Ожидівська аварія: гострої психологічної травми вже немає…

Поділитися
За подіями, пов’язаними з ліквідацією наслідків липневої повені, і через політичний безлад у країні якось непомітно минули роковини аварії, що сталася в липні 2007 р...

За подіями, пов’язаними з ліквідацією наслідків липневої повені, і через політичний безлад у країні якось непомітно минули роковини аварії, що сталася в липні 2007 р. біля села Ожидів. Очільники служб, які мають дбати про поінформованість громадськості щодо стану справ на місці фосфорної аварії, пояснюють це не браком новин, а тим, що все гаразд. «Повірте, якби у нас з’явилася бодай якась підозра на погіршення ситуації, ми б негайно ці відомості оприлюднили», — зауважив «ДТ» начальник державного управління охорони природного середовища у Львівській області Богдан Матолич. І додав, що Буський район на нинішній день обстежений так, як жодна інша територія України. А ще пожартував: «Здається, наша робота вже переросла в наукову розвідку «Як розпадається фосфор і який період його розпаду?», основна мета якої — дізнатися, коли цей продукт розпадеться остаточно».

Оптимізм чиновника ґрунтується на результатах досліджень, які на скомпрометованій території протягом року постійно проводили обласна санепідстанція, екологічна інспекція, «Облдержродючість», «Облводгосп» та управління ветеринарної медицини. Причому кошти на моніторинг-2008 заклали у бюджеті, заздалегідь обговоривши регламент досліджень та їхню періодичність (раз на квартал). Передбачили й інфрачервоне сканування, яке проводив київський Інститут геофізики. Залишки фосфору знайшли на деревах, залізничному насипі, а також у тому місці, де він був розсипаний. Але, як чітко сказано у висновках дос-
лідників місця аварії, які вивчали кору дерев, гравій, щебінь, цей фосфор жодної небезпеки не несе. Та й загалом усі дослідження (водних ресурсів, атмосферного повітря, землі, рослинності, продуктів харчування) всіх уражених районів не показали перевищення гранично допустимої концентрації вмісту фосфору.

За результатами річної моніторингово-дослідницької праці згаданих відомств, видано «Інформаційний бюлетень», який представили на розширеному засіданні Громадської ради при Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища за участю представників ЗМІ. А докладну інформацію про стан природного довкілля у місці техногенної аварії біля станції Ожидів протягом липня 2007 — липня 2008 можна отримати на веб-сторінці управління: www.ekology.lviv.ua .

Доречно згадати й про теперішнє самопочуття людей на забрудненій території. За інформацією, що її надали «ДТ» у Головному управлінні охорони здоров’я Львівської області, 30 вересня закінчилося чергове обстеження населення. За словами начальника управління професора Ігоря Герича, протягом місяця 27 медичних бригад подвірно оглядали селян і проводили диспансеризацію. Причому до роботи були залучені як територіальні медичні служби (Золочівського, Бродівського і Буського районів), так і представники обласних установ (зокрема стоматологічної поліклініки, клінічної лікарні, діагностичного центру, онкологічного диспансеру). Особливо наголосив керівник львівської медицини на тому, що прагнули охопити все населення, а не тільки тих людей, котрі дістали підтверд-
ження первинного інгаляційного отруєння фосфором. Ті ж, кому підтверджено інгаляційне отруєння (а це 174 особи, зокрема 23 дитини), перебувають під постійним диспансерним наглядом. Залежно від ступеня важкості отруєння їм за потреби призначається лікування в обласних установах, до яких вони приписані.

Психологи нині з населенням не працюють, бо, як стверджує професор Герич, у людей вже нема гострої психологічної травми: «Є легке роздратування, яке виражається у наріканнях, і пов’язане воно переважно з фінансовими виплатами — люди вважають, що їх, порівняно з потерпілими під час повені, обділили». А стосовно об’єктивних спостережень за станом здоров’я населення, то, за словами Ігоря Герича, жодних наслідків, які були б пов’язані із задимленням території, інгаляцією, у населення не констатовано.

Отож і справді все нібито гаразд. Але… Якби сьогодні в Ожидові повторилися фосфорні події, ситуація, напевно, розгорнулася б за торішнім сценарієм, принаймні щодо непоінформованості, адже досі у Буському районі системи оповіщення, яку обіцяли встановити одразу ж після аварії, немає. Як зазначив голова Буської райдержадміністрації Михайло Вовк, це питання безпеки людей, яке сьогодні хвилює його найбільше. Притому голова постійної комісії Львівської облради з питань екології, природних ресурсів та рекреації Михайло Коваль обіцяє, що його обов’язково розглянуть на найближчій сесії облради. Та вже розглядали, панове депутати? Чи знову чекатимемо, поки грім вдарить?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі