коронавірусних інфекцій, погасити їх вдалося, перекривши шляхи розповсюдження. Вони давно відомі, це і медико-санітарний контроль на пунктах в'їзду, і оперативне виявлення хворих та їх ізоляція, обстеження тих, хто контактував із хворими, адекватне лікування, недопущення поширення інфекції. Оскільки серед тих, хто захворів на коронавірус-2020, не такий високий відсоток летальності (хоча кожна смерть - непоправна втрата), хочеться сподіватися, що масштабного поширення інфекції не станеться. Всесвітня організація охорони здоров'я, звісно, закликає країни бути готовими до запровадження надзвичайного стану, але про пандемію поки що не йдеться. Стосовно вакцини. Оскільки ще немає практики одержання вакцин до такого типу вірусів, як коронавірус, то її розробка може забрати два-три роки. Тому будемо сподіватися, що завдяки карантинним, протиепідемічним та медико-профілактичним заходам вдасться стримати поширення інфекції і запобігти масштабній епідемії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі