Хижа бактерія у ролі антибіотика

Поділитися
Маловідома хижа бактерія, яка знищує мікроби, може стати прообразом ліків, що прийдуть на зміну традиційним антибіотикам...

Маловідома хижа бактерія, яка знищує мікроби, може стати прообразом ліків, що прийдуть на зміну традиційним антибіотикам.

Учені не дуже уважні до бактерій, котрі полюють на мікроорганізми, що сусідять із ними, проте виявляється дедалі більше свідчень на користь можливої кооперації людей із такими мікробами.

На одного з них, Micavibrio, звернули увагу працівники Дартмутської медичної школи (штат Нью-Гемпшир, США). Виявилося, що Micavibrio, яких виділили двадцять років тому, люблять поживитися довколишніми мікроорганізмами, прикріплюючись до них і викачуючи їхній вміст. Вони безстрашно долають, наприклад, Pseudomonas aeruginosa, які загрожують ВІЛ-інфікованим та раковим пацієнтам, а також хворим із фіброзно-кістозною дегенерацією, створюючи в легенях стійку до антибіотиків біоплівку.

Дослідники виявили, що Micavibrio вдесятеро зменшує величину «поголів’я» Pseudomonas aeruginosa і, отже, біоплівки. Цим бактеріям удалося знищити 104 із 120 штамів, виділених у пацієнтів.

Утім, до клінічних випробувань ще далеко. Необхідно пересвідчитися, що хижаки не порушать бактеріального балансу організму й не викличуть небезпечної імунної відповіді. Досвід з іншим пожирачем, Bdellovibrio, свідчить, що треба бути дуже обачними.

Ця бактерія дотримується іншої тактики нападу: вживлюється в жертву, виїдає її зсередини, і невдовзі з каркаса, що залишається, виповзають чотири — шість нащадків нападника, улюблена страва якого — Escherichia coli і Salmonella.

Аби зрозуміти, що буде в реальній ситуації, коли на рану нападають полчища різних мікроорганізмів, учені напустили Bdellovibrio на змішану популяцію E.coli та Bacillus subtilis, яка живе в ґрунті.

Виявилося, що в такому разі перемогти непросто: B.subtilis із насолодою під’їдає загиблих E.coli, виділяючи з’єднання, які сприяють росту нових E.coli. Отже, не можна не брати до уваги сусідніх мікробів.

Агентство «ІнформНаука»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі