«МОРСЬКЕ ОКО» КАРПАТ

Поділитися
Синевирському озеру, яке є візитівкою Закарпаття, загрожує зникнення, стверджують в Львівському інституті геології та геохімії горючих копалин Національної академії наук України...

Синевирському озеру, яке є візитівкою Закарпаття, загрожує зникнення, стверджують в Львівському інституті геології та геохімії горючих копалин Національної академії наук України. Це, правда, станеться через 10—15 тисяч років, якщо не вдасться вирішити проблему замулення, адже щороку до водойми потрапляє 50 тонн твердого стоку.

Озеро знаходиться в Міжгірському районі на висоті 989 метрів над рівнем моря. Воно утворилося в післяльодниковий період, 10—11 тисяч років тому, внаслідок перекриття річкової долини зсувами. За цей час, як стверджують науковці, на дні накопичилося 200 тисяч кубометрів намулу. Аби зменшити інтенсивність замулювання в кілька разів, необхідно на потоках, що живлять озеро, встановити наносостримуючі греблі.

Для збереження п’ятигектарного природного дива у 1974 році був організований ландшафтний заказник, а через п’ять років — національний природний парк «Синевир» площею понад 40 тисяч гектарів.

Озеро має форму неправильного чотирикутника. Площа — 7 гектарів, середня глибина від 10 до 20 метрів. Посередині — невеликий острівець, схожий на зіницю ока.

Овіяне легендами Синевирське озеро — місце паломництва тисяч туристів. Аби збільшити їхній наплив, вже другий рік поспіль проводиться всеукраїнський фестиваль «На Синевир трембіти кличуть». Виступаючи на ньому, народний артист України Василь Зінкевич зізнався, що закохався у Синевир 32 роки тому, коли із Софією Ротару знімали тут кіноверсію пісні «Червона рута».

За переказами «Морське око», як називають перлину Карпат, утворилося від палкого кохання дівчини Сині й хлопця Вира. Досі існує повір’я: ті, хто закохаються на Синевирі, не розлучаться ніколи. Тому у сезон весіль тут нашестя молодят з Міжгірського, Рахівського, інших районів Закарпаття.

Колектив національного парку «Синевир» на природоохоронні заходи отримує від держави 40 процентів коштів, а 60 заробляє сам послугами рекреантам — катанням на конях, на бокорі, екскурсіями. Вдалося звести колиби, бесідки для мандрівників. Фестивалем хочуть ще більше принадити їх до цих чарівних місць. Але це нагадує відому боротьбу з бездоріжжям автопробігами, бо розташована тут туристська база «Синевирське озеро» перебуває на тривалому капітальному ремонті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі