ГРУПУ «ТЕРОРИСТІВ», ЯКІ ПРОНИКЛИ НА АТОМНУ СТАНЦІЮ, ЗНЕШКОДЖЕНО

Поділитися
Психологічно людина влаштована так, що, коли їй добре, то вона ну нізащо не настроєна на щось гірше і, більше того, не готова до цього...

Психологічно людина влаштована так, що, коли їй добре, то вона ну нізащо не настроєна на щось гірше і, більше того, не готова до цього. І відірвати розбещеного цивілізацією гомо сапієнса від крісла —дуже непросто, але, як показали недавні трагічні події у світі, вкрай необхідно. Готовність до дій у найнесподіваніших ситуаціях — основний принцип найрозвиненіших на Заході піар-акцій, і він вимагає постійного і системного тренажу, відпрацювання позаштатних ситуацій до найменших дрібниць. Словом, як любив повторювати ще знаменитий російський полководець Суворов, важко у навчанні — легко у бою.

У навчаннях на Хмельницькій атомній електростанції, як зізналися згодом деякі з учасників, справді було непросто. Хоч навчання ці були планові — згідно з затвердженим керівництвом НАЕК «Енергоатом» та узгодженим з відповідними силовими структурами графіком на Хмельницькій АЕС проводилася антитерористична навчальна операція. Та терористичні акти, які недавно потрясли Америку і світ, наклали свій відбиток на цю подію і змусили її учасників абсолютно серйозно і більш ніж відповідально підійти до умовних начебто ситуацій і їхнього вирішення.

Подібні навчання в Україні проводяться не вперше. Антитерористичний центр при Службі безпеки існує вже майже три роки, і діяльність головного управління боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства і співробітників правоохоронних органів, більше відомого як «Альфа», давно стала темою розмов не лише у вузьких колах професіоналів. Місцями їхнього навчання час від часу стають важливі об’єкти життєзабезпечення великих міст і цілих територій. Тож не випадково на Хмельниччині предметом їхньої уваги стала ХАЕС — чи не найважливіший стратегічний об’єкт краю. Наелектризованість обстановки у світі, спричинена безпрецедентністю терактів у Сполучених Штатах, привернула особливу увагу до навчань на ХАЕС як найвищого керівництва СБУ, так і місцевих органів управління, а відповідно — засобів масової інформації та населення. Були присутні й спостерігачі з ФСБ Росії — фахівці з ядерної безпеки.

Метою повномасштабних комплексних навчань була перевірка ефективності сил і засобів, які застосовуються правоохоронними органами в оперативно-розшукових заходах, спрямованих на здобуття упереджувальної інформації щодо можливих диверсійних акцій на атомній станції, оцінка ефективності діючої системи фізичного захисту ХАЕС, відпрацювання спільних дій зацікавлених відомств відповідно до розроблених заходів реагування у подібних ситуаціях. Слід сказати, що й до цього на Хмельницькій АЕС не раз відпрацьовувались дії окремих служб у кризових умовах. Однак цього разу це була фактично перша на території краю спроба об’єднати дії всіх відомств, участь яких у такій операції логічна й необхідна. Саме тому в навчанні, основна відповідальність за проведення якого покладалася на Службу безпеки, були задіяні бійці міліцейського «Беркуту», військові, пожежники, співробітники МНС і власне самої атомної станції, а також представники місцевої влади.

Усі суб’єкти операції отримали завдання і розробляли їх за обставин, максимально наближених до реальної дійсності. Перший етап навчання, що проходив з 24 до 27 вересня, не привернув уваги широкої громадськості, оскільки в ці дні «терористична» група перевіряла систему захисту ХАЕС і намагалася проникнути на її територію. Зате 28 вересня навчання перетворилися на видовищну гру, епізоди якої обійшли екрани всіх інформаційних телепрограм країни. Адже група «терористів» з п’яти чоловік проникла на третій (недобудований і непрацюючий. — С.К.) блок ХАЕС, захопивши при цьому трьох «заручників», і взяла під контроль блочно-насосну станцію, поставивши під загрозу роботу всієї АЕС. «Терористи» висунули політичні й економічні вимоги, серед яких — надання їм мільйона доларів готівкою. Представники місцевої влади виявилися неспроможними виконати такі жорсткі умови (та й саме спілкування з умовними терористами було так без жартів обставлено, що один і той же представник адміністрації повторно вступати в переговори з вимагачами категорично відмовився — бо ж ігри іграми, а нерви не казенні). Отож хтозна, як би все ще склалося, коли б не підоспіли вчасно бійці спецпідрозділу «Альфа» й не викурили «терористів» з блоку. Правда, спостерігачам довелося ще попереживати, коли був захоплений автобус з заручниками, але тут уже операція пройшла миттєво — «терористів» вдалося знешкодити, а пасажирів звільнити буквально за п’ять хвилин.

— Навчання були ефективними, — констатував начальник управління СБУ в Хмельницькій області В’ячеслав Гордієнко. — Насамперед вони засвідчили добре налагоджену систему охорони об’єкту підвищеної небезпеки, яким є атомна станція. Та водночас «оголилися» проблеми взаємодії різних відомств, матеріально-технічного постачання, нестачі транспортних засобів. Сумно це усвідомлювати, але саме американська трагедія змусила дуже серйозно поставитися до таких-от антитерористичних операцій не лише безпосередніх учасників, а й владні структури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі